Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Ból w pachwinie - przyczyny. Jak rozpoznać źródło dolegliwości?

Ból w pachwinie może być objawem wielu chorób lub wynikiem urazów. Dopiero dokładne badania pozwolą stwierdzić, czy ból pachwiny wynika z choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, martwicy kości, kamicy moczowej, tętniaka aorty czy np. żylaków powrózka nasiennego lub problemów z jajnikami.
Kobieta z bolącą pachwiną
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Pachwina to miejsce między brzuchem a udem. W jej okolicach znajduje się wiele narządów wewnętrznych, nerwów i węzłów chłonnych. To sprawia, że na początku bardzo trudno stwierdzić z czego wynika dana dolegliwość.
  • Ból w pachwinie ma wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich należą: przepuklina, infekcje, neuropatia nerwu udowego i biodrowo-pachwinowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie przydatków, itd.
  • Ból pachwiny z lewej i prawej strony może mieć zupełnie inne źródło dolegliwości. Schorzeniem powodującym dyskomfort w lewej pachwinie mogą być na przykład kamienie nerkowe, żylaki, itd., a ból w prawej pachwinie świadczy najczęściej o ostrym stanie zapalnym wyrostka robaczkowego lub jelita grubego.
SPRAWDŹ TEŻ: Objawy i leczenie przepukliny pachwinowej
Spis treści

Pachwina to miejsce między brzuchem a udem, w jej okolicach znajduje się tak wiele narządów wewnętrznych, nerwów i węzłów chłonnych, że bardzo trudno w pierwszej chwili stwierdzić z czego wynika dolegliwość. 

Reklama

Przyczyny bólu w pachwinie

Pacjent może odczuwać ból w prawej pachwinie lub ból w lewej pachwinie. Stan taki może się nasilać po intensywnym ruchu, może odczuwać rwący ból w pachwinie lub pulsujący ból w pachwinie. Czasem dolegliwość jest sygnalizowana lekarzowi jako zwykłe kłucie w pachwinie lub ból promieniujący aż do uda i kolana.

Do najczęstszych przyczyn bólu w pachwinie należą:

  • przepuklina(może być pachwinowa, częściej występująca u mężczyzn lub udowa, charakterystyczna dla kobiet). Oprócz bólu pacjent wyczuwa także guzek w okolicy pachwiny udowej, który z czasem staje się tak duży, że można go zobaczyć,
  • infekcje, w wyniku których dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachwinowych (w badaniu morfologicznym widać wtedy podwyższone OB, CRP),
  • neuropatia nerwu udowego, która może być wynikiem cukrzycy, półpaśca, guzów w obrębie kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy choroby krążka międzykręgowego. Przy neuropatii charakterystyczny jest ból pachwiny promieniujący do uda oraz trudności w zgięciu biodra,
  • neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego, która występuje przy niestabilnym odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie przydatków,
  • zapalenie jądra,
  • zapalenie najądrza,
  • wodniak jądra,
  • kamica dróg moczowych,
  • zaburzenia biomechaniczne spowodowane asymetrią kończyn dolnych i zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego,
  • choroby naczyń krwionośnych, w tym tętniak aorty

Ból pachwiny jest niespecyficznym objawem, który może wskazywać na choroby:

  • jamy brzusznej,
  • narządów płciowych,
  • kręgosłupa,
  • układu krążenia,
  • układu moczowego.

To tu znajdują się przyczepy mięśnia biodrowo-lędźwiowego, mięśnia prostego uda, mięśni przywodzicieli, mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha, żyła udowa i tętnica, kość łonowa, kulszowa i biodrowa, torebka stawowa stawu biodrowego.

Reklama

Ból pachwin w ciąży

Ból w pachwinie w ciąży może, ale nie musi być powodem do niepokoju. Ciężarne często czują ból w podbrzuszu i uczucie rozpierania w okolicach spojenia łonowego, gdy dużo chodzą lub stoją. Dolegliwości są uciążliwe zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, gdy rosnące dziecko uciska nerwy.

Niepokój powinien wzbudzić natomiast nagły ból w pachwinie, który może oznaczać, że odkleiło się łożysko. Może to być sygnał przedwczesnego porodu, poronienia, zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszy krwawienie.

Reklama

Ból pachwiny po bieganiu

Osoby aktywne fizycznie, a zwłaszcza biegacze mogą się uskarżać na bóle w pachwinie po bieganiu. Dyskomfort może być spowodowany urazem, przeciążeniem lub gwałtownym ruchem.

U biegaczy najczęściej ból w pachwinie wiąże się z nadwyrężeniem zespołu mięśni przywodzących nogę (znajdują się po wewnętrznej stronie uda), które odpowiadają za stabilizację całej kończyny. 

Często dzieje się tak, gdy biegacz źle i zbyt dynamicznie się rozciąga. U osób uprawiających regularnie sport, w wyniku mikrourazów może dojść także np. do uszkodzenia obrąbka stawowego.

Reklama

Ból w lewej i prawej pachwinie

Jednym ze schorzeń, które może objawiać się dyskomfortem właśnie w lewej pachwinie są kamienie nerkowe. Niekiedy taki rodzaj bólu oznacza także:

  • żylaki powrózka nasiennego,
  • zapalenie jąder,
  • zapalenie jajników,
  • uraz worka mosznowego. 

Ból w prawej pachwinie odczuwany jest wtedy, kiedy kłucie występuje z prawej strony. To najczęściej świadczy o ostrym stanie zapalnym w jelicie grubym, bądź ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, któremu często towarzyszy trudność z wypróżnianiem. W przypadku, gdy ból występuje u kobiet może to również oznaczać skręt lub pęknięcie jajnika. 

Reklama

Jak leczyć ból pachwiny?

Pomocne w określeniu przyczyny bólu w pachwinie będzie zlecenie badań morfologicznych i diagnostycznych. Badanie krwi (CRP, OB, fosfataza zasadowa, czynnik reumatoidalny) pozwoli stwierdzić, czy ból w pachwinie jest związany ze stanem zapalnym.

Badanie USG pokaże nam zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe w stawie biodrowym, a także w obrębie mięśni, ścięgien i więzadeł oraz ewentualne zaburzenia w pracy naczyń krwionośnych, kamicę nerkową, zapalenie nerek, żylaki powrózka nasiennego.

Czasem potrzebne jest badanie radiologiczne, które obrazuje zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego i deformacje kostne lub stawowe. Tomografia komputerowa brzucha wykryje schorzenia układu moczowego i zatory w aorcie, pokaże także charakterystyczne dla nowotworów zmiany kości i stawów.

Rezonans magnetyczny obrazuje zmiany w tkankach miękkich, które mogą powodować ból w pachwinie, zwłaszcza w okolicy brzucha i kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą się wiązać także ze zwężeniem ścian naczyń, dlatego warto zrobić badanie zwane angiografią naczyń.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bartosz Cybułka, Zespół bólowy pachwiny, Polish Journal of Surgery 2017, vol. 89(2), s. 11-25
  • Leczenie przepuklin pachwiny. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego z komentarzem Polskiej Grupy Roboczej ds. Rekomendacji, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/158635/matyja_michalik_solecki_et-al_leczenie_przepuklin_pachwiny_2009.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp 30.07.2021)
  • Mitura K, Romańczyk M. Porównanie dwóch metod operacyjnego leczenia przepuklin pachwinowych – sposobem Lichtensteina i Desarda. Pol Merk Lek 2008
  • Japp A., Robertson C., Diagnoza kliniczna, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2015, wyd. 1
  • Smith J. Strukturalna praca z ciałem, Wydawnictwo WSEiT 2014
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Monika Król
Autoryzacja medyczna
Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!