Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Nadczynność tarczycy - tycie czy chudnięcie? Wpływ choroby na masę ciała

Nadczynności tarczycy towarzyszy wiele objawów, w tym zmiany związane z metabolizmem. Chorym towarzyszy często obawa, że przytyją. Czy jednak nadmiar produkowanych hormonów sprawia, że tyjemy, czy chudniemy? Jak jeszcze objawia się nadczynność i jak ją leczyć?
Kobieta w za dużych spodniach
źródło:123RF
W skrócie
 • Nadczynności tarczycy mogą towarzyszyć różne dolegliwości, jednak to właśnie zmiany w wadze mogą stanowić dla wielu problem.
 • Nadczynność tarczycy leczyć należy lekami, które mogą mieć wpływ na masę ciała.
 • Nadczynność tarczycy trzeba również wspomagać odpowiednią dietą, jeśli chce się utrzymać swoją wagę.
SPRAWDŹ TEŻ: Nadczynność tarczycy - objawy. Czy grozi nieleczona?
Spis treści

Reklama

Czym jest nadczynność tarczycy?

Hiperteryoza, czyli powszechnie nadczynność tarczycy, jest chorobą charakteryzującą się nadmierną produkcją hormonów. Wywołana jest ona przez dysfunkcję tarczycy. Do najczęstszych przyczyn jej występowania zalicza się:

Innymi powodami mogą być zaburzenia hormonalne w wieku dojrzewania, powikłania po ostrej lub przewlekłej chorobie zakaźnej oraz ciąża.

Reklama

Czy nadczynność tarczycy powoduje tycie czy chudnięcie? 

Jaki jest związek między tarczycą a chudnięciem? Powszechnie wiadomo, że niewłaściwa praca gruczołu tarczowego może objawiać się przyrostem lub spadkiem masy ciała. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy zazwyczaj przybierają formę niedoczynności lub nadczynności tarczycy

Pacjentom trudno jednak zapamiętać, czy nadczynność tarczycy powoduje tycie czy chudnięcie. Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że często po rozpoczęciu leczenia choroby tarczycy obserwuje się odwrócenie objawów.

Mianowicie, jeśli choroba skutkowała tyciem, rozpoczęciem terapii może wiązać się z niespodziewanym spadkiem masy ciała nawet poniżej wagi sprzed choroby. 

Zależność między nadczynnością tarczycy a waga

Nadczynność jest zespołem objawów związanymi z nadprodukcją hormonów przez gruczoł tarczowy. U osób cierpiących na tę dolegliwość występują także inne objawy związane z metabolizmem, takie jak:

 • biegunki,
 • nadmierna potliwość,
 • bezsenność,
 • niepokój,
 • drżenie rąk,
 • nerwowość;

Odwrotnie jest w przypadku niedoczynność tarczycy, której istotą jest spadek produkcji hormonów tarczycy. Niedobór T3 i T4 oraz nadmiar TSH powodują bowiem obniżenie metabolizmu, a zatem tycie. 

Reklama

Czym jest spowodowane chudnięcie przy nadczynności?

Chudnięcie przy nadczynności tarczycy jest jednym z najbardziej zauważalnych objawów klinicznych. Dlaczego nadaktywna tarczyca prowadzi do spadku wagi?

Otóż gruczoł tarczowy oraz inne gruczoły dokrewne, tworzące układ wewnątrzwydzielniczy człowieka, wydzielają hormony, które regulują pracę całego organizmu, zapewniając mu homeostazę

Produkowane przez tarczycę tyroksyna oraz trójjodotyronina, pełnią w organizmie wiele funkcji, jednak trzy znich poniższe można uznać za kluczowe. Są to: 

 • przemiana materii,
 • synteza białek,
 • regulacja stężenia cholesterolu we krwi;

Z tego powodu niewłaściwe stężenie hormonów tarczycy prowadzi do tycia lub chudnięcia. Ich nadmiar skutkuje przyspieszeniem przemiany materii, a co za tym idzie chudnięciem, a niedobór - spowolnieniem metabolizmu, a w konsekwencji tyciem. 

Reklama

„Dlaczego tyję przy nadczynności tarczycy?"

Czy możliwe jest tycie przy nadczynności tarczycy? Okazuje się, że tak. W literaturze medycznej można znaleźć wiele opisów przypadków pacjentów, chorujących na nadczynność, którzy przybierali na wadze. Należy jednak podkreślić, przyczyną wzrostu wagi nie jest sama choroba, lecz zastosowane leczenie. 

Zazwyczaj leczenie nadczynności tarczycy polega na przyjmowaniu leków hormonalnych, które wyrównają jej pracę. U pacjentów, którzy tracili na wadze z powodu choroby tego gruczołu, na skutek zażywanych leków metabolizm może zostać spowolniony, co nieuchronnie prowadzi do przyrostu masy ciała.

Należy jednak zaznaczyć, że właściwie dobrane leczenie nie powinno skutkować nadwagą, lecz przywróceniem prawidłowego metabolizmu

Reklama

Związek między leczeniem nadczynności tarczycy a tyciem

Niekiedy jednak leki na nadczynność mogą skutkować tyciem nadprogramowym. Innymi słowy, na skutek leczenia farmakologicznego może dojść do nadmiernego spowolnienia metabolizmu. W efekcie u pacjenta z nadczynnością tarczycy pojawi się nadwaga.

Żeby tego uniknąć, w trakcie leczenia należy pozostawać pod opieką endokrynologa i stale monitorować stężenie hormonów tarczycy oraz hormonu tyreotropowego, by w razie konieczności zmienić ustaloną wcześniej dawkę. 

Właściwie dobrane leczenie nadczynności tarczycy nie powinno prowadzić do nadwagi. Podobnie jak leczenie niedoczynności tarczycy nie może skutkować drastycznym spadkiem wagi, poniżej wskaźnika masy ciała BMI.

Każdy nagły skok wagi pacjent powinien zgłosić lekarzowi prowadzącemu. 

Reklama

Domowe sposoby na tycie przy nadczynności tarczycy

Warto pamiętać, że kluczową rolę w leczeniu nadczynności tarczycy odgrywa także odpowiednie żywienia, zwłaszcza w czasie wyrównywania stężenia hormonów. Co więcej, nie zawsze choroby tarczycy leczy się farmakologicznie.

Niekiedy leczenie ogranicza się do przejścia na prawidłową, odpowiednio skomponowaną dietę. W przypadku niedowagi zalecana jest dieta wysokokaloryczna, zaś u osób z prawidłowym BMI - normokaloryczna

Co istotne, w przebiegu nadczynności pacjenci powinni także zadbać o odpowiednią podaż substancji odżywczych, głównie jodu, który jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej pracy tarczycy.

Wskazane jest także ograniczenie pokarmów antyodżywczych - zwłaszcza substancji goitrogennych, które mogą zaburzać wchłanianie jodu oraz spowodować przerost gruczołu tarczowego

Czego zatem unikać przy nadczynności tarczycy? Przede wszystkim napojów energetyzujących, jak kawa czy herbata. Niewskazane są także przetworzone produkty, słodkie i słone oraz fast foody. Unikać należy także wodorostów czy alg ze względu na ich zawartość jodu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Katarzyna Łącka, Adam Czyżyk, Leczenie niedoczynności tarczycy, Farmacja współczesna 2008; 1: 222-230.
 • Małgorzata Gietka-Czernel, Postępy w laboratoryjnej diagnostyce czynności tarczycy, Borgis - Postępy Nauk Medycznych 2/2008, s. 83-91.
 • Łącka K. Choroby tarczycy. Rozpoznawanie i leczenie. Warszawa: PZWL; 2001: 57-96.
 • Phillips PJ, Tallis GA, Popplewell PY. Never too old for thyroid problems. Aust Fam Physician 1999; 28: 163-164.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i wady tarczycy
Rak anaplastyczny tarczycy - objawy, obraz USG i leczenie. Czy boli?
Rak anaplastyczny tarczycy
Usunięcie tarczycy - jak wygląda operacja? Pozytywne i negatywne skutki
Model tarczycy i skalpel
Gruczolak przytarczyc - przyczyny, objawy i leczenie. Czy to rak?
Lekarz pokazuje, gdzie jest zlokalizowany gruczolak przytarczyc
Podobne artykuły
Lekarz trzyma w dłoni model tarczycy
Mała tarczyca - co oznacza? Objawy i powikłania
choroba Hashimoto
Hashimoto - co to jest i jak się objawia? Przyczyny, dieta i badania
Wizualizacja tarczycy u mężczyzny
Guzki tarczycy - jak je rozpuścić? Objawy i leczenie
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy - objawy i dieta. Czym grozi nieleczona?
Lekarz pokazuje model tarczycy z przytarczycami
Nadczynność przytarczyc - objawy. Czy powoduje tycie?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!