Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Makaron jajeczny: kcal i wartości odżywcze. Domowy, chiński

Makaron jajeczny to smak tradycji. Polskiej, włoskiej, a nawet chińskiej. Najczęściej produkowany jest z gruboziarnistej mąki pszennej durum z dodatkiem jaj. Dzięki temu jest smaczny i bardzo pożywny. Zobacz, ile kalorii ma makaron jajeczny i jakie są jego wartości odżywcze.
Makaron jajeczny na drewniej desce kuchennej
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Makaron jajeczny

Makaron jajeczny uchodzi za najbardziej domowy ze wszystkich tego typu produktów. To tradycyjny makaron wyrabiany w domach od pokoleń, dlatego jego producenci nie szczędzą w marketingowych opisach sformułowań takich, jak „smak tradycji”, „babcina receptura”, „swojski przepis” czy „wspomnienie dzieciństwa”.

Na sklepowych półkach wiele jest tego typu wyrobów, co jednak najważniejsze, makaron jajeczny bez problemu można przyrządzić także na własną rękę, używając do tego celu jedynie mąki pszennej, określonej ilości jajek i wody. Niemal dokładnie tak, jak czyniły to nasze babcie, z tą różnicą, że współcześnie do wyrobu makaronu używa się przede wszystkim mąki z pszenicy durum, zwanej semoliną.

Jest ona twarda, gruboziarnista i zawiera dużo glutenu, dzięki czemu staje się bardzo plastyczna. W mniejszym stopniu, niż zwykła mąka pszenna chłonie wodę, dlatego makaron jest mniej klejący, w mniejszym też stopniu traci wartości odżywcze w czasie gotowania. 

Reklama

Makaron 5 jajeczny

Makarony tego typu różnią się między sobą ze względu na ilość użytych jaj. Największą popularnością cieszy się makaron 5 jajeczny, ale dostępne są też produkty z 2, 4, 6, 8 a nawet 12 jaj w przeliczeniu na 1 kilogram mąki. Proporcja jajek i mąki w oczywisty sposób wpływa na walory smakowe oraz właściwości poszczególnych makaronów.

Im więcej jajek, tym więcej białka kosztem węglowodanów i tym mniej błonnika pokarmowego. Makarony zawierające większą ilość jajek częściej wytwarzane są ze zwykłej pszenicy, nie ma bowiem w tym przypadku aż tak dużego zapotrzebowania na gluten. Jak jednak za chwilę się przekonamy, ma to bezpośredni wpływ na kaloryczność. 

Ile ma makaron jajeczny kcal?

Bez względu na liczbę użytych jaj, produkt ten można uznać za kaloryczny, przy czym niższe wartości notuje się w przypadku makaronów, dla których bazę stanowi mąka z pszenicy durum, zaś wyższe – zwykła mąka pszenna. Produkty zawierające semolinę dostarczają do organizmu około 360-370 kilokalorii w przeliczeniu na 100 gramów, w przypadku zaś makaronów jajeczno-pszennych należy się liczyć z kalorycznością przekraczającą niekiedy nawet 400 kcal, a więc bardzo wysoką. Warto wiedzieć, że obecność jaj podnosi wartość energetyczną makaronu o około 20-30 kcal na 100 gramów. 

Reklama

Wartości odżywcze makaronu jajecznego

Wartości odżywcze makaronu jajecznego dwóch wybranych typów, wyprodukowanych z użyciem twardej mąki typu durum, kształtują się następująco:

 

2-jajeczny

5-jajeczny

Kaloryczność

370 kcal

373 kcal

Białko

13 g

15 g

Węglowodany

73 g

68 g

Błonnik

3,1 g

2,6 g

Tłuszcze

2,4 g

4 g

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na wysoką zawartość białek oraz niewielką – błonnika pokarmowego. Co niezwykle istotne, makaron jajeczny ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, czyli parametr określający wzrost stężenia glukozy po posiłku. Wynosi on zaledwie 35-45 w zależności od czasu gotowania, pod warunkiem jednak, że w składzie makaronu jest mąka z pszenicy durum. Jeśli natomiast głównym składnikiem jest półprodukt wytworzony ze zwykłej, białej pszenicy, IG wzrasta do około 70, co dyskwalifikuje danie pod kątem diety cukrzycowej.

Reklama

Chiński makaron jajeczny

Oprócz produktów typowo „babcinych”, w sklepach dostępny jest też chiński makaron jajeczny. Produkt ten znany jest też pod nazwą „Mie”. W jego składzie znajdziemy mąkę pszenną (w granicach 65-95 procent) oraz jajka, wodę, sól i inne składniki (m.in. olej, sezam).

Chiński makaron jajeczny należy do dań błyskawicznych. Nawet w szlachetnej postaci przygotowywany jest poprzez zalanie wodą, tudzież bardzo krótkie gotowanie (3-5 minut). Tego typu makaron znajduje się też w składzie tanich „zupek chińskich”. Najczęściej produkt ten spożywa się z mięsem kurczaka lub wieprzowym, tofu, owocami morza, rybami oraz warzywami. Chiński makaron jajeczny dobrze komponuje się z azjatyckimi sosami (sojowy, rybny) oraz przyprawami (kurkuma, imbir). Makaron mie jest średnio kaloryczny (345 kcal/100 g), a w jego składzie dominują węglowodany (przede wszystkim skrobia) – 72 g/100 gramów.

Reklama

Cena makaronu jajecznego

Makaron jajeczny jest jednym z tańszych na rynku. Produkty określane jako tradycyjne lub domowe kosztują około 3,50 – 4,50 zł za opakowanie wielkości 500 gramów. Natomiast produkty dalekowschodnie sprzedawane są w cenach od 2 do 8 złotych, w zależności od klasy produktu. Jeszcze taniej, bo poniżej 2 złotych, kupić można zupki chińskie z makaronem. Dostępność tego typu produktów, zwłaszcza domowych, jest bardzo duża – makaron jajeczny różnych marek kupić można w większości hipermarketów i sklepów spożywczych. Produkty chińskie dodatkowo sprzedawane są w sklepach z żywnością orientalną.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wojciech Kolanowski, Wiadomości ogólne o produkcji makaronu, Przegląd Zbożowo-Młynarski, Luty 2006
  • Małgorzata Grembecka, Agnieszka Mielczarek, Piotr Szefer, Jakość makaronów w świetle ich składu pierwiastkowego, Rocznik PZH 2011, 62, Nr 3
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Danie z płatków orkiszowych
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Tortilla z kaszą perłową
Nasiona chia - jak przygotować i gdzie kupić? Właściwości, kcal i cena
Chia
Podobne artykuły
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Danie z płatkami owsianymi
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Ryż parboiled w drewnianej misce
Ryż parboiled - prostszy i lepszy sposób na obróbkę termiczną
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!