Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Przyczyny bólu brzucha w okolicy pępka. Jak wygląda diagnostyka?

Ból brzucha w okolicy pępka może być spowodowany poważnymi nieprawidłowościami w układzie pokarmowym tj. przepuklina pępkowa, zapalenie wyrostka, czy niedrożność jelit. W przypadku kobiet w ciąży te dolegliwości zazwyczaj związane są z macicą zwiększającą objętość, jednak jeśli nie ustępują należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.
Osoba trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból brzucha w okolicy pępka może mieć wiele przyczyn. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, dlatego pod żadnym pozorem nie można ich lekceważyć.
  • Ze względu na liczne schorzenia, których zwiastunem jest ból brzucha w okolicy pępka, niezbędna jest konsultacja lekarska. Tylko lekarz może dokonać właściwej diagnostyki.
  • Lekarz może wykonać wywiad, badania palpacyjne, zlecić badania laboratoryjne czy obrazowe. Rodzaj badań dobierany jest indywidualnie do każdego przypadku.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny bólu brzucha na początku ciąży?
Spis treści

Ból brzucha w okolicy pępka może mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, dlatego nie można ich lekceważyć. Jeśli ból utrzymuje się lub nasila należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu właściwej diagnostyki. 

Przyczyny bólu brzucha w okolicy pępka

Ból brzucha w okolicy pępka może mieć następujące przyczyny:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego - pojawia się nagle i wymaga interwencji chirurgicznej. Przyczyną najczęściej jest dieta uboga w błonnik lub infekcja. Ból
    w okolicy pępka jest jednym z pierwszych symptomów. Potem dolegliwości umiejscawiają się w dole brzucha po prawej stronie. Pojawiają się także nudności, wymioty i gorączka,
  • niedrożność jelit - zatrzymanie pokarmu w przewodzie pokarmowym, które powoduje powstawanie gazów, wzdęć, zatrucia organizmu, a nawet śmierć. Niedrożność może być spowodowana nowotworami, zrostami i przepukliną,
  • zapalenie jelit - może dotyczyć zarówno jelita cienkiego, jak i grubego. Pojawia się po dostaniu się do układu pokarmowego toksycznych substancji, grzybów, bakterii czy chemikaliów. Stan zapalny może mieć także charakter autoimmunologiczny,
  • przepuklina pępkowa - pojawia się, gdy tkanki jamy brzusznej wysuwają się przez niedomknięty pierścień pępkowy i uszkodzoną powłokę jamy brzusznej, przemieszczając się poza nią. W okolicy pępka pojawia się wtedy wybrzuszenie. Przepuklina najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej, aby zapobiec jej niebezpiecznym powikłaniom,
  • ostre zapalenie trzustki - spowodowane jest zbyt wczesną aktywacją enzymów trzustkowych, które prowadzą do samotrawienia trzustki i sąsiadujących narządów. Silnemu bólowi towarzyszą także silne wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, spadek ciśnienia i przyśpieszenie tętna. Leczenie wymaga hospitalizacji,
  • ostre niedokrwienie jelit - wywołane jest przez nagłe zablokowanie przepływu krwi do jelit. Jeśli będzie utrzymywać się przez dłuższy czas może dojść do martwicy lub pęknięcia ściany jelita. Ostre niedokrwienie jelit jest traktowane jako bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej,
  • pęknięcie tętniaka aorty brzusznej - tętniak może powstać na skutek osłabienia lub zwyrodnień ścian tętnic wywołanych nadciśnieniem lub zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Pęknięcie tętniaka jest bardzo poważnym zagrożeniem życia, dlatego niezbędna jest natychmiastowa hospitalizacja i interwencja chirurgiczna. 

Ze względu na liczne schorzenia, których zwiastunem jest ból brzucha w okolicy pępka niezbędna jest konsultacja lekarska. 

Reklama

Ból brzucha w okolicy pępka u dziecka

Ból brzucha u dziecka najczęściej jest oznaką zapalenia wyrostka robaczkowego. Towarzyszą mu także bóle po prawej stronie brzucha, nudności, wymioty i gorączka. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ponadto ból może powodować przepuklina pępkowa, która również wymaga odpowiedniego leczenia. 

Choroby pasożytnicze i nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit także obawiają się dolegliwościami w okolicy pępka. 

Ból brzucha w okolicy pępka i biegunka mogą pojawiać się też u dzieci, które narażone są na silny lub przewlekły stres. Dlatego ważne jest, aby go minimalizować lub stosować odpowiednie techniki relaksacyjne. 

Reklama

Ból brzucha w okolicy pępka w ciąży

W ciąży każda dolegliwość, zwłaszcza bólowa zwraca uwagę przyszłej mamy. Dość częstą przypadłością jest ból brzucha w okolicy pępka. Jest on wywołany przez rozrastającą się macicę i płód, który uciska na pęcherz i jelita. 

Jednak również w ciąży mogą wystąpić nieprawidłowości w jamie brzusznej, dlatego jeśli ból nie ustępuje należy udać się na konsultacje do lekarza prowadzącego.

Reklama

Ból brzucha w okolicy pępka – diagnostyka

Ból brzucha w okolicy pępka jest stanem, który wymaga odpowiedniej diagnostyki. Lekarz może wykonać następujące badania:

  • wywiad, 
  • badanie palpacyjne,
  • badania laboratoryjne tj. morfologię krwi obwodowej, stężenie elektrolitów, glukozy, mocznika, bilirubiny, analizę moczu i kału,
  • badania obrazowe – badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, RTG jamy brzusznej, a w razie wątpliwości tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. 

Badania dobierane są indywidualnie do każdego przypadku. Podstawą jest wywiad i badanie palpacyjne. Najskuteczniejsze są badania laboratoryjne, wskazujące na ogólny stan zdrowia oraz badania obrazowe, które pozwalają poznać stan jamy brzusznej. 

Reklama

Leczenie bólu brzucha w okolicy pępka

Leczenie zależne jest od przyczyny bólu. W przypadku stanów niebezpiecznych dla zdrowia podejmuje się natychmiastową hospitalizację i interwencję chirurgiczną. Jeśli ból brzucha w okolicy pępka jest wywołany stanami zapalnymi wdraża się odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty. Dolegliwości brzucha wywołane stresem należy łagodzić poprzez jego zminimalizowanie oraz techniki relaksacyjne. 

Kobiety w ciąży odczuwające kłujący ból brzucha w okolicy pępka powinny obserwować swoje ciało. Jeśli on nie ustępuje po 24 godzinach lub nasila się należy zgłosić się do lekarza, który dokona odpowiedniej diagnostyki i wskaże skuteczne i bezpieczne leczenie. W sytuacji, gdy jest to ostry ból brzucha w okolicy pępka, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. 

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Zdrojewska, Zapalenie wyrostka robaczkowego, Poradnik Gospodarski, rok 1997, nr 02.
  • M. Stukan, W. J. Kruszewski, M. Dudziak, A. Kopiejć, K. Preis, Niedrożność przewodu pokarmowego u kobiet ciężarnych, Ginekologia Polska, rok 2013, nr 84.
  • P. Wojciechowski, Przepuklina pępkowa i choroby pępka [w:] Chirurgia dziecięca, pod red. M. Bagłaja i P. Kalicińskiego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  • A. Rogowska, Ostre zapalenie trzustki, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 1, 2014.
  • P. Zawadzka, Nieswoiste zapalenia jelit - wczoraj i dziś, Nowiny Lekarskie 2006, 75, 5.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Gastrologia
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Czego nie lubi owsik? Dieta i zasady odżywiania
Owsik pod mikroskopem
Podobne artykuły
Kobieta siedzi na sedesie
Postrzępiony stolec – co go wywołuje i jak wygląda?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie funkcje Twojego CGM są dla Ciebie najważniejsze?
Touchcare CGM