NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Czyrak - na twarzy, w uchu. Co to jest i jak wygląda?

Czyraka trudno odróżnić od pryszcza, a źle leczony może być przyczyną poważniejszych problemów skórnych. To nieestetyczny wrzód, wywoływany przez bakterię gronkowca. Na czym polega leczenie czyraka i jakie daje objawy?
Osoba z ropnym zapleniem mieszka włosowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak wygląda czyrak?

Czyrak, czyli wrzód na skórze, może mieć średnicę od pół do nawet trzech centymetrów. Wokół pojawia się czerwona obwódka i opuchlizna. W środku krosta z ropą, a nawet krwią. Czyrak jest skutkiem zapalenia torebki włosowej. Zapalenie wywołują gronkowce lub paciorkowce, a ich nosicielem jest większość z nas, dlatego też czyrak może pojawić się u każdego.

Jednym z rodzajów jest czyrak gromadny, czyli skupisko czyraków ulokowanych niedaleko siebie - najczęściej na karku.

Co to jest czyrak?

Czyrak pojawia się najczęściej pojedynczo. Jego przebieg jest łagodny i łatwy do wyleczenia. Wystarczą specjalne maści i zachowanie higieny, by nie przenieść zakażenia na inne partie skóry. Czasem choroba ma jednak poważniejszy przebieg i konsekwencje. W przypadku czyraka mnogiego konieczna jest antybiotykoterapia. Nieleczony lub źle leczony, może być przyczyną komplikacji i chorób skóry.

Dermatolodzy absolutnie odradzają leczenie czyraka domowymi sposobami lub farmaceutykami na własną rękę. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie na twarzy. W przypadku braku właściwej higieny możliwe jest przeniesienie zakażenia na inne partie skóry i do krwioobiegu, przez zadrapanie naskórka. Dostanie się bakterii w głąb czaszki, grozi zapaleniem zatoki jamistej, zapaleniem opon mózgowych, a nawet sepsą, a to stan zagrożenia życia. Pierwszymi objawami takiego stanu są drgawki, bóle powiek, zaburzenia widzenia i gorączka.

Czy czyrak boli?

To zależy od miejsca, gdzie pojawi się wrzód. Najbardziej bolesne są te pozbawione tkanki tłuszczowej m.in. skóra na kości żuchwy czy małżowina uszna. 

Kto jest najbardziej narażony na czyraka?

Ponieważ powstanie czyraka zaczyna się od zapalenia mieszków włosowych, to najbardziej narażone są osoby z mocno owłosioną skórą. Tego typu dolegliwościom sprzyjają też choroby przewlekłe - współistniejące: cukrzyca, choroby układu immunologicznego.

Jak zapobiegać powstawaniu czyraków?

Czyraki są zaraźliwe, dlatego należy zachować zasady higieny w przypadku pojawienia się wrzodu na skórze. Częsty dotyk może wywołać stan zapalny także w inne miejsce. Bakterie możemy też przenieść od innej osoby. Należy należy ograniczyć kontakt ze skórą partnera, u którego pojawił się czyrak. Trzeba zdezynfekować wszelkie otarcia skóry i szczególnie dbać o higienę osobistą. Wato też wyprać pościel i ręczniki, żeby nie rozprzestrzeniać bakterii.

Czy czyraki mogą nawracać?

Niestety, to często nawracająca przypadłość, zwłaszcza kiedy nie zostały do końca wyleczone. Czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi jest też niewystarczająca higiena.

Sonda redakcyjna
Jakie zmiany skórne doskwierają Ci najczęściej?

  Suchość skóry

  Pękanie skóry

  Łuszczenie skóry

  Trądzik

  Przetłuszczanie skóry

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Pocenie się w nocy – przyczyny i objawy. Co oznacza?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Przeczytaj artykuł
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Afty w jamie ustnej
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Podobne artykuły
Pocenie się w nocy – przyczyny i objawy. Co oznacza?
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Jak szybko goi się rana i jak to przyspieszyć?
Włókniak twardy i miękki - objawy. Jak usunąć włókniaki?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Budzenie się w nocy: częste, o jednej godzinie. Co oznacza?
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie
Hiperwentylacja - co to jest? Jak oddychać i jak leczyć?

Reklama