Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Szacuje, że na całym świecie jest ponad miliard osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Oznacza to, że zapotrzebowanie na urządzenia monitorujące ciśnienie krwi jest ogromne. Sprawdź, jak wybrać dobry ciśnieniomierz i czym warto się kierować przy jego zakupie.
Mierzenie ciśnienie krwi
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki?

Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet 1,2 miliarda osób cierpi na nadciśnienie tętnicze, z czego jedynie połowa została zdiagnozowana przez lekarza. Oznacza to, że prawdopodobnie 600 milionów osób na całym świecie zostało zobligowanych przez lekarza do stałej kontroli ciśnienia krwi.

Na rynku aptecznym można znaleźć całe mnóstwo urządzeń służących do mierzenia ciśnienia w domu. Są ciśnieniomierze elektroniczne naramienne lub nadgarstkowe. Z optyczną kontrolą pozycji pomiaru lub bez. Z większą pamięcią wewnętrzną, umożliwiająca zapis 100 ostatnich pomiarów lub mniejszą, zapisującą tylko 10 ostatnich. Z dostosowującym się do użytkownika mankietem lub bez. Ponadto ciśnieniomierze nie służą już tylko do pomiaru ciśnienia i tętna. Niektóre umożliwiają samodzielne wykonanie badanie EKG, a inne wychwytują pojawiające się zaburzenia rytmu serca. Sprawdź, jak wybrać dobry ciśnieniomierz.

Reklama

Ciśnieniomierz elektroniczny - na ramię czy nadgarstek?

Naramienny czy nadgarstkowy – to dylemat niemal każdej osoby zamierzającej kupić ciśnieniomierz. Który wybrać? Ciśnieniomierz nadgarstkowy będzie odpowiedni dla osób, które szukają łatwego w obsłudze urządzenia, gwarantującego szybki pomiar ciśnienia krwi. Ten model wybierają osoby, które posiadają już ciśnieniomierz naramienny, ale poszukują urządzenia do mierzenia ciśnienia poza domem, w czasie podróży lub uprawiania sportu. Szukając dobrego ciśnieniomierza nadgarstkowego, warto przyjrzeć się bliżej funkcjom urządzenia Veroval Wrist.

To jeden z niewielu ciśnieniomierzy nadgarstkowych z optyczną kontrolą pozycji pomiaru, która umożliwia określenie właściwego położenia aparatu na wysokości serca. Urządzenie dodatkowo wychwytuje i sygnalizuje niemiarową pracę serca.

Ciśnieniomierz naramienny z kolei uchodzi za bardziej precyzyjny. Po takie urządzenie powinny sięgnąć osoby starsze z uwagi na postępujące zwapnienie tętnic, przy którym ciśnieniomierz nadgarstkowy może okazać się niewystarczający. Ciekawą opcją jest ciśnieniomierz naramienny Veroval Upper Arm, który także posiada dodatkowe funkcje: chroni przed błędami w pomiarze oraz wychwytuje zaburzenia w rytmie serca. Ponadto jest wyposażony w technologię Comfort Air, która gwarantuje wygodę w czasie pomiaru. Urządzenie dostosowuje ciśnienie w mankiecie do pacjenta w oparciu o wcześniejsze wartości ciśnienia krwi. Dzięki temu pomiar jest delikatniejszy, gdyż mankiet nie zaciska się zbyt mocno.

Reklama

Najlepszy ciśnieniomierz przy arytmii

Na uwagę zasługuje ciśnieniomierz przeznaczony dla osób z arytmią serca. Urządzenie Veroval Duo Control to ciśnieniomierz naramienny z technologią Duo Sensor, która umożliwia pomiar ciśnienia krwi dwiema metodami - oscylometryczną i osłuchową.

Większość elektronicznych ciśnieniomierzy wykorzystuje metodę oscylometryczną do pomiaru – wskazują wartość ciśnienia na podstawie zmian ciśnienia w mankiecie. Natomiast metoda osłuchowa (nazywana metodą Korotkowa) jest wykorzystywana przez lekarzy. Polega na osłuchiwaniu tonów, które odzwierciedlają siłę, z jaką fala krwi uderza w naczynie tętnicze. Ciśnieniomierz Veroval Duo Control ma wbudowany mikrofon, który rejestruje dźwięk serca. Dzięki temu jest w stanie zmierzyć ciśnienie krwi u pacjentów z arytmią serca, czego nie zrobi zwykły elektroniczny ciśnieniomierz oparty na metodzie oscylometrycznej.

Reklama

A może z EKG?

Prawdziwą gratką na rynku medycznym jest Veroval 2 w 1: EKG i ciśnieniomierz. Urządzenie nie tylko mierzy ciśnienie krwi, ale także umożliwia samodzielne wykonanie badania EKG, w dowolnym miejscu i czasie. Veroval 2 w 1 jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Badanie trwa zaledwie 30 sekund, a pacjenci nie muszą odczytywać wyników z krzywej elektrokardiograficznej.

To jednokanałowe urządzenie EKG w prosty i intuicyjny sposób informuje o wystąpieniu arytmii serca i jej rodzaju. Wykrywa migotanie i trzepotanie przedsionków, dodatkowe skurcze nadkomorowe, napadowe częstoskurcze przedsionkowe, dodatkowe skurcze komorowe oraz częstoskurcze komorowe. Dokonuje także pełnego zapisu EKG dla lekarza. Veroval 2 w 1 otrzymał znaki jakości Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Niemieckiej Ligi Nadciśnienia Tętniczego.

Reklama

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Jaki ciśnieniomierz kupić? Najlepiej dopasowany do potrzeb. Dla osób mających predyspozycje do zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza powyżej 50 roku życia, odpowiedni będzie Veroval 2 w 1: EKG i ciśnieniomierz. Urządzenie jest w stanie wykryć niebezpieczne migotanie przedsionków, będące przyczyną niedokrwiennego udaru mózgu.

Pacjenci ze stwierdzoną arytmią powinni rozważyć zakup urządzenia Veroval Duo Control, które nawet w czasie arytmii dokona prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi. Młodzi dorośli z niewielkimi skokami ciśnienia tętniczego krwi, którzy dopiero rozpoczęli leczenie nadciśnienia, mogą zainwestować w tańsze urządzenia – na przykład ciśnieniomierz Veroval Upper Arm lub Veroval Wrist, oba z optyczną kontrolą pozycji pomiaru, która pozwoli uniknąć błędów w pomiarach.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Baszczuk A.,Kopczyński Z., Musialik K., Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego na świecie i w Polsce, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014, tom 5, nr 4, 141–147
  • Wąsowski M., Marcinowska-Suchowierska E., Nadciśnienie tętnicze – odrębności diagnostyczne i terapeutyczne w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Dziewczynka inhaluje się
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!