Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Rodzaje makaronu: typy, kształty i właściwości. Nazwy odmian

Ze względu na swoje właściwości odżywcze makaron powinien być jedzony nawet dwa-trzy razy w tygodniu. Dzięki ogromnej liczbie rodzajów makaronu z pewnością nie znudzi nam się smakowanie rozmaitych past, sałatek, zapiekanek, spaghetti, lasagne, w których właśnie ten składnik stanowi bazę.
Różne rodzaje makaronu na drewnianej desce
źrodło:123RF
Spis treści

Skąd pochodzi makaron?

Makaron ryżowy, makaron pszenny, makaron konjac, makaron soba, makaron z soi, soczewicy, czy orkiszu wzięły swój początek z jednego produktu spożywczego, stanowiącego połączenie mąki, wody, niekiedy jaj (wówczas mówimy o makaronie jajecznym) oraz takich dodatków jak np. sok ze szpinaku, kurkuma, czy koncentrat pomidorowy.

Obecnie można się zetknąć z tym, że na sklepowych półkach leżą rozmaite rodzaje makaronu, różniące się między sobą kształtem, formą, kolorem, wielkością, grubością, itp. A kiedy zrobiono go po raz pierwszy i skąd pochodzi ten popularny składnik obiadowy? 

Kolebką makaronu wcale nie są Włochy, a Chiny, gdzie odkryto makaron liczący cztery tysiące lat. Starożytny makaron miał około pół metra długości. Odnotowano także wzmianki na temat makaronu, które zostały dokonane około II wieku naszej ery, a potem także w XII wieku. Pochodziły one z Włoch. Znana jest też opowieść o tym, że ceniony odkrywca i podróżnik, Marco Polo, przywiózł makaron z Chin do Włoch i w ten sposób otrzymał on nową ojczyznę.

Reklama

Jak się produkuje makaron?

Nieco inaczej będzie przebiegała produkcja różnych rodzajów. Z pewnością makaron domowy będzie także wyrabiany w inny sposób niż ten fabryczny. Jednak ogólnie metoda wyrobu tego produktu wygląda podobnie. 

Podstawowym komponentem makaronu jest semolina, którą wytwarza się z najzdrowszej pszenicy durum lub też mąka makaronowa. Drugim istotnym składnikiem jest woda, która powinna być płynem zdatnym do picia i posiadać odpowiednią temperaturę. Często do makaronu dodaje się także jaja, a niekiedy również barwniki, które, co do zasady, powinny być naturalne (ciasto makaronowe jest barwione szpinakiem, pomidorami, marchwią, burakami, ziołami, czy kurkumą). 

Z podanych elementów sporządza się ciasto, które się następnie formuje, wykrawa pożądane kształty, suszy, sortuje i pakuje, najczęściej do półkilogramowych opakowań.

Ten domowej roboty otrzymuje się w drodze cienkiego rozwałkowania ciasta, zrolowania go i pocięcia na paski o szerokości wstążki. Potem suszy się je i na kilka minut wrzuca do gotującej się wody.

Reklama

Rodzaje makaronu

Rodzaje makaronu ze względu na kształt, wielkość, przeznaczenie – to podstawowa klasyfikacja. Najpopularniejszym typem jest makaron spaghetti. Wygląda jak długie, okrągłe nitki i jest często wykorzystywany jako podstawa głównego dania. W połączeniu z sosami (np. pomidorowym, śmietanowym), oliwą z oliwek, mięsem, rybami, owocami morza, czy warzywami stanowi pożywne i smaczne danie.

Jakie jeszcze występują rodzaje makaronów? M.in. rurki, określane też jako penne, które są krótkimi, okrągłymi, grubymi produktami, idealnie pasującymi np. do zapiekanek makaronowych, czy past z sosami, warzywami, rybami lub mięsem. 

Makaron świderki to kolejna propozycja makaronowa, nazywana też fusilli, którą można odgrzewać i nadal świetnie smakuje. Następny znany rodzaj makaronu, a także nazwa potrawy, to lasagne. To prostokątne płaty ciasta, które przekłada się wybranym farszem (np. z mięsa mielonego, grzybów, itp.). 

Makaron łazanki to z kolei rodzaj popularnych w Polsce, które łączy się np. z kiszoną kapustą, grzybami (to wersja wigilijna), czy kiełbasą, a także dodaje do zup, itp.

Inne typy makaronu to np.:

  • cannelloni (grube rurki świetnie nadające się do faszerowania np. mięsem mielonym, czy warzywami);
  • kokardki (we Włoszech znane jako farfalle; z uwagi na swój dekoracyjny wygląd można je dodawać do sałatek);
  • tagliatelle (wyglądem przypominają wstążki);
  • pappardelle (także wyglądają jak wstążki, ale są szersze i bardziej płaskie);
  • anelli (pierścionki);
  •  creste di gallo (grzebień koguta);
  •  capellini (włosy anioła);
  • chiocciole (muszelki);
  •  ravioli (pierożki);
  • vermicelli (cienkie, długie nitki, szczególnie popularne w kuchni azjatyckiej);
  • rotelle (kółeczka).

Reklama

Właściwości makaronu

Makaron włoski to nie jedyny typ  jakie oferuje branża spożywcza. Znamy także m.in. makaron chińskimakaron tajski, poza tym występują też w wersji dla wegetarian i wegan.

Na opakowaniu znajduje się wówczas opis: „makaron wegetariański”, czy „makaron wegański”. Mąka jest w tym przypadku wytwarzana np. z soczewicy, czy ciecierzycy.

Właściwości odżywcze przynoszących pożytek organizmowi będą zatem zależne od szczegółowego składu danego rodzaju makaronu. Z pewnością makaron stanowi bazę węglowodanową dla ustroju. Oprócz węglowodanów zawiera również m.in.:

  •  białka, 
  • błonnik
  • witaminy (zwłaszcza te z grupy B),
  • minerały (takie jak np. żelazo, cynk, miedź, magnez). 

Więcej cennych komponentów skrywają makarony pełnoziarniste i gryczane. One także są polecane osobom odchudzającym się, diabetykom, ludziom otyłym i z nadwagą, ponieważ cechuje je niska kaloryczność. 

Reklama

Rodzaje makaronów do danych dań

Zarówno kształty makaronu, jak i jego wielkość warto dobierać do konkretnych potraw. I tak długie, cieńsze makarony pasują do dań typu spaghetti. Można je wówczas łączyć np. z mięsem mielonym, kawałkami kurczaka, owocami morza, rybami, warzywami, czy sosami. Krótsze, grubsze rodzaje, wyglądem przypominające rurki warto wykorzystywać do różnych past z mięsem, rybami, warzywami, zieleniną, ziołami, sosami, pesto, itp.

Malutkie natomiast pasują do zup warzywnych, owocowych oraz mlecznych. 

Makarony o ciekawych kształtach, takich jak np. kokardki, muszelki, kółeczka stanowią urozmaicenie sałatek. Świderki, czy łazanki można podawać zarówno na słono, jak i na słodko. Dobrze smakują np. ze śmietaną, truskawkami i odrobiną cukru. Grubsze, podobne do rur lub głębokich muszli, idealnie nadają się do faszerowania.

Nadzieniem może być mięso połączone z jakimś warzywem, zieloną pietruszką i ziołami, czy też np. boczek z kurkami.

Czytaj również

Bibliografia

  • Makaron. Zwykły, niezwykły i typowo włoski, Wydawnictwo Vemag, 2018, ISBN 4050847010317.
  • Szymanderska Hanna, Makarony, pierogi i naleśniki, Multico, 2010, 1, ISBN 9788370738662
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Danie z płatkami owsianymi
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Mąka 00 - mąka do pizzy i nie tylko. Gdzie kupić? Cena
Kucharz robi pizzę z mąki 00
Podobne artykuły
Tortilla z kaszą perłową
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Danie azjatyckie z makaronem sojowym
Makaron sojowy – kalorie, cena, skład i wartości odżywcze
Danie z makaronem vermicelli
Makaron vermicelli: co to jest, jak gotować, ile ma kalorii?
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!