Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Kiedy należy zachować abstynencję seksualną?

Regularne uprawianie seksu przynosi naszemu zdrowiu mnóstwo korzyści. Bywają jednak momenty, w których należy zachować wstrzemięźliwość, a nawet poddać się przymusowej abstynencji seksualnej.
Spis treści

Reklama

Uwarunkowania fizjologiczne

W intymnej sferze życia istnieją momenty, w których należy powstrzymać się od uprawiania seksu. Decydują o tym czynniki fizjologiczne, warunkowane przez stan naszego zdrowia. Podczas przebiegu poważnych chorób, po operacji czy w przypadku występowania wad w budowie narządów rozrodczych należy zrezygnować ze współżycia.

Reklama

Bezpieczny seks w ciąży

Najczęściej z abstynencją seksualną ma się do czynienia, gdy kobieta zachodzi w ciążę – pojawiają się obawy przed uprawianiem seksu. Jeśli ciąża przebiega bez problemów i nie istnieje ryzyko poronienia, to możliwe jest współżycie. Jeśli jednak istnieją poważne przeciwwskazania, należy powstrzymać się od uprawiania seksu.

Reklama

Kiedy nie uprawiać seksu w ciąży

Należy mieć na uwadze początkowe dolegliwości kobiety w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Jeśli pojawiają się nudności oraz wymioty, drażliwość piersi i ogólne złe samopoczucie, lepiej ograniczyć współżycie.

Do przeciwwskazań zalicza się również zagrożenie przedwczesnym porodem, nieuzasadnione krwawienie (zwłaszcza po odbytym stosunku) oraz zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy. Krwawienia mogą mieć związek z tak zwanym łożyskiem przodującym, czyli nieprawidłowo ułożonym łożyskiem. W takim przypadku należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Reklama

Współżycie po porodzie

Abstynencja seksualna powinna obejmować także kilkutygodniowy okres po porodzie zwany połogiem, kiedy kobiecy organizm dochodzi do siebie po urodzeniu dziecka, a rany okolic intymnych goją się. To również czas, w którym mogą pojawić się niekontrolowane krwawienia lub wydzielina z pochwy. Wiele kobiet nie czuje się jeszcze pewnie, dlatego warto zachować wstrzemięźliwość.

Reklama

Infekcje intymne

Do abstynencji seksualnej namawia się również, gdy u jednego lub obojga partnerów wystąpiło zakażenie bakteryjne okolic intymnych. W tym czasie, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby oraz by ułatwić jej leczenie, należy zadbać o higienę intymną i przyjmować odpowiednie leki. Dopiero po całkowitym wyleczeniu infekcji możliwe jest dalsze współżycie.

Reklama

Wstrzemięźliwość przy zabiegach ginekologicznych

Abstynencję seksualną należy zachować zarówno przed, jak i  po przeprowadzeniu zabiegów ginekologicznych, na przykład usunięciu nadżerki. Poważne stany zapalne usuwa się przez wypalanie lub zamrażanie. Po operacji konieczna jest kilkutygodniowa abstynencja seksualna.

Także przed wykonaniem badań ginekologicznych należy zachować dwu- lub trzydniową abstynencję, na przykład przed badaniem cytologicznym. Stosunek seksualny może zakłamać wyniki cytologii, podobnie jak stosowanie globulek czy innych środków dopochwowych, doprowadzając do stanu zapalnego.

Reklama

Seks po zawale

Bezwzględnym zakazem uprawiania seksu poddaje się są również osoby, które przebyły zawał. W przypadku osób po przebytym zawale serca zaleca się kilkutygodniową wstrzemięźliwość seksualną. Po znacznej poprawie zdrowia możliwe jest dalsze współżycie seksualne, należy jednak mieć na uwadze wcześniejsze schorzenie i stosować się do zaleceń lekarza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!