string(8) "szukanie" Eutyreoza - co to jest? Wskaźniki tarczycy

Eutyreoza - co to jest? Wskaźniki tarczycy

Prawidłowe stężenie hormonów tarczycy we krwi (inaczej: eutyreoza) nie zawsze oznacza, że jesteśmy w pełni zdrowi. Zdarzają się bowiem choroby tarczycy, w których nie dochodzi do zaburzeń w produkcji hormonów, a mimo to sam gruczoł jest „chory”. Jedną z nich jest eutyreoza.

Spis treści

Najczęstsze choroby tarczycy

Do takich schorzeń zaliczamy wole miąższowe nietoksyczne (tzw. wole proste) oraz wole guzkowe nietoksyczne. W obu schorzeniach nie występują objawy nadczynności czy niedoczynności tarczycy, dochodzi jednak do rozrostu gruczołu tarczowego (z tym, że w przypadku wola guzkowego pojawiają się w obrazie USG guzki, ktre s nieobecne w wolu prostym).

Schorzenia te wymagają kontroli specjalistycznej, zarówno pod kątem występowania zmian w ilości hormonów tarczycy, jak i pojawiania się podejrzanych zmian morfologicznych (kontrola za pomocą USG).

Przyczyny chorób tarczycy

Podłoże obu schorzeń nie jest do końca wyjaśnione. Mówi się o niedoborze jodu, przyczynach autoimmunologicznych, dziedzicznych, toksycznych, środowiskowych jako o potencjalnych źródłach powstania schorzeń. Mimo że gospodarka hormonalna najczęściej nie jest zaburzona, konieczne jest leczenie: po pierwsze powiększony gruczoł może uciskać na narządy szyi, po drugie istnieje możliwość powstania groźnych zmian w obrębie tarczycy.

Często podejmuje się próbę leczenia lewotyroksyną (odpowiednik hormonów tarczycy), tak aby doprowadzić do obniżenia wartości TSH do dolnej granicy normy. Jeżeli takie leczenie nie przynosi efektu a występują przesłanki do wdrożenia działania zdecydowanego, proponuje się wówczas zabieg operacyjny bądź leczenie radiojodem.

Zobacz także: Wole tarczycy (guzkowe, zamostkowe i obojętne) - objawy i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij