Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Zoonozy - 5 najczęstszych chorób odzwierzęcych

Mając kontakt ze zwierzętami, grozi nam zarażenie chorobą odzwierzęcą. Obok takich chorób, jak wścieklizna czy toksoplazmoza, coraz częściej mamy do czynienia z innymi, równie niebezpiecznymi zoonozami. Oto 5 chorób, którymi najczęściej zarażamy się od zwierząt.
Lis
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zoonoza - co to jest?

Choroby odzwierzęce, czyli inaczej zoonozy, to choroby, które są w stanie przedostać się do ludzkiego organizmu i rozwinąć stan chorobowy. Zoonozy mogą mieć charakter pasożytniczy, bakteryjny, wirusowy lub wynikać z ukąszenia przez owady.

Do znanych szeroko zoonoz można zaliczyć m.in. wściekliznę czy toksoplazmozę. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z mniej znanymi chorobami odzwierzęcymi, takimi jak leptospiroza czy gorączki hantawirusowe.

Reklama

1. Wścieklizna

Choroba wirusowa, którą na człowieka przenoszona jest wskutek ugryzienia przez chore zwierzę, najczęściej psa, ale także kota, lisa, wiewiórkę, szczura czy nietoperza. To bardzo niebezpieczna choroba, która może skończyć się dla człowieka śmiercią. Wskutek zakażenia wścieklizną na świecie umiera ponad 50 tysięcy osób rocznie.

Początkowo wścieklizna objawia się poprzez mrowienie w okolicy ugryzienia, gorączkę oraz zmęczenie. Następnie u zarażonej osoby pojawia się nadpobudliwość, rozdrażnienie, światłowstręt i wodowstręt. Mogą towarzyszyć temu konwulsje oraz ślinotok. Do dziś nie znaleziono leku przeciwko wściekliźnie.

Reklama

2. Toksoplazmoza

Ta pasożytnicza choroba wywołana przez pierwotniak Toxoplasma gondii, przenoszona jest przez koty domowe. Zakażenie możliwe jest w wyniku kontaktu z kocim kałem lub śliną. Do zarażenia może również dojść wskutek zjedzenia niedogotowanego, zakażonego mięsa lub nieumytych owoców.

Do objawów zalicza się gorączkę, bóle stawów, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy oraz szyi. By uniknąć zakażenia, należy często i ostrożnie sprzątać kocią kuwetę – w rękawiczkach, nie później niż po 24 godzinach od wydalenia kału przez kota. Należy dokładnie myć ręce po czyszczeniu kuwety. Kocich kuwet nie mogą sprzątać kobiety będące w ciąży.

Reklama

3. Ornitoza

Przenoszona jest przez ptaki, głównie papugi, kanarki, indyki i gołębie. Do zakażenia bakterią Chlamydia psittaci dochodzi wskutek wdychania szkodliwych pyłów wydobywających się z ptasich odchodów.

Zakażeniu ulega układ oddechowy. Główne objawy to: gorączka, bóle głowy i mięśni, dreszcze, wymioty, krwotok z nosa oraz wrażliwość na światło. W poważniejszym stadium może dojść do kaszlu oraz plucia krwią.

By uchronić się przez ornitozą, należy ograniczać kontakt z ptactwem, u którego podejrzewa się ornitozę. Ze szczególną ostrożnością i dość często należy czyścić klatki oraz obejścia dla ptaków. Najlepiej robić to w odzieży ochronnej. Egzotyczne ptaki kupujmy zaś zawsze u wiarygodnych sprzedawców.

Reklama

4. Hantawirusowy zespół płucny

Choroba wywołana jest przez hantawirusy przenoszone przez gryzonie występujące w obu Amerykach. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z zakażonymi zwierzętami, głównie szczurami i myszami. Na zakażenie narażone są osoby mieszkające na wsi.

Pierwszy etap choroby objawia się poprzez bóle brzucha, nudności i wymioty, wysoką gorączkę oraz zawroty głowy. Kolejny etap atakuje płuca i skutkuje spadkiem ciśnienia tętniczego oraz przyspieszeniem akcji serca. Po kilku godzinach hantawirusy mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej, co prowadzi do śmierci.

Reklama

5. Leptospirozy

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie krętki przedostające się do organizmu człowieka przez uszkodzone błony śluzowe. Przenoszona jest przez szczury oraz myszy, bydło, psy i koty. Na zakażenia narażone są osoby, które zawodowo zajmują się zwierzętami – hodowcy oraz rolnicy.

W początkowym stadium dochodzi do zakażenia krwi, by następnie doprowadzić do uszkodzenia nerek oraz wątroby, a nawet objawów przypominających żółtaczkę. Chory ma wówczas do czynienia z tak zwaną chorobą Weila. Dodatkowo może dojść do krwiomoczu lub krwioplucia. Do innych objawów zalicza się opryszczkę oraz rumień na twarzy.

W przypadku osób narażonych na częsty kontakt ze zwierzętami lub pracujących na polu, konieczne jest noszenie odzieży ochronnej. Unikać należy również zanieczyszczonych zbiorników wodnych, w których może znajdować się mocz zarażonych zwierząt.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby odzwierzęce
Wesz ludzka – kogo atakuje, jak wygląda i jak się jej pozbyć?
Mycie głowy w celu wyeliminowania wszy ludzkiej
Toksoplazmoza - objawy, leczenie, wyniki, badanie
Ciężarna kobieta z chorobą odzwierzęcą
Neuroborelioza - objawy i leczenie. Czy jest wyleczalna?
Kleszcz chodzący po ludzkim ciele
Podobne artykuły
Tak wygląda wesz odzieżowa
Wesz odzieżowa - jak zwalczać tego pasożyta?
Kleszcz
Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie
Choroby przenoszone przez zwięrzęta
Zoonozy (choroby odzwierzęce) - czym są i jak się objawiają? Badania i leczenie
Leżący rudy kot, który po podrapaniu człowieka, może spowodować u niego chorobę kociego pazura
Choroba kociego pazura - objawy i leczenie. Czy jest zaraźliwa?
Napis tularemia na tablecie w otoczeniu leków
Tularemia - jak się objawia i czy występuje w Polsce? Leczenie

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!