Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Ciśnieniomierz zegarowy czy automatyczny – jaki wybrać?

Najczęściej spotykane aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi to ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny i ciśnieniomierz zegarowy. Obydwa typy są niezwykle przydatne w kontrolowaniu poziomu ciśnienia i dbałości o dobrą kondycję mięśnia sercowego. Zegarowy używany jest przede wszystkim przez lekarzy w przychodniach szpitalach, automatyczny – w domu przez samych pacjentów.
Ciśnieniomierz zegarowy
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak działa ciśnieniomierz zegarowy?

Ciśnieniomierz zegarowy to manualny aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Wykonywanie pomiarów przy jego pomocy wymaga pewnej wiedzy i wprawy, dlatego przede wszystkim wykorzystywany jest przez lekarzy specjalistów w przychodniach i szpitalach. Wykorzystuje on metodę osłuchową, dlatego oprócz manometru (głównej części urządzenia z zegarem, na którym dokonuje się odczytu wyników) i mankietu z komorą powietrzną, do zmierzenia ciśnienia krwi potrzebny jest stetoskop.

Jak dokonuje się pomiaru ciśnieniomierzem zegarowym?

 • Mankiet należy założyć w odpowiedni sposób na lewe ramię – ok. 2 cm powyżej zgięcia łokciowego, zaciśnięty tak, by pozostało ok. 1 cm luzu wokół obwodu ramienia.
 • Mankiet pompuje się za pomocą specjalnej pompki – gruszki do momentu zamknięcia światła tętnicy ramiennej (okluzji).
 • Następnie powietrze uwalnia się powoli i stopniowo z komory mankietu, jednocześnie osłuchując naczynia krwionośne w zgięciu łokciowym.
 • Ciśnienie górne (skurczowe) notuje się z zegara manometru w momencie, kiedy dwa wyraźne, powtarzające się dźwięki odpowiadają dwu uderzeniom serca.
 • Ciśnienie dolne (rozkurczowe) notuje się, kiedy dźwięki całkowicie ucichną.

Ciśnieniomierz zegarowy ze stetoskopem jest aparatem do mierzenia ciśnienia używanym najczęściej przez lekarzy, jednak niektórzy pacjenci używają go również samodzielnie w warunkach domowych, ceniąc sobie jego dokładność i wiarygodność wyników.

Reklama

Czym jest ciśnieniomierz automatyczny?

Ciśnieniomierz automatyczny to rodzaj aparatu elektronicznego do mierzenia ciśnienia tętniczego. Ciśnieniomierze elektroniczne występują w wersjach:

 • automatycznej,
 • półautomatycznej.

Wersje te różnią się wyłącznie metodą pompowania komory powietrznej w mankiecie urządzenia. Ciśnieniomierz automatyczny sam pompuje mankiet do odpowiedniego poziomu (do momentu, gdy ucisk mankietu zamyka całkowicie światło tętnicy, na której dokonywany jest pomiar).

W przypadku ciśnieniomierza półautomatycznego użytkownik samodzielnie pompuje mankiet za pomocą pompki – gruszki. Ciśnieniomierz, wykorzystując technologię elektroniczną, wskazuje na wyświetlaczu moment, kiedy mankiet jest wystarczająco napompowany (zwykle wystarcza kilka uciśnięć gruszki).

Ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny jest typem najmniej wymagającym aktywności użytkownika. Dzięki temu stał się najpopularniejszym urządzeniem do kontroli ciśnienia w warunkach domowych.

Jak działa ciśnieniomierz automatyczny?

Współcześnie, w krajach wysoce cywilizowanych choroby serca układu krążenia takie jak nadciśnienie tętniczemiażdżycachoroba wieńcowa (in. choroba niedokrwienna serca) czy zawał serca są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka tych dysfunkcji i stałe kontrolowanie kondycji układu naczyniowego. 

Najprostszym sposobem, by utrzymać kontrolę, jest częste i systematyczne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi. Pacjentom z problemami sercowymi zaleca się prowadzenie pomiarów codziennie, w warunkach domowych. Najlepszym do tego aparatem jest cieszący się wielką popularnością ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny. Jest on zdecydowanie najprostszy w obsłudze ze wszystkich urządzeń do mierzenia ciśnienia. Wykorzystuje w swojej pracy technologię elektroniczną, dzięki której sam pompuje mankiet, sam uwalnia z niego powietrze, sam wskazuje wyniki badania. 

Aby dokonać pomiaru, należy wyłącznie:

 • założyć mankiet w odpowiedni sposób,
 • uruchomić ciśnieniomierz przyciskiem głównym – zazwyczaj największym, umieszczonym pośrodku urządzenia.

Ciśnieniomierz elektroniczny do przeprowadzania pomiarów wykorzystuje metodę oscylometryczną – analizuje oscylacje (zmiany) ciśnienia w ściśniętej mankietem tętnicy (zazwyczaj tętnicy ramiennej).

Reklama

Jakie urządzenie wybrać?

Zarówno ciśnieniomierz zegarowy jak i automatyczny mają swoje zalety, dzięki którym obydwa cieszą się popularnością wśród pacjentów z zaburzeniami poziomu ciśnienia krwi. Zaletą aparatu zegarowego jest z pewnością jego dokładność. Jeśli tylko urządzenie jest w pełni sprawne i odpowiednio skalibrowane, a mankiet szczelny, można mieć całkowitą pewność, że odczytany wynik jest wiarygodny i bardzo dokładny.

Zobacz też: Jaki ciśnieniomierz warto kupić? Na co zwrócić uwagę?

Ciśnieniomierz automatyczny natomiast jest typem aparatu najprostszym w obsłudze. Dokonywanie nim pomiarów poziomu ciśnienia nie wymaga żadnej wiedzy ani umiejętności, dlatego może być stosowany przez każdego, w domu, w pracy, w podróży. Ponadto ciśnieniomierz automatyczny, wykorzystując technologię elektroniczną może posiadać rozmaite funkcje dodatkowe, których nie posiadają urządzenia manualne, np.:

 • zapisywanie w pamięci ostatnich wyników,
 • wykrywanie arytmii,
 • funkcja głosowa,
 • porównywanie wyników z normami WHO.

Wybór ciśnieniomierza zależy zatem od indywidualnych potrzeb pacjenta i tego, na jakich funkcjach urządzenia zależy mu najbardziej.

 

 

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Urządzenie koncentrator tlenu
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Dziewczynka inhaluje się
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!