Jak zaplanować wyprawkę dla wcześniaka?

Artykuł sponsorowany
Przygotowania do narodzin dziecka zaczynają się na długo przed planowanym porodem. Urodzenie wcześniaka zazwyczaj jest niespodzianką dla rodziców, którzy nie są gotowi na przyjęcie malucha.

Materiał promocyjny

W dziecięcym pokoju być może brakujejeszcze mebli, kupione ubranka są za duże, nie wspominając o odpowiednich pieluszkach i innych akcesoriach.

Pierwsze dni wcześniaka w inkubatorze

Dzieci urodzone na długo przed terminem wyznaczonego porodu przebywają w szpitalu pod opieką i obserwacją lekarzy. Na czas pobytu w inkubatorze rodzice nie muszą martwić się o ubranka dla wcześniaka. Niezbędne są natomiast pieluszki. Dziecku można kupić specjalne pieluchy dla wcześniaka, o rozmiarze 0, dedykowane właśnie takim maluchom (o wadze do 2 lub 2,5 kg). Dla wcześniaków o większej wadze można kupić zwykłe pieluszki o rozmiarze 1, przeznaczone dla dzieci od 2 do 5 kg.

Zobacz wideo: Wyprawka dla niemowlaka

Opieka nad wcześniakiem w domu

Dzieci urodzone przedwcześnie mogą zostać wypisane ze szpitala do domu tylko przy spełnieniu określonych warunków. Jeśli wcześniak jest zdrowy, oddycha samodzielnie, nie ma bezdechów, nie marznie (ma odpowiednią temperaturę ciała) oraz można zacząć karmić go piersią lub butelką, to wtedy lekarze wypisują malucha do domu. Oprócz pieluszek, rodzice muszą dziecku zapewnić:

 • Ubranka. Najmniejszy, standardowy rozmiar ciuszków dla niemowlaka to 56-62cm. Na szczęście są też mniejsze ubranka dla wcześniaków - w rozmiarze od 32cm.
 • Smoczek. Dzieciom urodzonym przed terminem przyda się smoczek w rozmiarze 0, mniejszy i bardziej elastyczny.
 • Butelka antykolkowa, która dedykowana jest między innymi dzieciom mającym problem z odruchem ssania, a do takich można zaliczyć wcześniaki.
 • Mleko dla wcześniaków, w proszku lub w płynie. Jeśli matka nie chce lub nie może karmić dziecka piersią, to niezbędne okaże się specjalne mleko modyfikowane, przeznaczone dla noworodków ze skrajnie małą masą ciała (http://humana-baby.pl/kategoria/mleka-specjalistyczne/). Takie mleko oznacza się cyfrą "0".

Opiekę nad wcześniakiem wspomogą też akcesoria takie jak laktator (matki wcześniaków bardzo często mają problemy z laktacją), monitor oddechu (wykrywający bezdechy), elektroniczna niania oraz waga dziecięca (do kontrolowania przyrostu masy ciała dziecka). Opieka nad wcześniakiem jest trudna, lecz dobre przygotowanie i nieco wiedzy ułatwią rodzicom opiekę nad maluchem.

 

Najczęściej czytane
 1. 10 sposobów radzenia sobie z bólem pleców w czasie ciąży
 2. 7 znaków ostrzegawczych w ciąży
 3. 10 mitów łatwiejszego zajścia w ciążę
 4. Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?
 5. 28 lutego - Dzień Chorób Rzadkich
Powiązane artykuły
 1. Alergia na gluten - objawy u niemowląt, dzieci i dorosłych
 2. Anemia u dzieci i niemowląt - objawy, przyczyny, dieta i leczenie
 3. Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt i dzieci - leczenie i objawy
 4. Badanie stawów biodrowych u noworodka
 5. Bezdech u dziecka. Nie lekceważ objawów!
Oglądaj w MedMeTV
 1. Alergia: czy powiększony migdałek może być wynikiem alergii?
 2. Ćwiczenia terapeutyczne przy zawrotach głowy