Ranking ciśnieniomierzy 2020. Jak wybrać najlepszy?

Ciśnieniomierz to urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi. Powinien znaleźć się w apteczce w każdym domu. Obecnie nadciśnienie traktowane jest jako choroba cywilizacyjna, a liczba osób w grupie ryzyka stale się zwiększa. Wpływa na to m.in. nieprawidłowy tryb życia. Sprawdź ranking Medme.pl i wybierz odpowiedni ciśnieniomierz.
Mężczyzna mierzy ciśnienie
Źródło: 123RF

Spis treści

Nadciśnienie nie jest już tylko schorzeniem występującym u osób starszych. Ryzyko nadciśnienia dotyczy osób z nadwagą, palących papierosy, prowadzących siedzący tryb życia, a także nieprawidłowo odżywiających się. Ciśnienie powinien kontrolować każdy, bez względu na wiek.  

1.Ciśnieniomierz nadgarstkowy Braun iCheck 7

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje ciśnieniomierz Braun iCheck® 7. Jest to ciśnieniomierz z bluetooth, który nie tylko wyświetla wynik na ekranie, ale również umożliwia szybkie przesłanie danych do aplikacji. Posiada ona liczne rozbudowane funkcje, monitorujące stan zdrowia i postępów w treningu. Umożliwia również przesłanie wyników lekarzowi.

Ze względu na rozbudowanie aplikacji i niewielki ekran ciśnieniomierz sprawdzi się raczej u sportowców, niż seniorów.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy Braun posiada technologię Soft Inflate, która zapewnia komfort przy wdmuchiwaniu powietrza, a delikatna wyściółka jest przyjemna dla skóry. Omawiany aparat do mierzenia ciśnienia posiada czujnik pozycji, aby jak najdokładniej dokonać pomiaru. Nieprawidłowości sygnalizowane są na ekranie. Urządzenie wyłącza się automatycznie po pomiarze, aby oszczędzać energię.

W zależności od wyniku oznaczony jest on odpowiednim kolorem, alarmując o zbyt niskim lub wysokim ciśnieniu. Wskaźnik jest zgodny z wytycznymi WHO. Dodatkowo ciśnieniomierz wykrywa zaburzenia rytmu serca.

Cena ciśnieniomierza automatycznego Braun iCheck® 7 to około 350 zł, natomiast do końca marca dostępny jest w promocji za 279 zł. Producent zapewnia 2 letnią gwarancję.

2.Ciśnieniomierz naramienny Novama Comfort X

Drugie miejsce w rankingu zajmuje ciśnieniomierz Novama Comfort X. Jest to ciśnieniomierz naramienny, automatyczny. Niewątpliwą zaletą tego aparatu jest jego kliniczna dokładność potwierdzona Certyfikat Europejskiego Stowarzyszenia Nadciśnienia.

Doskonale sprawdzi się u seniorów, którzy muszą dziennie kontrolować wyniki. Posiada duży i wyraźny ekran, z podświetleniem oraz odwróconymi kolorami – granatowe tło z białymi cyframi. Zastosowanie kontrastu pozwoli na odczytanie pomiaru nawet przy słabym wzroku.

Ciśnieniomierz Novama zapamiętuje do 90 pomiarów przy 2 użytkownikach. Wyposażony jest w wygodny, klamrowy mankiet o uniwersalnych wymiarach (22-42 cm), który sprawdza się u większości osób. Wyniki są oceniane w oparciu o wytyczne WHO, a urządzenie alarmuje o nieprawidłowościach. Dodatkowo posiada także wskaźnik arytmii, który informuje o nieprawidłowej pracy serca. Urządzenie wyłącza się automatycznie do zakończonym pomiarze.

Producent gwarantuje dożywotnią gwarancję. Ile kosztuje ciśnieniomierz Novama? Jego cena wynosi około 200 zł.

Ciśnieniomierz naramienny Novama Comfort X

3.Medel Elite MY17 ciśnieniomierz naramienny

Jako trzeci w rankingu znalazł się ciśnieniomierz naramienny Medel Elite MY17. Wyposażony jest w duży i wyraźny ekran, który dodatkowo można podświetlić. Pozwala to na odczyt pomiaru nawet w ciemności.

Ciśnieniomierz elektroniczny Medel posiada potwierdzoną dokładność pomiaru przez Europejskie Stowarzyszenie Nadciśnienia. Zastosowana technologia Fuzzy Logic dodatkowo niweluje zakłócenia powstające w wyniku ruchu pacjenta.

Zakres pomiaru od 0 do 300 mm Hg sprawia, że może być on wykorzystywany zarówno jako ciśnieniomierz dla dzieci, jak i dorosłych ze znacznym nadciśnieniem. Urządzenie wyposażone jest w uniwersalny mankiet 22-42 cm i zapamiętuje do 60 pomiarów.

Omawiany aparat do mierzenia ciśnienia wykrywa nieregularną pracę serca, informując o tym na ekranie.

Medel Elite MY17 wyłącza się samodzielnie po dokonaniu pomiaru. Zasilany jest bateriami, natomiast jest to również ciśnieniomierz naramienny z zasilaczem, który wykorzystuje złącze mini USB. Jego cena to około 200 zł. Produkt obowiązuje 5 letnia gwarancja.

Automatyczny ciśnieniomierz naramienny Medel Elite MY17 

4.Ciśnieniomierz Omron M2 HEM-7121

Czwarte miejsce w rankingu ciśnieniomierzy automatycznych należy do modelu Omron M2 HEM-7121. Jest to dokładny ciśnieniomierz naramienny, który zapamiętuje 30 ostatnich pomiarów, lecz bez daty oraz godziny. Wyposażony jest w czujniki: wykrywający nieregularną pracę serca, a także wskazujący poprawne założenie mankietu.

Zasilany jest poprzez baterie, jednak tak jak w poprzednim modelu jest możliwe naładowanie go poprzez zasilacz. Wyłącza się automatycznie po 5 min, aby oszczędzać energię. Cena ciśnieniomierza to około 170 zł, a producent zapewnia 5 letnią gwarancję.

Ciśnieniomierz Omron M2 

5.Vitammy Beat ciśnieniomierz naramienny

Ranking ciśnieniomierzy zamyka model Vitammy Beat. To niewielki model, który z powodzeniem zmieści się np. do torebki. Jest bardzo prosty w obsłudze. Wyposażony jest w mankiet o wymiarach 22 - 32 cm, który po włączeniu automatycznie napełnia się powietrzem. Wynik wyświetlany jest na wyraźnym ekranie, jednak nie tak dużym jak w poprzednich modelach.

Urządzenie zasilane jest poprzez baterie i wyłącza się po 60 s. bezczynności. Koszt takiego ciśnieniomierza to około 80 zł, a producent gwarantuje 2 letnią gwarancję.

Ciśnieniomierz naramiennyVitammy Beat 

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz? Jakie funkcje powinien posiadać? Należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • dokładność pomiaru – warto wybierać te, które posiadają certyfikaty i spełniają odpowiednie normy, np. Certyfikat Europejskiego Stowarzyszenia Nadciśnienia;
   
 • miejsce pomiaru – czy jest to ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy. Bardziej polecane są naramienne, że względu na lepszą precyzję, natomiast nadgarstkowe sprawdzają się u osób z ograniczoną ruchomością. Dodatkowo są mniejsze i łatwiejsze w transporcie;
   
 • rodzaj – na rynku dostępne są m.in. ciśnieniomierze zegarowe, półautomatyczne, automatyczne i rtęciowe. Najbardziej polecane są automatyczne ze względu na łatwość i precyzję pomiaru;
   
 • czytelność ekranu – to parametr szczególnie ważny dla seniorów i osób ze słabym wzrokiem. Dostępne są różne wielkości ekranów oraz wersje kolorystyczne, np. w formie negatywu;
   
 • wielkość mankietu  – nieodpowiednie dopasowanie wpływa na dokładność pomiaru. Standardowo mankiety mają wielkość od 22 do 32 cm, jednak zdarzają się również większe i mniejsze. Należy zwrócić na to uwagę przy konieczności pomiarów u dzieci oraz osób ze znaczną nadwagą;
   
 • zapamiętywanie pomiarów oraz podział na użytkowników – pomaga to kontrolować wyniki i dobierać odpowiednie sposoby leczenia;
   
 • sposób zasilania – większość tego typu urządzeń zasilane jest poprzez baterie, jednak niektóre modele wyposażone są w zasilacz;
   
 • automatyczne wyłączanie – to funkcja pozwalająca na oszczędzanie energii. Ciśnieniomierz wyłącza się automatycznie po określonym czasie bezczynności, np. 1 min;
   
 • interpretacja wyniku – najczęściej jest to określenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia wg. wytycznych WHO poprzez wykorzystanie odpowiednich kolorów;
   
 • wykrywanie arytmii – ważny parametr monitorujący pracę serca i wskazujący nieprawidłowości. Jeśli nieprawidłowy wynik się powtarza należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.

Czytaj też: Co obniża ciśnienie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 49)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij