Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Azytromycyna – dawkowanie, wskazania i skutki uboczne. Leki

Jednym z antybiotyków stosowanym m.in. na zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek, czy choroby przenoszone drogą płciową jest azytromycyna. Jakie są zalecane dawki preparatu z azytromycyną? Czy i jakie skutki uboczne mogą wystąpić podczas antybiotykoterapii?
Farmaceuta trzyma tabletki z azytromycyną
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest azytromycyna?

Azytromycyna jest antybiotykiem należącym do makrolidów, to pochodna erytromycyny. Budowa chemiczna tej substancji jest dość skomplikowana. Początkowo preparaty z tej grupy antybiotyków izolowano z gatunku Streptomyces, później postawiono na produkcję syntetyczną. 

Leki z azytromycyną działają w sposób bakteriostatyczny, co oznacza, że nie zabijają bakterii, a hamują jej rozwój. Antybiotyk ten charakteryzuje się wyższą opornością na działanie niskiego pH soku żołądkowego w stosunku do erytromycyny. 

Azytromycynę wydaje się z przepisu lekarza. Wyróżnia się ona szybką wchłanialnością i wysoką skutecznością, dlatego leczenie tym antybiotykiem zwykle trwa krótko, najczęściej od 3 do 5 dni (zdarzają się też kuracje jednodniowe). W czasie oraz po kuracji antybiotykowej zaleca się stosowanie probiotyków, odbudowujących florę bakteryjną jelit. 

Azytromycyna antybiotyk stosowana jest przede wszystkim w przypadku zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych oraz schorzeń przenoszonych drogą płciową. 

Reklama

Jak działa azytromycyna?

Działanie azytromycyny polega na zatrzymywaniu biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych. Jest to możliwe dzięki łączeniu się omawianej substancji z podjednostką rybosomalną 50-S i zakłócaniu wydłużania łańcucha białkowego. 

Azytromycyna jest skuteczna wówczas, gdy uzyskuje największe możliwe stężenie kumulowane w miejscu zakażenia, tak by zatrzymać wzrost komórki bakteryjnej, a jednocześnie nie dopuścić do zniszczenia zdrowych komórek ludzkich. 

Na jakie konkretnie bakterie działa azytromycyna? Preparaty z tą substancją są skuteczne wobec następujących bakterii:Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus agalactiae, Streptococcus pyogenes, Haemophilus ducreyi, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae, Moraxella catarrhalis, Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae, Helicobacter pylori, Mycoplasma pneumoniae, Salmonella typhi. 

Azytromycyny nie stosuje się natomiast na te bakterie:P. aerguinosa, Enterococcus, Nocardiaoraz MRSA.

Wskazania do stosowania azytromycyny

W jakich stanach zdrowotnych zadziała azytromycyna? Wskazania do jej podawania to przede wszystkim:

 • zakażenia górnych dróg oddechowych (czyli zapalenie gardła, zatok i migdałków), 
 • zakażenia dolnych dróg oddechowych (w tym głównie zapalenie oskrzeli o charakterze ostrym, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, od lekkiego aż po umiarkowanie ciężkie zapalenie płuc),
 • ostre zapalenie ucha środkowego, 
 • zakażenia skóry i tkanek miękkich (np. liszajec, róża, trądzik pospolity, wtórne ropne zapalenie skóry),
 • rumień wędrujący
 • nieswoiste zapalenie cewki moczowej, 
 • zakażenie chlamydią, rzeżączką, 
 • ropne zapalenie spojówek,
 • agliczne zapalenie spojówek. 

Nie każdemu jednak można aplikować azytromycynę. Nie zaleca się jej osobom uczulonym na tę substancję lub substancję pomocniczą. Poza tym nie jest wskazana w przypadku występowania chorób wątroby, nerek, czy przy arytmii serca. Należy też zachować ostrożność przy przyjmowaniu innych leków.

Reklama

Skutki uboczne azytromycyny

Niepożądane objawy mogą wystąpić w przypadku trwania innej kuracji preparatami leczniczymi, które zareagują na substancję, jaką jest azytromycyna. Interakcje z innymi środkami leczniczymi mogą się pojawić w szczególności podczas leczenia m.in. przeciwcukrzycowymi i przeciwzakrzepowymi lekami doustnymi, środkami uspokajającymi, czy preparatami na arytmię.

Co jeszcze może spowodować azytromycyna? Skutki uboczne wynikające z jej przyjmowania mogą dotyczyć przede wszystkim:

 • kłopotów żołądkowo-jelitowych (w tym nudności, biegunek, wymiotów, wzdęć, bólów brzucha, skurczy brzucha),
 • nadwrażliwości na światło, 
 • obrzęku naczynioruchowego. 

Ponadto czasami występują także takie symptomy jak m.in.:

 • bóle i zawroty głowy, 
 • senność, 
 • uczucie niepokoju, 
 • problemy ze słuchem, 
 •  wzrokiem, 
 • smakiem,
 • węchem,
 • zaburzenia pracy serca, 
 •  zaparcia, 
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi, 
 • alergiczne zapalenia skórne,
 • kandydozy.

Niepożądane objawy mogą się też pojawić w przypadku brania antybiotyku przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, dlatego że ta substancja przenika zarówno przez łożysko, jak i przez kobiecy pokarm. Stąd azytromycyna w ciąży może być podawana jedynie w wyjątkowych przypadkach, z przepisu lekarza.

Reklama

Preparaty z azytromycyną

W jakich postaciach dostępna jest azytromycyna? Leki z tą substancją występują w formie powlekanych tabletek, zawiesiny oraz kropli (stosowanych do oczu). 

Jaki jest sposób przyjmowania leków, w których substancją czynną jest azytromycyna? Dawkowanie tych preparatów jest uzależnione przede wszystkim od wieku pacjenta oraz rodzaju schorzenia, na jaki lek został przepisany.

Należy się trzymać dawki zleconej przez lekarza. Na ogół podaje się osobie dorosłej 500 mg azytromycyny raz na dzień, lub też w pierwszych dniach 500 mg, a w kolejnych – 250 mg dziennie. W przypadku chorób związanych z bakteriami zasiedlającymi organy płciowe jednorazowo przepisuje się 1 g antybiotyku. Natomiast azytromycyna dla dzieci aplikowana jest najczęściej w przeliczeniu na masę ciała (gdzie 10 mg antybiotyku odpowiada 1 kg wagi małego pacjenta). 

Ile kosztuje azytromycyna? Cena tego antybiotyku nie jest wygórowana, bo kształtuje się wokół kwoty 25 zł.

Reklama

Leki i preparaty zawierające azytromycynę

Bibliografia

 • Geisslinger Gerd, Heyo Kroemer, Mutschler Ernst, Farmakologia i toksykologia, Medpharm, Wrocław, 2018, ISBN 9788378460374.
 • Korzybski Damian, Nowiński Adam, Makrolidy – nie tylko działanie przeciwbakteryjne, Wydawnictwo Via Medica, 2013, ISSN 1897–3590.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!