} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból w pachwinie - przyczyny. Jak rozpoznać źródło dolegliwości?

Ból w pachwinie może być objawem wielu chorób lub wynikiem urazów. Dopiero dokładne badania pozwolą stwierdzić, czy ból pachwiny wynika z choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, martwicy kości, kamicy moczowej, tętniaka aorty czy np. żylaków powrózka nasiennego lub problemów z jajnikami.
Kobieta z bolącą pachwiną
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pachwina to miejsce między brzuchem a udem. W jej okolicach znajduje się wiele narządów wewnętrznych, nerwów i węzłów chłonnych. To sprawia, że na początku bardzo trudno stwierdzić z czego wynika dana dolegliwość.
 • Ból w pachwinie ma wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich należą: przepuklina, infekcje, neuropatia nerwu udowego i biodrowo-pachwinowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie przydatków, itd.
 • Ból pachwiny z lewej i prawej strony może mieć zupełnie inne źródło dolegliwości. Schorzeniem powodującym dyskomfort w lewej pachwinie mogą być na przykład kamienie nerkowe, żylaki, itd., a ból w prawej pachwinie świadczy najczęściej o ostrym stanie zapalnym wyrostka robaczkowego lub jelita grubego.
SPRAWDŹ TEŻ: Objawy i leczenie przepukliny pachwinowej
Spis treści

Pachwina to miejsce między brzuchem a udem, w jej okolicach znajduje się tak wiele narządów wewnętrznych, nerwów i węzłów chłonnych, że bardzo trudno w pierwszej chwili stwierdzić z czego wynika dolegliwość. 

Reklama

Przyczyny bólu w pachwinie

Pacjent może odczuwać ból w prawej pachwinie lub ból w lewej pachwinie. Stan taki może się nasilać po intensywnym ruchu, może odczuwać rwący ból w pachwinie lub pulsujący ból w pachwinie. Czasem dolegliwość jest sygnalizowana lekarzowi jako zwykłe kłucie w pachwinie lub ból promieniujący aż do uda i kolana.

Do najczęstszych przyczyn bólu w pachwinie należą:

 • przepuklina(może być pachwinowa, częściej występująca u mężczyzn lub udowa, charakterystyczna dla kobiet). Oprócz bólu pacjent wyczuwa także guzek w okolicy pachwiny udowej, który z czasem staje się tak duży, że można go zobaczyć,
 • infekcje, w wyniku których dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachwinowych (w badaniu morfologicznym widać wtedy podwyższone OB, CRP),
 • neuropatia nerwu udowego, która może być wynikiem cukrzycy, półpaśca, guzów w obrębie kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy choroby krążka międzykręgowego. Przy neuropatii charakterystyczny jest ból pachwiny promieniujący do uda oraz trudności w zgięciu biodra,
 • neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego, która występuje przy niestabilnym odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • zapalenie przydatków,
 • zapalenie jądra,
 • zapalenie najądrza,
 • wodniak jądra,
 • kamica dróg moczowych,
 • zaburzenia biomechaniczne spowodowane asymetrią kończyn dolnych i zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego,
 • choroby naczyń krwionośnych, w tym tętniak aorty

Ból pachwiny jest niespecyficznym objawem, który może wskazywać na choroby:

 • jamy brzusznej,
 • narządów płciowych,
 • kręgosłupa,
 • układu krążenia,
 • układu moczowego.

To tu znajdują się przyczepy mięśnia biodrowo-lędźwiowego, mięśnia prostego uda, mięśni przywodzicieli, mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha, żyła udowa i tętnica, kość łonowa, kulszowa i biodrowa, torebka stawowa stawu biodrowego.

Reklama

Ból pachwin w ciąży

Ból w pachwinie w ciąży może, ale nie musi być powodem do niepokoju. Ciężarne często czują ból w podbrzuszu i uczucie rozpierania w okolicach spojenia łonowego, gdy dużo chodzą lub stoją. Dolegliwości są uciążliwe zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, gdy rosnące dziecko uciska nerwy.

