Ból w pachwinie - czego objawem może być ból pachwiny?

Ból w pachwinie może być objawem wielu chorób lub wynikiem urazów. Dopiero dokładne badania pozwolą stwierdzić, czy ból pachwiny wynika z choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, martwicy kości, kamicy moczowej, tętniaka aorty czy np. żylaków powrózka nasiennego lub problemów z jajnikami.
Kobieta z bolącą pachwiną
Źródło: 123RF

Spis treści

Pachwina to miejsce między brzuchem a udem, w jej okolicach znajduje się tak wiele narządów wewnętrznych, nerwów i węzłów chłonnych, że bardzo trudno w pierwszej chwili stwierdzić z czego wynika dolegliwość. 

Przyczyny bólu w pachwinie

Pacjent może odczuwać ból w prawej pachwinie lub ból w lewej pachwinie. Stan taki może się nasilać po intensywnym ruchu, może odczuwać rwący ból w pachwinie lub pulsujący ból w pachwinie. Czasem dolegliwość jest sygnalizowana lekarzowi jako zwykłe kłucie w pachwinie lub ból promieniujący aż do uda i kolana.

Do najczęstszych przyczyn bólu w pachwinie należą:

 • przepuklina (może być pachwinowa, częściej występująca u mężczyzn lub udowa, charakterystyczna dla kobiet). Oprócz bólu pacjent wyczuwa także guzek w okolicy pachwiny udowej, który z czasem staje się tak duży, że można go zobaczyć,
 • infekcje, w wyniku których dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachwinowych (w badaniu morfologicznym widać wtedy podwyższone OB, CRP),
 • neuropatia nerwu udowego, która może być wynikiem cukrzycy, półpaśca, guzów w obrębie kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy choroby krążka międzykręgowego. Przy neuropatii charakterystyczny jest ból pachwiny promieniujący do uda oraz trudności w zgięciu biodra,
 • neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego, która występuje przy niestabilnym odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • zapalenie przydatków,
 • zapalenie jądra,
 • zapalenie najądrza,
 • wodniak jądra,
 • kamica dróg moczowych,
 • zaburzenia biomechaniczne spowodowane asymetrią kończyn dolnych i zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego,
 • choroby naczyń krwionośnych, w tym tętniak aorty

Ból pachwiny jest niespecyficznym objawem, który może wskazywać na choroby:

 • jamy brzusznej,
 • narządów płciowych,
 • kręgosłupa,
 • układu krążenia,
 • układu moczowego.

To tu znajdują się przyczepy mięśnia biodrowo-lędźwiowego, mięśnia prostego uda, mięśni przywodzicieli, mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha, żyła udowa i tętnica, kość łonowa, kulszowa i biodrowa, torebka stawowa stawu biodrowego.

Ból pachwin w ciąży

Ból w pachwinie w ciąży może, ale nie musi być powodem do niepokoju. Ciężarne często czują ból w podbrzuszu i uczucie rozpierania w okolicach spojenia łonowego, gdy dużo chodzą lub stoją. Dolegliwości są uciążliwe zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, gdy rosnące dziecko uciska nerwy. Niepokój powinien wzbudzić natomiast nagły ból w pachwinie, który może oznaczać, że odkleiło się łożysko. Może to być sygnał przedwczesnego porodu, poronienia, zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszy krwawienie.

Ból pachwiny po bieganiu

Osoby aktywne fizycznie, a zwłaszcza biegacze mogą się uskarżać na bóle w pachwinie po bieganiu. Dyskomfort może być spowodowany urazem, przeciążeniem lub gwałtownym ruchem. U biegaczy najczęściej ból w pachwinie wiąże się z nadwyrężeniem zespołu mięśni przywodzących nogę (znajdują się po wewnętrznej stronie uda), które odpowiadają za stabilizację całej kończyny. Często dzieje się tak, gdy biegacz źle i zbyt dynamicznie się rozciąga. U osób uprawiających regularnie sport, w wyniku mikrourazów może dojść także np. do uszkodzenia obrąbka stawowego.

Ból w lewej pachwinie

Jednym ze schorzeń, które może objawiać się dyskomfortem właśnie w lewej pachwinie są kamienie nerkowe. Niekiedy taki rodzaj bólu oznacza także:

 • żylaki powrózka nasiennego,
 • zapalenie jąder,
 • zapalenie jajników,
 • uraz worka mosznowego. 

Ból w prawej pachwinie

Jeśli kłucie odczuwane jest z prawej strony najczęściej świadczy to o ostrym stanie zapalnym w jelicie grubym, bądź ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, któremu często towarzyszy trudność z wypróżnianiem. W przypadku, gdy ból występuje u kobiet może to również oznaczać skręt lub pęknięcie jajnika. 

Jak leczyć ból pachwiny?

Pomocne w określeniu przyczyny bólu w pachwinie będzie zlecenie badań morfologicznych i diagnostycznych. Badanie krwi (CRP, OB, fosfataza zasadowa, czynnik reumatoidalny) pozwoli stwierdzić, czy ból w pachwinie jest związany ze stanem zapalnym.

Badanie USG pokaże nam zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe w stawie biodrowym, a także w obrębie mięśni, ścięgien i więzadeł oraz ewentualne zaburzenia w pracy naczyń krwionośnych, kamicę nerkową, zapalenie nerek, żylaki powrózka nasiennego.

Czasem potrzebne jest badanie radiologiczne, które obrazuje zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego i deformacje kostne lub stawowe. Tomografia komputerowa brzucha wykryje schorzenia układu moczowego i zatory w aorcie, pokaże także charakterystyczne dla nowotworów zmiany kości i stawów.

Rezonans magnetyczny obrazuje zmiany w tkankach miękkich, które mogą powodować ból w pachwinie, zwłaszcza w okolicy brzucha i kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą się wiązać także ze zwężeniem ścian naczyń, dlatego warto zrobić badanie zwane angiografią naczyń.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 122)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij