Jak zaplanować wyprawkę dla wcześniaka?

Przygotowania do narodzin dziecka zaczynają się na długo przed planowanym porodem. Urodzenie wcześniaka zazwyczaj jest niespodzianką dla rodziców, którzy nie są gotowi na przyjęcie malucha.
wcześniak

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Materiał promocyjny

W dziecięcym pokoju być może brakujejeszcze mebli, kupione ubranka są za duże, nie wspominając o odpowiednich pieluszkach i innych akcesoriach.

Pierwsze dni wcześniaka w inkubatorze

Dzieci urodzone na długo przed terminem wyznaczonego porodu przebywają w szpitalu pod opieką i obserwacją lekarzy. Na czas pobytu w inkubatorze rodzice nie muszą martwić się o ubranka dla wcześniaka. Niezbędne są natomiast pieluszki. Dziecku można kupić specjalne pieluchy dla wcześniaka, o rozmiarze 0, dedykowane właśnie takim maluchom (o wadze do 2 lub 2,5 kg). Dla wcześniaków o większej wadze można kupić zwykłe pieluszki o rozmiarze 1, przeznaczone dla dzieci od 2 do 5 kg.

Opieka nad wcześniakiem w domu

Dzieci urodzone przedwcześnie mogą zostać wypisane ze szpitala do domu tylko przy spełnieniu określonych warunków. Jeśli wcześniak jest zdrowy, oddycha samodzielnie, nie ma bezdechów, nie marznie (ma odpowiednią temperaturę ciała) oraz można zacząć karmić go piersią lub butelką, to wtedy lekarze wypisują malucha do domu. Oprócz pieluszek, rodzice muszą dziecku zapewnić:

  • Ubranka. Najmniejszy, standardowy rozmiar ciuszków dla niemowlaka to 56-62cm. Na szczęście są też mniejsze ubranka dla wcześniaków - w rozmiarze od 32cm.
  • Smoczek. Dzieciom urodzonym przed terminem przyda się smoczek w rozmiarze 0, mniejszy i bardziej elastyczny.
  • Butelka antykolkowa, która dedykowana jest między innymi dzieciom mającym problem z odruchem ssania, a do takich można zaliczyć wcześniaki.

Opiekę nad wcześniakiem wspomogą też akcesoria takie jak laktator (matki wcześniaków bardzo często mają problemy z laktacją), monitor oddechu (wykrywający bezdechy), elektroniczna niania oraz waga dziecięca (do kontrolowania przyrostu masy ciała dziecka). Opieka nad wcześniakiem jest trudna, lecz dobre przygotowanie i nieco wiedzy ułatwią rodzicom opiekę nad maluchem.

Więcej przeczytasz na stronie: http://humana-baby.pl/

Zobacz wideo: Wyprawka dla niemowlaka

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!