Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Farbowanie włosów w ciąży: czy jest bezpieczne? Jaką farbą?

Farbowanie włosów w ciąży to temat, który budzi spore kontrowersje. Podstawowe pytanie, na które stara się odpowiedzieć każda przyszła mama to, czy zabieg ten jest bezpieczny dla niej i dla dziecka? Farbowanie włosów w tym szczególnym dla każdej kobiety czasie jest bezpieczne, jeśli tylko młoda mama posiada odpowiednią wiedzę na ten temat.
Kobieta w ciąży czesze włosy przed lustrem
źródło:123RF
W skrócie
 • Bezpieczeństwo: Farbowanie włosów w ciąży jest generalnie bezpieczne, ale zaleca się unikanie tego w pierwszym trymestrze z powodu rozwoju płodu.
 • Zasady Farbowania: Wybieraj farby bez amoniaku lub naturalne, jak henna; farbuj w wentylowanych pomieszczeniach i ograniczaj częstotliwość zabiegów.
 • Farby dla Kobiet w Ciąży: Preferuj farby z mniejszą ilością toksyn, zwłaszcza bez amoniaku, takie jak farby ziołowe, roślinne lub henna, które są delikatniejsze dla skóry i włosów.
SPRAWDŹ TEŻ: Szampon do włosów farbowanych. Profesjonalny czy naturalny?
Spis treści

Ciąża to szczególny czas - oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny, czas na odpoczynek i dbałość o siebie. Ale to także czas ogromnej burzy hormonów i często niezadowolenia ze swojego wyglądu. Z pewnością nie jest to jednak czas zaprzestania dbałości o swój wygląd. Każda kobieta lubi zmieniać swój wizerunek, a nawet przejść całkowitą metamorfozę. Każda lubi dobrze wyglądać i czuć się atrakcyjną, w ciąży także. Farbowanie włosów jest bezpieczne, musi być tylko zgodne z rozsądkiem i przyjętymi ogólnie zasadami. 

Reklama

Czy można farbować włosy w ciąży?

W dawnych czasach mam, babć czy cioć możliwości wyboru farb do włosów były o wiele mniejsze niż obecnie. Producenci farb nie zabiegali o eliminowanie szkodliwych substancji z tych kosmetyków. Obecnie sztuczne substancje są mocno ograniczane, a składniki farb wciąż doskonalone. 

Opinie na temat farbowania włosów w ciąży są podzielone. Większość lekarzy zaleca, aby przyszłe mamy nie farbowały włosów w pierwszym trymestrze ciąży. W tym okresie kształtuje się najwięcej funkcji życiowych płodu. Bardzo często lekarze twierdzą, iż jest to tak zwany czas ochronny. Nawet śladowe ilości amoniaku mogą przedostać się przez skórę głowy do organizmu matki, a tym samym i do dziecka. Ta niewielka ilość nie powinna mieć wpływu na zdrowie dziecka, ale lepiej zachować wyjątkową ostrożność. Ryzyko zawsze jest minimalne, gdy naczelną zasadą każdego działania jest zdrowy rozsądek. 

Twierdzenie, iż farbowanie włosów w czasie ciąży może mieć wpływ na kolor włosów dziecka jest całkowicie błędne i bezpodstawne. W tym stwierdzeniu nie ma nawet odrobiny prawdy. 

Reklama

Zasady farbowania włosów w ciąży

Jest kilka podstawowych zasad farbowania w ciąży. Przestrzeganie ich z pewnością ograniczy niepokój o zdrowie dziecka. 

Jak przeprowadzić prawidłowy i bezpieczny zabieg koloryzacji?

 • wybrać farbę bez amoniaku bądź hennę, która także odżywia włosy,
 • nie nakładać farby w przypadku chorej czy uszkodzonej skóry głowy (ran, zadrapań),
 •  stosować zabiegi mniej czasochłonne i na mniejszej powierzchni głowy (na przykład tylko farbować odrosty),
 • farbować włosy przy otwartym oknie lub w wentylowanych pomieszczeniach, aby nie narażać siebie na wdychanie oparów,
 • raczej nie stosować rozjaśniacza i unikać radykalnych zmian koloru, które wymagają położenia farby na całości włosów,
 •  stosować łagodne metody farbowania, takie jak refleksy czy delikatna zmiana tonu, 
 • czas przebywania w salonie fryzjerskim ograniczać do minimum, przebywać w nim tyle, ile wymaga samo farbowanie włosów,
 • ograniczać liczbę zabiegów do minimum.

Ostrożność i rozwaga przy farbowaniu włosów zapewniają dziecku ochronę, a mama będzie z pewnością zadowolona z efektów. W ciąży ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej może być większe, dlatego też kolor może trochę odbiegać od oczekiwanego,

Farby do włosów dla kobiet w ciąży

Kiedy przyszła mama chce farbować włosy, ale ma wątpliwości co do bezpieczeństwa swojego malucha, musi wybrać odpowiednią farbę i prawidłowo przeprowadzić zabieg koloryzacji. Farby do włosów, używane przez kobiety w ciąży powinny zawierać mniej toksycznych składników, a przede wszystkim nie zawierać amoniaku. 

Do takich farb zaliczane są:

 •  ziołowe,
 • roślinne,
 •  ekologiczne,
 • henna.

Takie naturalne farby do włosów stworzono z myślą o poprawie kondycji i wyglądu włosów. Wykonane z bezpiecznych składników, zapewniają delikatny kolor i pełny blask, a także są bezpieczne dla kobiet w ciąży. 

Zalety naturalnych farb są następujące:

 • zawierają naturalne barwniki, często pozyskiwane z roślin,
 • nie zawierają czystego amoniaku,
 • są łagodniejsze, delikatniejsze i mniej agresywne dla włosów,
 • działają łagodniena skórę głowy, nie podrażniając jej,
 • podkreślają koloryzacjętypu „ton w ton”, 
 •   idealne dla kobiet w ciąży, które pragną subtelnej zmiany koloru,
 • raczej nie wywołują reakcji alergicznych.

Naturalne farby do włosów to idealny produkt do farbowania włosów w ciąży. Wyciągi i substancje pielęgnujące są delikatne, przyjazne włosom i skórze głowy. Do produkcji większości takich produktów wykorzystywana jest substancja, zwana monoetyloaminą. Zastępuje amoniak i posiada takie same właściwości, nie szkodząc zdrowiu.

Reklama

Farby bez amoniaku w ciąży

Głównym problemem w farbowaniu włosów w ciąży jest obecność amoniaku w farbach. Amoniak to związek chemiczny podrażniający skórę i błonę śluzową. W dużym stężeniu jest dość toksyczny. W farbach do włosów występuje z reguły jego niewielka ilość, a i tendencja do jego ograniczania w składzie farby jest dość powszechna. Jaką rolę pełni amoniak w farbach? Przede wszystkim ma za zadanie otwierać łuski włosa, aby pigment przedostał się trwale do jego wnętrza. Charakterystyczny zapach amoniaku może wywoływać nieprzyjemne odczucia, szczególnie dla kobiet w ciąży. Producenci farb do włosów stworzyli farby bez amoniakui zastąpili go inną substancją. Jest to monoetyloamina (MEA). To łagodny składnik, który nadaje się także dla kobiet w ciąży. 

Jednymi z bezpieczniejszych są farby na bazie składników roślinnych, jak henna czy inne ziołowe produkty z naturalnymi barwnikami. Zawsze jednak trzeba dokładnie przeczytać skład konkretnej farby, aby wiedzieć, jakie ilości substancji chemicznych zawiera. 

Farbując włosy w ciąży zawsze należy postępować rozsądnie. Ciąża i farbowanie absolutnie się nie wykluczają pod warunkiem rozwagi i ostrożności.

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Podobne artykuły
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!