Niepokój powinien wzbudzić natomiast nagły ból w pachwinie, który może oznaczać, że odkleiło się łożysko. Może to być sygnał przedwczesnego porodu, poronienia, zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszy krwawienie.

Reklama

Ból pachwiny po bieganiu

Osoby aktywne fizycznie, a zwłaszcza biegacze mogą się uskarżać na bóle w pachwinie po bieganiu. Dyskomfort może być spowodowany urazem, przeciążeniem lub gwałtownym ruchem.

U biegaczy najczęściej ból w pachwinie wiąże się z nadwyrężeniem zespołu mięśni przywodzących nogę (znajdują się po wewnętrznej stronie uda), które odpowiadają za stabilizację całej kończyny. 

Często dzieje się tak, gdy biegacz źle i zbyt dynamicznie się rozciąga. U osób uprawiających regularnie sport, w wyniku mikrourazów może dojść także np. do uszkodzenia obrąbka stawowego.

Reklama

Ból w lewej i prawej pachwinie

Jednym ze schorzeń, które może objawiać się dyskomfortem właśnie w lewej pachwinie są kamienie nerkowe. Niekiedy taki rodzaj bólu oznacza także:

 • żylaki powrózka nasiennego,
 • zapalenie jąder,
 • zapalenie jajników,
 • uraz worka mosznowego. 

Ból w prawej pachwinie odczuwany jest wtedy, kiedy kłucie występuje z prawej strony. To najczęściej świadczy o ostrym stanie zapalnym w jelicie grubym, bądź ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, któremu często towarzyszy trudność z wypróżnianiem. W przypadku, gdy ból występuje u kobiet może to również oznaczać skręt lub pęknięcie jajnika. 

Reklama

Jak leczyć ból pachwiny?

Pomocne w określeniu przyczyny bólu w pachwinie będzie zlecenie badań morfologicznych i diagnostycznych. Badanie krwi (CRP, OB, fosfataza zasadowa, czynnik reumatoidalny) pozwoli stwierdzić, czy ból w pachwinie jest związany ze stanem zapalnym.

Badanie USG pokaże nam zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe w stawie biodrowym, a także w obrębie mięśni, ścięgien i więzadeł oraz ewentualne zaburzenia w pracy naczyń krwionośnych, kamicę nerkową, zapalenie nerek, żylaki powrózka nasiennego.

Czasem potrzebne jest badanie radiologiczne, które obrazuje zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego i deformacje kostne lub stawowe. Tomografia komputerowa brzucha wykryje schorzenia układu moczowego i zatory w aorcie, pokaże także charakterystyczne dla nowotworów zmiany kości i stawów.

Rezonans magnetyczny obrazuje zmiany w tkankach miękkich, które mogą powodować ból w pachwinie, zwłaszcza w okolicy brzucha i kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą się wiązać także ze zwężeniem ścian naczyń, dlatego warto zrobić badanie zwane angiografią naczyń.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bartosz Cybułka, Zespół bólowy pachwiny, Polish Journal of Surgery 2017, vol. 89(2), s. 11-25
 • Leczenie przepuklin pachwiny. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego z komentarzem Polskiej Grupy Roboczej ds. Rekomendacji, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/158635/matyja_michalik_solecki_et-al_leczenie_przepuklin_pachwiny_2009.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp 30.07.2021)
 • Mitura K, Romańczyk M. Porównanie dwóch metod operacyjnego leczenia przepuklin pachwinowych – sposobem Lichtensteina i Desarda. Pol Merk Lek 2008
 • Japp A., Robertson C., Diagnoza kliniczna, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2015, wyd. 1
 • Smith J. Strukturalna praca z ciałem, Wydawnictwo WSEiT 2014
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Monika Król
Autoryzacja medyczna
Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Położna podczas wizyty domowej
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!