Zoonozy - 5 najczęstszych chorób odzwierzęcych

Mając kontakt ze zwierzętami, grozi nam zarażenie chorobą odzwierzęcą. Obok takich chorób, jak wścieklizna czy toksoplazmoza, coraz częściej mamy do czynienia z innymi, równie niebezpiecznymi zoonozami. Oto 5 chorób, którymi najczęściej zarażamy się od zwierząt.
Lis
Źródło: 123RF
Spis treści

Zoonoza - co to jest?

Choroby odzwierzęce, czyli inaczej zoonozy, to choroby, które są w stanie przedostać się do ludzkiego organizmu i rozwinąć stan chorobowy. Zoonozy mogą mieć charakter pasożytniczy, bakteryjny, wirusowy lub wynikać z ukąszenia przez owady.

Do znanych szeroko zoonoz można zaliczyć m.in. wściekliznę czy toksoplazmozę. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z mniej znanymi chorobami odzwierzęcymi, takimi jak  leptospiroza czy gorączki hantawirusowe.

1. Wścieklizna

Choroba wirusowa, którą na człowieka przenoszona jest wskutek ugryzienia przez chore zwierzę, najczęściej psa, ale także kota, lisa, wiewiórkę, szczura czy nietoperza. To bardzo niebezpieczna choroba, która może skończyć się dla człowieka śmiercią. Wskutek zakażenia wścieklizną na świecie umiera ponad 50 tysięcy osób rocznie.

Początkowo wścieklizna objawia się poprzez mrowienie w okolicy ugryzienia, gorączkę oraz zmęczenie. Następnie u zarażonej osoby pojawia się nadpobudliwość, rozdrażnienie, światłowstręt i wodowstręt. Mogą towarzyszyć temu konwulsje oraz ślinotok. Do dziś nie znaleziono leku przeciwko wściekliźnie.

2. Toksoplazmoza

Ta pasożytnicza choroba wywołana przez pierwotniak Toxoplasma gondii, przenoszona jest przez koty domowe. Zakażenie możliwe jest w wyniku kontaktu z kocim kałem lub śliną. Do zarażenia może również dojść wskutek zjedzenia niedogotowanego, zakażonego mięsa lub nieumytych owoców.

Do objawów zalicza się gorączkę, bóle stawów, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy oraz szyi. By uniknąć zakażenia, należy często i ostrożnie sprzątać kocią kuwetę – w rękawiczkach, nie później niż po 24 godzinach od wydalenia kału przez kota. Należy dokładnie myć ręce po czyszczeniu kuwety. Kocich kuwet nie mogą sprzątać kobiety będące w ciąży.

3. Ornitoza

Przenoszona jest przez ptaki, głównie papugi, kanarki, indyki i gołębie. Do zakażenia bakterią Chlamydia psittaci dochodzi wskutek wdychania szkodliwych pyłów wydobywających się z ptasich odchodów.

Zakażeniu ulega układ oddechowy. Główne objawy to: gorączka, bóle głowy i mięśni, dreszcze, wymioty, krwotok z nosa oraz wrażliwość na światło. W poważniejszym stadium może dojść do kaszlu oraz plucia krwią.

By uchronić się przez ornitozą, należy ograniczać kontakt z ptactwem, u którego podejrzewa się ornitozę. Ze szczególną ostrożnością i dość często należy czyścić klatki oraz obejścia dla ptaków. Najlepiej robić to w odzieży ochronnej. Egzotyczne ptaki kupujmy zaś zawsze u wiarygodnych sprzedawców.

4. Hantawirusowy zespół płucny

Choroba wywołana jest przez hantawirusy przenoszone przez gryzonie występujące w obu Amerykach. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z zakażonymi zwierzętami, głównie szczurami i myszami. Na zakażenie narażone są osoby mieszkające na wsi.

Pierwszy etap choroby objawia się poprzez bóle brzucha, nudności i wymioty, wysoką gorączkę oraz zawroty głowy. Kolejny etap atakuje płuca i skutkuje spadkiem ciśnienia tętniczego oraz przyspieszeniem akcji serca. Po kilku godzinach hantawirusy mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej, co prowadzi do śmierci.

5. Leptospirozy

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie krętki przedostające się do organizmu człowieka przez uszkodzone błony śluzowe. Przenoszona jest przez szczury oraz myszy, bydło, psy i koty. Na zakażenia narażone są osoby, które zawodowo zajmują się zwierzętami – hodowcy oraz rolnicy.

W początkowym stadium dochodzi do zakażenia krwi, by następnie doprowadzić do uszkodzenia nerek oraz wątroby, a nawet objawów przypominających żółtaczkę. Chory ma wówczas do czynienia z tak zwaną chorobą Weila. Dodatkowo może dojść do krwiomoczu lub krwioplucia. Do innych objawów zalicza się opryszczkę oraz rumień na twarzy.

W przypadku osób narażonych na częsty kontakt ze zwierzętami lub pracujących na polu, konieczne jest noszenie odzieży ochronnej. Unikać należy również zanieczyszczonych zbiorników wodnych, w których może znajdować się mocz zarażonych zwierząt.

Czytaj też:

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Czy pchły mogą przejść na człowieka?
Przeczytaj artykuł
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Czy pchły mogą przejść na człowieka?
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama