Cellulit wodny - jak się pozbyć? Tabletki, ćwiczenia

Cellulit to rodzaj lipodystrofii czyli nieprawidłowego rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Niestety ta przypadłość jest ściśle związana z gospodarką hormonalną, występuje u większości kobiet i w zasadzie nie da się jej zapobiec. Najbardziej powszechnym rodzajem cellulitu jest cellulit wodny.
Wygląd celulitu wodnego
Źródło: 123RF

Część źródeł rozróżnia cztery rodzaje cellulitu. Podstawowy podział ogranicza się jednak do dwóch głównych typów, są to cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. W niniejszym tekście postaramy się jasno opisać główne różnice między tymi dwoma zmianami, skupiając większą uwagę na problemie cellulitu wodnego, z którym boryka się większość kobiet.

Cellulit wodny a tłuszczowy

Cellulit potocznie określany jako skórka pomarańczowa, to problem, który dotyka blisko 90% kobiet na całym świecie. W większości przypadków nie jest on spowodowany zmianami chorobowymi, nie stanowi zagrożenia dla życia, ani nie wymaga leczenia farmakologicznego. Cellulit to w dużym uproszczeniu rozrost i nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej, co powoduje ograniczenie drożności naczyń limfatycznych oraz utrudnia proces detoksykacji organizmu.

Jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego?  

Warto zapamiętać, że cellulit wodny to problem większości z nas, niezależnie od wagi, czy wieku (już w okresie dojrzewania mogą pojawić się pierwsze oznaki cellulitu). Cellulit wodny na udach to zmora niemal każdej kobiety. Ten rodzaj cellulitu jest widoczny w formie zagłębień, grudek i fałdek po ściśnięciu skóry. Cellulit tłuszczowy to znacznie poważniejsze i bardziej zaawansowane zmiany w strukturze komórek tłuszczowych; ten rodzaj cellulitu to problem przede wszystkim osób bardzo otyłych. Może pojawiać się nie tylko na udach, ale także na brzuchu, ramionach i łydkach; jest widoczny gołym okiem.

Cellulit wodny - jak rozpoznać?

Jak wygląda cellulit wodny? Cellulit przechodzi różne fazy rozwoju. Cellulit wodny to najpowszechniejsza z nich, czasami określana także jako cellulit obrzękowy spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie oraz zmianami hormonalnymi. Po ściśnięciu, skóra jest pofałdowana, czasami tworzą się pod nią wyraźnie wyczuwalne grudki. W bardziej zaawansowanym etapie dochodzi do tworzenia się bolesnych guzków i opuchnięć.

Cellulit wodny - objawy (w skrócie):

 • fałdki,

 • grudki,

 • pomarańczowa skórka,

 • widoczne po ściśnięciu skóry.

Czytaj też: Pielęgnacja ciała po ciąży. Zabiegi na brzuch, rozstępy i cellulit

Cellulit wodny - przyczyny

 • Przyjmowanie leków hormonalnych np. antykoncepcyjnych.

 • Problemy z krążeniem.

 • Siedzący tryb życia.

 • Nieodpowiednia dieta (zbyt duża ilość tłuszczów).

 • Zaburzenia hormonalne np. w czasie dojrzewania (zwiększona ilość estrogenów).

 • Zmiany hormonalne w czasie ciąży (cellulit wodny w ciąży).

Cellulit wodny - jak się pozbyć?

Istnieje wiele metod, w tym domowe sposoby na cellulit wodny polegające przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji ciała, pobudzaniu krążenia oraz aktywności fizycznej. Klientki aptek, drogerii i gabinetów kosmetycznych często zadają pytanie jak pozbyć się cellulitu wodnego oraz co na cellulit wodny będzie nasjkuteczniejsze? Należy pamiętać, że w walce z cellulitem konieczne jest stosowanie kilku terapii równolegle. W przypadku długotrwałych, zaawansowanych zmian skórnych warto udać się do gabinetu kosmetologicznego i skorzystać z zabiegów oraz skonsultować z problem z lekarzem dermatologiem.

Zobacz także: Domowy zestaw ćwiczeń na piersi i jędrną pupę

Jak zwalczyć cellulit wodny? Polecane sposoby na cellulit wodny:

 • ćwiczenia na cellulit wodny - ukierunkowane głównie na spalanie tkanki tłuszczowej w okolicy objętej cellulitem; będa to więc wszystkie ćwiczenia wymagające długotrwałego wysiłku oraz pobudzające krążenie;

 • dieta na cellulit wodny - chodzi przede wszystkim o zbilansowane posiłki przyjmowane w regularnych odstępach czasu tak, aby pobudzić organizm do efektywniejszego pozbywania się zbędnych produktów przemiany metabolicznej;

 • tabletki na cellulit wodny - w aptekach można kupić tabletki, które pomagają w przypadku nadmiernego gromadzenia wody w organizmie, mają też za zadanie pobudzić układ trawienny do działania, przed ich zakupem warto skonsultować się z lekarzem;

 • zioła na cellulit wodny - czyli zioła o działaniu diuretycznym (moczopędnym) np. ostropest, rzepa czarna, pietruszka, czy koper włoski.

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Kalkulator CPM - jak obliczyć całkowitą przemianę materii?
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Maseczka z jajka na włosy - jak ją stosować? Właściwości
Miód na włosy – jakie ma działanie? Jak go stosować?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama