Czas protrombinowy – norma (kiedy jest za niski a kiedy za wysoki)

Czas protrombinowy określa szybkość krzepnięcia krwi. Badanie czasu protrombinowego wykonuje się z osocza krwi, często przed zabiegami operacyjnymi i po ich wykonaniu, ale też u kobiet w ciąży i tuż po porodzie. Czas protrombinowy za niski lub za wysoki może być oznaką poważnych chorób, m.in. hemofilii, choroby Addisona-Biermera czy trombofilii. Zobacz ile wynosi norma dla tego badania.
Próbka krwi
Źródło: 123RF

Spis treści

Czas protrombinowy

Czas protrombinowy to badanie wykonywane w laboratorium, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego nazwa pochodzi od protrombiny - białka produkowanego przez wątrobę. Bierze ono udział w procesie krzepnięcia krwi.

Badanie czasu protrombinowego często wykonuje się:

  • przed zabiegami operacyjnymi i po ich wykonaniu,
  • a także u kobiet w ciąży i tuż po porodzie.

Warto jednak sprawdzić jego poziom, gdy zaobserwujemy na ciele niepokojące krwiaki lub siniaki, które długo utrzymują się na ciele.

Czas protrombinowy norma

Materiałem do badań w przypadku czasu protrombinowego jest krew. Aby ją pobrać pacjent powinien być na czczo. Norma dla tego badania wynosi od 10,8 do 16, 2 sekundy.

Czas i wskaźnik protrombinowy, a także INR i APTT, to nie jedyne badania, które wykryją problemy z krzepliwością krwi. W laboratoriach wykonuje się także badanie metodą oznaczania przeciwciał dla D-dimerów (białek DD). Najczęściej metoda ta stosowana jest u pacjentów z podejrzeniem zakrzepicy płucnej oraz żył głębokich. Dodatni wynik tego badania to informacja, że w organizmie powstała skrzeplina, a następnie jej rozpad. Podwyższony wynik może też sygnalizować chorobę serca lub wątroby, jak również niektóre nowotwory.

Czas protrombinowy za niski

Gdy mamy czas protrombinowy podwyższony możemy cierpieć na zakrzepicę lub trombofilię, czyli nadkrzepliwość, a więc równie niebezpieczną dla życia skłonność organizmu do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Za niski czas protrombinowy może także odpowiadać za nadmiar prokonwertyny - białka biorącego udział w procesie krzepnięcia krwi.

Czas protrombinowy za wysoki

Jeśli nasz czas protrombinowy jest za wysoki, może to świadczyć o przewlekłej chorobie miąższu wątroby (autoimmunologiczne zapalenie wątroby - AZW), która może prowadzić do marskości tego narządu. Wydłużony czas protrombinowy może też być oznaką:

Czas protrombinowy za wysoki może mieć związek z takimi chorobami jak:

  • mocznica,
  • białaczka,
  • anemia złośliwa (choroba Addisona-Biermera).

Powodem zbyt wysokiego czasu PT mogą być też niektóre medykamenty. Chodzi o niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwkrzepliwe.

Czas i wskaźnik protrombinowy

Czas protrombinowy badany jest wraz z innymi wskaźnikami: wskaźnikiem protrombinowym oraz INR - międzynarodowym współczynnikiem czasu protrombinowego. Ten pierwszy określany jest w procentach, a norma wynosi od 80 do 120%. Natomiast norma dla INR zależy od tego czy pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe, czy nie. Dla osób zażywających preparaty przeciwkrzepliwe wynosi ona 2-3, a dla pacjentów, którzy leków nie przyjmują, 0,9-1,3.

Zobacz też: Choroba Raynauda

Czas krzepnięcia krwi badanie

Aby sprawdzić krzepliwość krwi lekarz może też zlecić, oprócz badania czasu protrombinowego, także czas koalinowo-kefalinowy, czyli APTT. Norma dla tego wskaźnika to od 25 do 43 sekund. Jeśli jest on dłuższy niż 43 sekundy, możemy mieć do czynienia z hemofilią typu A. To dziedziczna choroba krwi związana z niewystarczającą ilością czynnika VIII w osoczu, czyli białka niezbędnego do prawidłowego krzepnięcia krwi. Chory na hemofilię w przypadku poważnego skaleczenia, wypadku samochodowego czy silnego uderzenia, może się wykrwawić na śmierć.

Oceń artykuł

(liczba ocen 52)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij