Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Erytromycyna: preparaty, dawkowanie, skutki uboczne. Na co?

Erytromycyna to lek zaliczany do grupy antybiotyków makrolidowych. Ma szerokie zastosowanie antybakteryjne, szczególnie skuteczna jest w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, skóry oraz przewodu pokarmowego. Znana i dostępna przede wszystkim w formie doustnej, dożylnej i do smarowania.
Erytromycyna w kapsułkach
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest erytromycyna? Działanie

Erytromycyna jest najstarszym antybiotykiem makrolidowym, a to oznacza, że posiada ona właściwości bakteriostatyczne. Polegają one na hamowaniu namnażania się bakterii w organizmie. Makrolidy utrudniają syntezę białek w komórkach bakterii i tym samym zatrzymują rozwój zakażenia.

Erytromycynę najczęściej przyjmuje się w formie tabletek lub kapsułek doustnych. Antybiotyk ten ulega jednak rozpadowi w środowisku kwaśnym, zatem musi posiadać otoczkę nierozpuszczalną w żołądku. Tabletki takie wchłaniane zostają dopiero w jelitach, a substancja czynna przenika wówczas do innych tkanek. Jej stężenie jest w organizmie najwyższe po około 3 godzinach od chwili przyjęcia leku.

Wiele szczepów bakterii wykazuje wysoką wrażliwość na działanie erytromycyny, dzięki czemu posiada ona szerokie spektrum zastosowania i skutecznie radzi sobie z zakażeniami bakteryjnymi wielu organów i układów.

Reklama

Zastosowanie erytromycyny

Erytromycyna to antybiotyk o skutecznym działaniu na wiele różnych szczepów bakterii, dlatego ma ona zastosowanie w rozmaitych zakażeniach, takich jak:

 • zakażenie bakteryjne górnych dróg oddechowych (w tym np. zapalenie krtani czy zapalenie zatok),
 • zakażenie dolnych dróg oddechowych (w tym zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc),
 • zapalenie ucha (zarówno środkowego jak i zewnętrznego),
 • zakażenie skóry, np. w postaci czyraków,
 • zapalenie tkanki łącznej,
 • zakażenia przewodu pokarmowego, np. gronkowcowe zapalenie jelit,
 • zakażenia pooperacyjne,
 • zakażenia powstałe w wyniku oparzeń,
 • zapalenie szpiku,
 • bakteryjne choroby weneryczne.

Erytromycyna stosowana jest też w leczeniu okulistycznym (jako krople do oczu) przy różnego rodzaju stanach zapalnych.

Erytromycyna – maść na trądzik

Erytromycyna bywa często stosowana w dermatologii. Niweluje skórne zmiany trądzikowe, szczególnie trądzik pospolity, którego przyczyny mają zazwyczaj charakter hormonalny. Schorzenie to dotykające szczególnie młodych ludzi, u których zmiany hormonalne następują szybko i są zintensyfikowane, bywa naprawdę dokuczliwe, powodując ból, swędzenie i pieczenie podrażnionej skóry. Najczęściej zmiany występują na twarzy, ale zdarza się też, że krosty pojawiają się też na szyi, dekolcie czy plecach. Zmiany mają charakter zapalny, pod zewnętrzną warstwą skóry namnażają się bakterie. Większość z nich wykazuje wrażliwość na erytromycynę, dlatego leczenie trądziku tym antybiotykiem z reguły przynosi zadowalające efekty.

Do stosowaniana skórę erytromycynato maść, żel lub płyn. Szybko hamuje ona namnażanie drobnoustrojów, a tym samym rozwój choroby, niwelując podrażnienia i przynosząc szybką ulgę.

Należy jednak pamiętać, że antybiotyk redukuje zmiany skórne, nie eliminując ich przyczyn. Sama antybiotykoterapia może dać zatem krótkotrwałe efekty, jednak w połączeniu z terapią hormonalną lub np. z lekami na bazie witaminy A, może rozwiązać problem zaskórników raz na zawsze. Leczenie takie warto wspierać odpowiednimi dermokosmetykami, by zachować odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry.

Reklama

Erytromycyna – antybiotyk na receptę

Erytromycyna bez recepty nie jest dostępna (jak zresztą wszystkie antybiotyki makrolidowe), bez względu na formę, w jakiej występuje. Wydaje się ją wyłącznie na receptę, a jej stosowanie i dawkowanie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Jest to bardzo istotne, ponieważ od dawkowania zależy skuteczność leczenia. Aby namnażanie bakterii zostało zahamowane, stężenie leku musi być odpowiednio wysokie w miejscu zakażenia, nie może jednak przekroczyć bariery bezpiecznej dla ludzkiego organizmu.

Antybiotyki w znaczący sposób zaburzają florę bakteryjną organizmu, dlatego nie mogą być stosowane bez konkretnych wskazań specjalisty, zarówno te w formie doustnej, jak i np. naskórnej.

Ich zażywanie jest też niebezpieczne w ciąży. Erytromycyna (oraz jej wszelkie zamienniki) nie jest zalecana dla kobiet ciężarnych, szczególnie ta w tabletkach, która działa ogólnoustrojowo. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny unikać przyjmowania antybiotyków, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Reklama

Skutki uboczne erytromycyny

Erytromycyna jest antybiotykiem bezpiecznym, niemniej jednak sporadycznie zdarza się, że powoduje skutki uboczne, np.:

 • zaburzenia słuchu,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia orientacji,
 • reakcje uczuleniowe.

Podobnie też, jak inne antybiotyki makrolidowe, erytromycyna może powodować zaburzenia pracy jelit, ze względu na swoje bakteriostatyczne właściwości. Objawiają się one przede wszystkim:

 • biegunką,
 • mdłościami,
 • wymiotami.

Aby zapobiec wystąpieniu zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, podczas przyjmowania antybiotyku warto stosować leki przywracające równowagę flory bakteryjnej – probiotyki. Nie należy jednak przyjmować ich równocześnie z erytromycyną, ale co najmniej godzinę przed lub po niej.

Podczas antybiotykoterapii powinno się też stosować odpowiednią, lekkostrawną dietę i wykluczyć z niej słodycze, ponieważ węglowodany sprzyjają namnażaniu niekorzystnych bakterii w przewodzie pokarmowym, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia nieżytu.

Reklama

Leki i preparaty zawierające erytromycynę

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Dzbanek do płukania zatok
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda