Czyrak – niegroźny pryszcz czy niebezpieczny wrzód?

Osoba z ropnym zapleniem mieszka włosowego
Źródło: 123RF
Trudno odróżnić go od pryszcza, a źle leczony może być przyczyną poważniejszych problemów skórnych. Chodzi o czyraka. To nieestetyczny wrzód, wywoływany przez bakterię gronkowca.
 

Czyrak, czyli wrzód na skórze, może mieć średnicę od pół do nawet trzech centymetrów. Wokół pojawia się czerwona obwódka i opuchlizna. W środku krosta z ropą, a nawet krwią. Czyrak jest skutkiem zapalenia torebki włosowej. Zapalenie wywołują gronkowce lub paciorkowce, a ich nosicielem jest większość z nas, dlatego też czyrak może pojawić się u każdego.

Przeczytaj: Czyrak - czy potrzebna jest interwencja chirurga

Jak przebiega choroba?

Czyrak pojawia się najczęściej pojedynczo. Jego przebieg jest łagodny i łatwy do wyleczenia. Wystarczą specjalne maści i zachowanie higieny, by nie przenieść zakażenia na inne partie skóry. Czasem choroba ma jednak poważniejszy przebieg i konsekwencje. W przypadku czyraka mnogiego konieczna jest antybiotykoterapia. Nieleczony lub źle leczony, może być przyczyną komplikacji i chorób skóry.

Dermatolodzy absolutnie odradzają leczenie czyraka domowymi sposobami lub farmaceutykami na własną rękę. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie na twarzy. W przypadku braku właściwej higieny możliwe jest przeniesienie zakażenia na inne partie skóry i do krwioobiegu, przez zadrapanie naskórka. Dostanie się bakterii w głąb czaszki, grozi zapaleniem zatoki jamistej, zapaleniem opon mózgowych, a nawet sepsą, a to stan zagrożenia życia. Pierwszymi objawami takiego stanu są drgawki, bóle powiek, zaburzenia widzenia i gorączka.

Przeczytaj koniecznie: Czyrak - przyczyny, objawy, badania i leczenie

Czy czyrak boli?

To zależy od miejsca, gdzie pojawi się wrzód. Najbardziej bolesne są te pozbawione tkanki tłuszczowej m.in. skóra na kości żuchwy czy małżowina uszna.  

Kto jest najbardziej narażony na czyraka?

Ponieważ powstanie czyraka zaczyna się od zapalenia mieszków włosowych, to najbardziej narażone są osoby z mocno owłosioną skórą. Tego typu dolegliwościom sprzyjają też choroby przewlekłe - współistniejące: cukrzyca, choroby układu immunologicznego.

Sprawdź: Czym jest ropowica i jakie daje objawy?

Jak zapobiegać powstawaniu czyraków?

Czyraki są zaraźliwe, dlatego należy zachować zasady higieny w przypadku pojawienia się wrzodu na skórze. Częsty dotyk może wywołać stan zapalny także w inne miejsce. Bakterie możemy też przenieść od innej osoby. Należy należy ograniczyć kontakt ze skórą partnera, u którego pojawił się wrzód. Trzeba zdezynfekować wszelkie otarcia skóry i szczególnie dbać o higienę osobistą. Wato też wyprać pościel i ręczniki, żeby nie rozprzestrzeniać bakterii.

Zobacz też: Zespół Cushinga

Czy czyraki mogą nawracać?

Niestety, to często nawracająca przypadłość, zwłaszcza kiedy nie zostały do końca wyleczone. Czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi jest też niewystarczająca higiena.

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA