Czyrak - na twarzy, w uchu. Co to jest i jak wygląda?

Czyraka trudno odróżnić od pryszcza, a źle leczony może być przyczyną poważniejszych problemów skórnych. To nieestetyczny wrzód, wywoływany przez bakterię gronkowca. Na czym polega leczenie czyraka i jakie daje objawy?
Osoba z ropnym zapleniem mieszka włosowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak wygląda czyrak?

Czyrak, czyli wrzód na skórze, może mieć średnicę od pół do nawet trzech centymetrów. Wokół pojawia się czerwona obwódka i opuchlizna. W środku krosta z ropą, a nawet krwią. Czyrak jest skutkiem zapalenia torebki włosowej. Zapalenie wywołują gronkowce lub paciorkowce, a ich nosicielem jest większość z nas, dlatego też czyrak może pojawić się u każdego.

Jednym z rodzajów jest czyrak gromadny, czyli skupisko czyraków ulokowanych niedaleko siebie - najczęściej na karku.

Co to jest czyrak?

Czyrak pojawia się najczęściej pojedynczo. Jego przebieg jest łagodny i łatwy do wyleczenia. Wystarczą specjalne maści i zachowanie higieny, by nie przenieść zakażenia na inne partie skóry. Czasem choroba ma jednak poważniejszy przebieg i konsekwencje. W przypadku czyraka mnogiego konieczna jest antybiotykoterapia. Nieleczony lub źle leczony, może być przyczyną komplikacji i chorób skóry.

Dermatolodzy absolutnie odradzają leczenie czyraka domowymi sposobami lub farmaceutykami na własną rękę. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie na twarzy. W przypadku braku właściwej higieny możliwe jest przeniesienie zakażenia na inne partie skóry i do krwioobiegu, przez zadrapanie naskórka. Dostanie się bakterii w głąb czaszki, grozi zapaleniem zatoki jamistej, zapaleniem opon mózgowych, a nawet sepsą, a to stan zagrożenia życia. Pierwszymi objawami takiego stanu są drgawki, bóle powiek, zaburzenia widzenia i gorączka.

Czy czyrak boli?

To zależy od miejsca, gdzie pojawi się wrzód. Najbardziej bolesne są te pozbawione tkanki tłuszczowej m.in. skóra na kości żuchwy czy małżowina uszna. 

Kto jest najbardziej narażony na czyraka?

Ponieważ powstanie czyraka zaczyna się od zapalenia mieszków włosowych, to najbardziej narażone są osoby z mocno owłosioną skórą. Tego typu dolegliwościom sprzyjają też choroby przewlekłe - współistniejące: cukrzyca, choroby układu immunologicznego.

Jak zapobiegać powstawaniu czyraków?

Czyraki są zaraźliwe, dlatego należy zachować zasady higieny w przypadku pojawienia się wrzodu na skórze. Częsty dotyk może wywołać stan zapalny także w inne miejsce. Bakterie możemy też przenieść od innej osoby. Należy należy ograniczyć kontakt ze skórą partnera, u którego pojawił się czyrak. Trzeba zdezynfekować wszelkie otarcia skóry i szczególnie dbać o higienę osobistą. Wato też wyprać pościel i ręczniki, żeby nie rozprzestrzeniać bakterii.

Czy czyraki mogą nawracać?

Niestety, to często nawracająca przypadłość, zwłaszcza kiedy nie zostały do końca wyleczone. Czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi jest też niewystarczająca higiena.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Pocenie się w nocy – przyczyny i objawy. Co oznacza?
Przeczytaj artykuł
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Pocenie się w nocy – przyczyny i objawy. Co oznacza?
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Domowe sposoby na łupież . Sprawdź, jak pozbyć się łupieżu
Jak długo trwa gojenie rany i co może je przyspieszyć?
Włókniak twardy i miękki - objawy. Jak usunąć włókniaki?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama