ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Dziecko w samolocie - jak bezpiecznie podróżować?

Pierwszy lot samolotem, a w dodatku z pociechą na kolanach – to może budzić obawy. Małe dziecko w samolocie to pasażer inny niż wszyscy. Nie przysługuje mu tyle bagażu co dorosłym, rodzicom wolno jednak zabrać fotelik samochodowy i wózek do samolotu. A jakie jeszcze ma prawa niemowlę w samolocie? Zobacz, co zrobić żeby pierwszy lot samolotem z niemowlakiem nie stał się koszmarem.
Kobieta z dzieckiem w samolocie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Bagaż dla dziecka w samolocie

Linie lotnicze dzielą pociechy na niemowlęta i dzieci. Choć na co dzień tym pierwszym terminem określa się dzieci do pierwszego roku życia, to w branży lotniczej niemowlęctwo trwa do drugich urodzin. Natomiast do drugiej kategorii należą dzieci od 2 do 11 roku  życia. Te jeszcze starsze są traktowane jak osoby dorosłe.

Niemowlę w samolocie podróżuje na specyficznych zasadach. Przewoźnicy wychodzą zazwyczaj z założenia, że dziecko w samolocie, jeśli nie skończyło 2 lat, nie może przewozić własnego, odrębnego bagażu lub bagaż ten nie powinien być duży. Często opiekunom nie pozostaje nic innego, jak spakować rzeczy dziecka w bagaż swój, bądź starszego rodzeństwa. Należy przy tym pamiętać o niuansach wynikających z przepisów, na przykład tych, które pozwalają przewozić wszelkie płyny w butelkach nie większych niż 100 mililitrów. Wiele linii wyłącza spod tego zakazu przewóz mleka, czy soków dla niemowląt, kwestię te warto jednak sprawdzić u źródła przed wylotem, aby podróż nie zaczęła się od lądowania zapasów w koszu na śmieci.

Reklama

Wózek do samolotu?

Tak, większość linii lotniczych pozwala mieć wózek w samolocie. Przeważnie tego typu przesyłki są przewożone w luku bagażowym, obsługa maszyny odbiera akcesorium przed wejściem na pokład i oddaje od razu po zakończonej podróży. Rzadziej zdarza się, by przewoźnicy pozwalali wnieść wózek na pokład. Wózek do samolotu zazwyczaj zabierany jest bezpłatnie.

A jaki wózek w samolocie sprawdzi się najlepiej? Linie lotnicze są zgodne – powinien być:

 • mały,
 • składany,
 • spacerowy,
 • typu parasolka, lub jeszcze mniejszy.

Szczegółowe informacje dostępne są u poszczególnych przewoźników.

Reklama

Jaki fotelik do samolotu?

Dziecko w samolocie może podróżować w foteliku samochodowym, pod warunkiem, że jest on wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i został dopuszczony do tego typu wojaży. 

Fotelik do samolotu, to taki, na którym znajdziemy odpowiedni napis, na przykład „Certified for use on aircraft”, albo „For Use In Aircraft”. Foteliki przeznaczone do przewożenia dziecka w samolocie mają szerokość do 44 centymetrów (czyli 17 cali), ale są linie lotnicze, które wymagają fotelików o nieco mniejszych rozmiarach, np. 42,5 cm (16,8 cala) – chodzi o dopasowanie do rozmiarów foteli montowanych na pokładzie samolotów. 

Fotelik do samolotu zazwyczaj można wnieść bezpłatnie, jeśli wykupiliśmy miejsce dla dziecka. Zdarza się jednak, że nie ma takiej możliwości, bo tak małemu dziecku w samolocie nie przysługuje osobne miejsce – wówczas pozostaje odbyć lot z pociechą na kolanach.

Reklama

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samolocie?

Często spotykanym problemem jest zatykanie w uszach w momencie startu lub lądowania, co może stać się powodem głośnego płaczu. Aby tego uniknąć, zaleca się podawanie maluszkowi picia, gdy maszyna wznosi się, lub zbliża do płyty lotniska, ewentualnie problem można próbować rozwiązać za pomocą smoczka.

Maluchy w naturalny sposób potrzebują bowiem ruchu i często nie są w stanie wysiedzieć kilkugodzinnego lotu. Dlatego warto, aby przed podróżą maluch... porządnie się zmęczył. Choćby biegając po sali odpraw. To zwiększa szansę, że prześpi większą część podróży. Nie zmienia to faktu, że trzeba się przygotować na zabawianie go, przydatne mogą się okazać książeczki i inne atrakcje, na których maluch będzie w stanie skupić uwagę.

Reklama

Przegrzanie dziecka w samolocie

Dziecko w samolocie narażone jest na większe lub mniejsze zagrożenia i niedogodności, takie jak wspomniane zatykanie się uszu. Nie zaleca się latania z dziećmi młodszymi niż 2-3 miesiecznymi - to ze względu na słaby jeszcze układ oddechowy. A co jeszcze może się stać?

Dużo rzeczy, jak to w życiu – często nieprzewidywalnych. Przekonała się właśnie o tym pewna Amerykanka i jej 4-miesięczny synek – o ich historii głośno jest na całym świecie. Niemowlę w samolocie doznało przegrzania, bo chociaż na zewnątrz panował tropikalny upał, a maszyna długo oczekiwała na start, to na jej pokładzie nie działała klimatyzacja.  Po 2 godzinach niemowlę zaczęło zdradzać typowe objawy przegrzania, mimo to załoga samolotu, powołując się na przepisy lotnicze, nie pozwoliła matce i jej dziecku na „ewakuację”. Dopiero  kiedy chłopiec stracił przytomność, samolot zawrócono w bezpieczne miejsce, a malec w poważnym stanie został karetką zabrany do szpitala. Warto mieć tę historię w pamięci, bo pokazuje ona, że dziecko w samolocie może być bezbronne wobec sztywnych i restrykcyjnych przepisów. 

Reklama

Co zabrać do bagażu podręcznego?

Przed podróżą warto zastanowić się co należy zabrać do bagażu podręcznego. Warto spakować takie przedmioty, jak:

 • chusteczki nawilżane,
 • pieluchy,
 • picie,
 • słoiczki z jedzeniem,
 • koc,
 • ubranie na przebranie,
 • zabawki.

Ponadto warto zwrócić uwagę na ubranie dziecka, by je odpowiednio dostosować do temperatury w danym kraju.

Reklama

Czytaj również
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Colostrum dla dzieci - które wybrać? Opinie
Colostrum dla dziecka jest pozyskiwane m.in. z siary bydlęcej
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg u dziecka?
Lekarz bada nogi dziecku
Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?
Dziecko na plarzy
Podobne artykuły
Wysypka na brzuchu u dziecka
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?
Dziecko z wypryskiem skórnym
Opryszczka u dzieci - skąd się bierze i jak ją wyleczyć?
Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?
Znieczulenie dziecka przez anestezjologa
Anestezjologia w pediatrii - znieczulenie dziecka

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!