Nowy sklep

już ON-LINE

Choroby tarczycy przebiegające z eutyreozą

Prawidłowe stężenie hormonów tarczycy we krwi (inaczej: eutyreoza) nie zawsze oznacza, że jesteśmy w pełni zdrowi. Zdarzają się bowiem choroby tarczycy, w których nie dochodzi do zaburzeń w produkcji hormonów, a mimo to sam gruczoł jest „chory”.

Spis treści

Do takich schorzeń zaliczamy wole miąższowe nietoksyczne (tzw. wole proste) oraz wole guzkowe nietoksyczne. W obu schorzeniach nie występują objawy nadczynności czy niedoczynności tarczycy, dochodzi jednak do rozrostu gruczołu tarczowego (z tym, że w przypadku wola guzkowego pojawiają się w obrazie USG guzki, ktre s nieobecne w wolu prostym).

Schorzenia te wymagają kontroli specjalistycznej, zarówno pod kątem występowania zmian w ilości hormonów tarczycy, jak i pojawiania się podejrzanych zmian morfologicznych (kontrola za pomocą USG).

Czytaj też: Choroba Gravesa-Basedowa

Reklama

Poznaj przyczyny

Podłoże obu schorzeń nie jest do końca wyjaśnione. Mówi się o niedoborze jodu, przyczynach autoimmunologicznych, dziedzicznych, toksycznych, środowiskowych jako o potencjalnych źródłach powstania schorzeń. Mimo że gospodarka hormonalna najczęściej nie jest zaburzona, konieczne jest leczenie: po pierwsze powiększony gruczoł może uciskać na narządy szyi, po drugie istnieje możliwość powstania groźnych zmian w obrębie tarczycy.

Zobacz też: Jak wygląda diagnostyka chorób tarczycy?

Często podejmuje się próbę leczenia lewotyroksyną (odpowiednik hormonów tarczycy), tak aby doprowadzić do obniżenia wartości TSH do dolnej granicy normy. Jeżeli takie leczenie nie przynosi efektu a występują przesłanki do wdrożenia działania zdecydowanego, proponuje się wówczas zabieg operacyjny bądź leczenie radiojodem.

Czytaj też: Jakie są objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy?

Zobacz także: Wole tarczycy (guzkowe, zamostkowe i obojętne) - objawy i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)