
Spis treści
INR (ang. International Normalized Ratio) jest międzynarodowym wskaźnikiem czasu protrombinowego, który pokazuje czas krzepnięcia krwi. To niezwykle istotne badanie u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, poddawanych różnym zabiegom chirurgicznym, osobom po przeszczepach lub cierpiącym z powodu chorób krwi.
Badanie INR – na czym polega?
INR można określić podczas laboratoryjnego badania krwi. Pobiera się wtedy próbkę krwi z żyły łokciowej. Badanie nie wymaga, żeby pacjent był na czczo. Badanie można wykonać również samodzielnie używając analizatora INR. Aparat wyposażony jest w specjalne paski testowe, na których umieszcza się kroplę krwi pobraną z palca. To urządzenie do domowego pomiaru krzepliwości krwi, które jest szczególnie przydatne osobom wymagającym regularnej kontroli, czyli:
- pacjentom po przeszczepach
- osobom po wszczepionych zastawkach
- osobom z migotaniem przedsionków
- chorującym na zakrzepicę żył głębokich
- pacjentom po zatorowości płucnej
Kto jeszcze musi badać wskaźnik INR? Wskazaniem są: terapia tzw. antykoagulantami (lekami przeciwkrzepliwymi), przebyte zabiegi kardiologiczne i naczyniowe (np. wszczepienie stentów), planowane zabiegi u pacjentów, którzy przyjmują leki z grupy witaminy K, niewydolność wątroby, skazy krwotoczne.
INR norma
U osób zdrowych, które nie przyjmują leków przeciwkrzepliwych, poziom INR wynosi w przybliżeniu 1 (0,8-1,2). U pacjentów z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, z migotaniem przedsionków, z wadami zastawek serca i do tego przyjmujących antykoagulanty INR powinien wynosić 2-3. U pacjentów ze sztuczną zastawką normalna wartość INR może wzrosnąć do 2,5-3,5.
Wysoki INR
Jeśli wskaźnik INR wzrasta powyżej 5 to sygnał, że pacjent przedawkował leki przeciwkrzepliwe. To niebezpieczny stan, który grozi różnymi powikłaniami, dlatego lekarz musi niezwłocznie wyregulować stosowanie antykoagulantów.
Zbyt wysoki INR może doprowadzić do:
- skazy krwotocznej
- skłonności do tworzenia się siniaków
- krwawienia z nosa czy dziąseł
- przedłużającego się krwawienia miesiączkowego
- krwiomoczu
- krwawień z dróg rodnych
- krwawień z przewodu pokarmowego
- krwawień z ran pooperacyjnych
Zbyt niski wskaźnik INR (poniżej 2) też nie jest dobry dla organizmu i wymaga interwencji lekarza, gdyż może grozić zakrzepicą.
Zobacz również: Zator tętnicy płucnej
Wskaźnik INR dieta
Wahania wskaźnika INR u osób leczonych antykoagulantami mogą wynikać z diety bogatej lub ubogiej w produkty zawierające witaminę K i przyjmowania niektórych leków. INR wzrasta, po zjedzeniu jabłek, pomarańczy, szparagów, marchewki, ziemniaków, grochu, wołowiny, mleka, otrębów pszennych.Wskaźnik INR obniżają: kalafior, kapusta, soja, szpinak, sałata, wątróbka.
Leki i wskaźnik INR
Popularny aetaminofen (paracetamol) powyższa wskaźnik INR, ale nie tak silnie, jak inne leki. Wskaźnik INR jest dużo wyższy u pacjentów na stałe przyjmujących:
- amiodaron
- erytromycynę
- propafenonę
- omeprazol
- kotrimoksazol
- flukonazol
- metronidazol
- mikonazol
- Izoniazyd
- piroksikam
Wskaźnik INR spada u chorych leczonych barbituranami, lekami antyhistaminowymi, lekami moczopędnymi i leki antykoncepcyjnymi.
Oceń artykuł
(liczba ocen 60)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!