Nadczynność tarczycy - tycie czy chudnięcie?

W jaki sposób nadczynność tarczycy wpływa na wagę ciała? Powoduje tycie czy chudnięcie? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w artykule.
Kobieta w za dużych spodniach
źródło:123RF

Spis treści

Czy nadczynność tarczycy powoduje tycie czy chudnięcie? 

Czy przy nadczynności tarczycy się tyje?Jaki jest związek między tarczycą a chudnięciem? To pytania często zadawane lekarzom przez pacjentów. Powszechnie wiadomo, że niewłaściwa praca gruczołu tarczowego może objawiać się przyrostem lub spadkiem masy ciała. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy zazwyczaj przybierają formę niedoczynności lub nadczynności tarczycy. 

Pacjentom trudno jednak zapamiętać, czy nadczynność tarczycy powoduje tycie czy chudnięcie. Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że często po rozpoczęciu leczenia choroby tarczycy obserwuje się odwrócenie objawów. Mianowicie, jeśli choroba skutkowała tyciem, rozpoczęciem terapii może wiązać się z niespodziewanym spadkiem masy ciała nawet poniżej wagi sprzed choroby. 

Zależność między nadczynnością tarczycy a waga

Jaka jest zależność między nadczynnością tarczycy a wagą? Nadczynność jest zespołem objawów związanym z nadprodukcją hormonów przez gruczoł tarczowy.

U osób cierpiących na tę dolegliwość występują także inne objawy związane z metabolizmem, takie jak:

 • biegunki,
 • nadmierna potliwość,
 • bezsenność,
 • niepokój,
 • drżenie rąk,
 • nerwowość.

Odwrotnie jest w przypadku niedoczynność tarczycy, której istotą jest spadek produkcji hormonów tarczycy. Niedobór T3 i T4 oraz nadmiar TSH powodują bowiem obniżenie metabolizmu, a zatem tycie. 

Czym jest spowodowane chudnięcie przy nadczynności?

Chudnięcie przy nadczynności tarczycy est jednym z najbardziej zauważalnych objawów klinicznych. Dlaczego nadaktywna tarczyca prowadzi do spadku wagi? Otóż gruczoł tarczowy oraz inne gruczoły dokrewne, tworzące układ wewnątrzwydzielniczy człowieka, wydzielają hormony, które regulują pracę całego organizmu, zapewniając mu homeostazę. 

Produkowane przez tarczycę tyroksyna oraz trójjodotyronina, pełnią w organizmie wiele funkcji, jednak trzy poniższe można uznać za kluczowe: 

 • przemiana materii,
 • synteza białek,
 • regulacja stężenia cholesterolu we krwi. 

Z tego powodu niewłaściwe stężenie hormonów tarczycy prowadzi do tycia lub chudnięcia. Ich nadmiar skutkuje przyspieszeniem przemiany materii, a co za tym idzie chudnięciem, a niedobór – spowolnieniem metabolizmu, a w konsekwencji tyciem. 

„Dlaczego tyję przy nadczynności tarczycy?"

Czy zatem możliwe jest tycie przy nadczynności tarczycy? Okazuje się, że tak. W literaturze medycznej można znaleźć wiele opisów przypadków pacjentów, chorujących na nadczynność, którzy przybierali na wadze. Należy jednak podkreślić, przyczyną wzrostu wagi nie jest sama choroba, lecz zastosowane leczenie. 

Zazwyczaj leczenie nadczynności tarczycy polega na przyjmowaniu leków hormonalnych, które wyrównają pracę tarczycy. U pacjentów, którzy tracili na wadze z powodu choroby tarczycy, na skutek zażywanych leków metabolizm zostanie spowolniony, co nieuchronnie prowadzi do przyrostu masy ciała. Należy jednak zaznaczyć, że właściwie dobrane leczenie nie powinno skutkować nadwagą, lecz przywróceniem prawidłowego metabolizmu. 

Związek między leczeniem nadczynności tarczycy a tyciem

Niekiedy jednak leki na nadczynność mogą skutkować tyciem nadprogramowym. Innymi słowy na skutek leczenia farmakologicznego może dojść do nadmiernego spowolnienia metabolizmu. W efekcie u pacjenta z nadczynnością tarczycy pojawia się nadwaga. Żeby tego uniknąć, w trakcie leczenia należy pozostawać pod opieką endokrynologa i stale monitorować stężenie hormonów tarczycy oraz hormonu tyreotropowego, by w razie konieczności zmienić ustaloną wcześniej dawkę. 

Właściwie dobrane leczenie nadczynności tarczycy nie powinno prowadzić do nadwagi. Podobnie jak leczenie niedoczynności tarczycy nie może skutkować drastycznym spadkiem wagi, poniżej wskaźnika masy ciała BMI. Każdy nagły skok wagi pacjent powinien zgłosić lekarzowi prowadzącemu. 

Warto pamiętać, że kluczową rolę w leczeniu nadczynności tarczycy odgrywa także dieta, zwłaszcza w czasie wyrównywania stężenia hormonów. Co więcej, nie zawsze choroby tarczycy leczy się farmakologicznie. Niekiedy leczenie ogranicza się do przejścia na prawidłową, odpowiednio skomponowaną dietę. W przypadku niedowagi zalecana jest dieta wysokokaloryczna, zaś u osób z prawidłowym BMI – normokaloryczna. 

Co istotne, w przebiegu nadczynności pacjenci powinni także zadbać o odpowiednią podaż substancji odżywczych, głównie jodu, który jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej pracy tarczycy. Wskazane jest także ograniczenie pokarmów antyodżywczych – zwłaszcza substancji goitrogennych, które mogą zaburzać wchłanianie jodu oraz spowodować przerost gruczołu tarczowego. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Katarzyna Łącka, Adam Czyżyk, Leczenie niedoczynności tarczycy, Farmacja współczesna 2008; 1: 222-230.
 • Małgorzata Gietka-Czernel, Postępy w laboratoryjnej diagnostyce czynności tarczycy, Borgis - Postępy Nauk Medycznych 2/2008, s. 83-91.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!