To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jak wygląda blizna po usunięciu pieprzyka? Co pomaga, by była niewidoczna?

Blizna po usunięciu pieprzyka jest mało estetyczną pamiątką po zabiegu. Tym bardziej, jeśli nie będzie właściwie pielęgnowana i przekształci się w bliznę przerostową lub keloid. Można temu zapobiec stosując odpowiednie maści. Sprawdź, jak zadbać o ślad po zabiegu, aby zminimalizować jego widoczność.
Usuwanie pieprzyków w dermatologa
Fot: 123RF
W skrócie
 • Blizna po usunięciu pieprzyka tworzy się przez kilka miesięcy. Może powstać zarówno po interwencji skalpelem, jak też laserem.
 • Blizny po tego typu zabiegach mogą być zarówno prawidłowe i mało widoczne, jak też patologiczne i szpecące.
 • Aby zapobiegać powstawaniu blizn przerostowych i keloidów, warto wdrożyć pielęgnację z użyciem specjalnych maści zawierających heparynę, alantoinę oraz wyciąg z cebuli.
SPRAWDŹ TEŻ: Usuwanie pieprzyków - laserowe i wycinanie. Jak to robić i ile to kosztuje?
Spis treści

Reklama

Czy i dlaczego powstaje blizna po usunięciu pieprzyka?

Pieprzyki to wykwity skórne znane w terminologii medycznej jako znamiona barwnikowe. Powstają w wyniku proliferacji, czyli namnażania się komórek pigmentowych skóry zwanych melanocytami.

Mogą one być zarówno łagodne (regularne, wyraźnie odznaczające się na tle skóry, niegroźne), jak też atypowe (asymetryczne, nieregularne, duże, wielobarwne, potencjalnie skłonne do złośliwienia).

Pieprzyki można usuwać, co czyni wiele osób. Niektórzy ze względów czysto estetycznych, pozostali z uwagi na wskazania medyczne, w ramach profilaktyki antynowotworowej.

Wycina się je różnymi metodami, zazwyczaj skalpelem, ale coraz częściej również laserem. Niezależnie od sposobu interwencji, potencjalną konsekwencją jest blizna po usunięciu pieprzyka. Jednak tego typu pamiątka częściej pozostaje po interwencji typowo chirurgicznej, niż po laseroterapii.

Należy przy tym pamiętać, że użycie skalpela może być koniecznością, jeśli zmiana budzi wątpliwości i powinna zostać dokładniej zbadana. Tylko pobranie wycinka umożliwia ocenę histopatologiczną (laser wypala pieprzyk).

W tak poważnej sytuacji rozważanie, czy po usunięciu znamienia zostanie blizna schodzi na dalszy plan. Najprawdopodobniej powstanie, co wiąże się z poważniejszym przerwaniem ciągłości tkanek.

Tym co można zrobić w takim przypadku, jest odpowiednia pielęgnacja miejsca po zabiegu, tak by blizna była jak najmniejsza i możliwie mało widoczna.

Jak wygląda blizna po usunięciu pieprzyka?

Blizna po usunięciu pieprzyka może być zarówno prawidłowa, niewielka, płaska i słabo widoczna, jak też patologiczna - wklęsła lub wypukła.

Szczególnie nieestetycznie prezentują się twory wystające ponad powierzchnię ciała, do których zalicza się blizny przerostowe (ograniczone zasięgiem do obszaru rany) oraz keloidy (obejmujące też sąsiednie tkanki). Są one ciemne, czerwone, twarde, wyraźnie odznaczające na tle skóry.

To, w jaki sposób uformuje się blizna, zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Metoda usuwania – skalpel czy laser.
 • Indywidualne predyspozycje, w tym uwarunkowane genetycznie, a także związane np. z zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami autoimmunologicznymi.
 • Sposób pielęgnacji rany oraz tworzącej się blizny – właściwe traktowanie miejsca po zabiegu może bardzo korzystnie wpłynąć na zachodzące procesy, natomiast zaniechanie pożądanych czynności miewa fatalne skutki estetyczne.

Reklama

Jak długo goi się blizna po usunięciu pieprzyka?

Ile goi się blizna po usunięciu pieprzyka? Wszystko zależy od cech indywidualnych oraz sposobu pielęgnacji. Zwykle jednak cały proces zajmuje kilka miesięcy, tak jak w przypadku większości ran powstałych w wyniku zabiegów.

Tuż po wycięciu znamienia rana wchodzi w krótkotrwałą fazę zapalną, następnie zaś przechodzi kolejne etapy. Po około 2-3 tygodniach powinna być już zasklepiona przez nowopowstałą tkankę.

Na zewnątrz odtworzona jest więc ciągłość skóry i naskórka. Jednak w głębszych warstwach wciąż toczą się skomplikowane, wielomiesięczne mechanizmy przebudowy, w rezultacie których dochodzi między innymi do bliznowacenia.

Jeśli są one prawidłowe, blizna jest niewielka i płaska, ledwie widoczna, niekiedy wręcz zanikająca. W wyniku różnych zaburzeń może jednak dochodzić do patologii.

Aby ich unikać, warto wdrożyć terapię blizny na możliwie wczesnym etapie.

Reklama

Jak dbać o bliznę po usunięciu pieprzyka?

Blizna na twarzy po usunięciu pieprzyka zawsze jest skazą niepożądaną. W tak eksponowanym miejscu wydatnie będzie bowiem wpływać na wygląd.

Ale też pamiątki w innych obszarach ciała mogą rażąco szpecić. Nie zawsze możliwe jest całkowite ich uniknięcie, można jednak zrobić wiele, aby zminimalizować ryzyko rozwoju blizn patologicznych, w tym przerostowych oraz keloidów.

Jak dbać o bliznę po usunięciu pieprzyka? Co zrobić, by ślad był jak najmniej widoczny? W pierwszych dniach po zabiegu należy dbać o to, by rana pozostała czysta, sucha i jałowa.

Do czasu pełnego zasklepienia warto ją przemywać wodą oraz dezynfekować, a także regularnie zmieniać opatrunki.

Natomiast po około 2-3 tygodniach należy wdrożyć pielęgnację blizny, której tworzenie właśnie wtedy się zaczyna. Jakich środków powinno się do tego celu używać?

Reklama

Co pomaga na bliznę po usunięciu pieprzyka? Jaką maść stosować?

Do codziennej pielęgnacji warto zastosować maść na blizny, której składniki będą normalizować zachodzące w skórze procesy, w tym w szczególności mechanizm produkcji kolagenu przez fibroblasty.

Dzięki temu można skutecznie zapobiegać szpecącym przerostom. Jakich komponentów warto poszukiwać w składzie preparatów? Skuteczność w tej materii wykazują między innymi:

 • heparyna,
 • alantoina,
 • wyciąg z cebuli.

Jeśli wszystkie trzy znajdują się w składzie jednego preparatu (a są takie dostępne w aptekach bez recepty), działają one synergicznie, wspólnie normując syntezę kolagenu, czyli kluczowego białka tkanki łącznej, od którego w dużej mierze zależy wygląd blizny.

Oprócz tego maści zawierające te składniki działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwświądowo, zmiękczająco i regeneracyjnie.

Czytaj również

Bibliografia

 • 9 ważnych pytań o usuwaniu znamion, https://contractubex.pl/9-waznych-pytan-o-usuwaniu-znamion/, [data dostępu 26.04.2023].
 • Jolanta Maciejewska, Znamiona barwnikowe, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74416,znamiona-barwnikowe, [data dostępu 26.04.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Jak można usunąć czerwone rozstępy?
Czerwone rozstępy na brzuchu
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Jak wygląda blizna przerostowa i jak ją usunąć?
Blizna przerostowa na ręce
Podobne artykuły
Kobieta z blizną na plecach
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Kobieta z bliznami po trądziku
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby
Kobieta z bliznami na twarzy
Jak się pozbyć blizn na twarzy?
Dziewczyna z tatuażem w miejscu blizny
Tatuaż na bliźnie - czy i kiedy można go zrobić?
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial