Skąd pochodzi makaron?
Makaron ryżowy, makaron pszenny, makaron konjac, makaron soba, makaron z soi, soczewicy, czy orkiszu wzięły swój początek z jednego produktu spożywczego, stanowiącego połączenie mąki, wody, niekiedy jaj (wówczas mówimy o makaronie jajecznym) oraz takich dodatków jak np. sok ze szpinaku, kurkuma, czy koncentrat pomidorowy.
Obecnie można się zetknąć z tym, że na sklepowych półkach leżą rozmaite rodzaje makaronu, różniące się między sobą kształtem, formą, kolorem, wielkością, grubością, itp. A kiedy zrobiono go po raz pierwszy i skąd pochodzi ten popularny składnik obiadowy?
Kolebką makaronu wcale nie są Włochy, a Chiny, gdzie odkryto makaron liczący cztery tysiące lat. Starożytny makaron miał około pół metra długości. Odnotowano także wzmianki na temat makaronu, które zostały dokonane około II wieku naszej ery, a potem także w XII wieku. Pochodziły one z Włoch. Znana jest też opowieść o tym, że ceniony odkrywca i podróżnik, Marco Polo, przywiózł makaron z Chin do Włoch i w ten sposób otrzymał on nową ojczyznę.
Reklama
Jak się produkuje makaron?
Nieco inaczej będzie przebiegała produkcja różnych rodzajów. Z pewnością makaron domowy będzie także wyrabiany w inny sposób niż ten fabryczny. Jednak ogólnie metoda wyrobu tego produktu wygląda podobnie.
Podstawowym komponentem makaronu jest semolina, którą wytwarza się z najzdrowszej pszenicy durum lub też mąka makaronowa. Drugim istotnym składnikiem jest woda, która powinna być płynem zdatnym do picia i posiadać odpowiednią temperaturę. Często do makaronu dodaje się także jaja, a niekiedy również barwniki, które, co do zasady, powinny być naturalne (ciasto makaronowe jest barwione szpinakiem, pomidorami, marchwią, burakami, ziołami, czy kurkumą).
Z podanych elementów sporządza się ciasto, które się następnie formuje, wykrawa pożądane kształty, suszy, sortuje i pakuje, najczęściej do półkilogramowych opakowań.
Ten domowej roboty otrzymuje się w drodze cienkiego rozwałkowania ciasta, zrolowania go i pocięcia na paski o szerokości wstążki. Potem suszy się je i na kilka minut wrzuca do gotującej się wody.
Reklama
Rodzaje makaronu
Rodzaje makaronu ze względu na kształt, wielkość, przeznaczenie – to podstawowa klasyfikacja. Najpopularniejszym typem jest makaron spaghetti. Wygląda jak długie, okrągłe nitki i jest często wykorzystywany jako podstawa głównego dania. W połączeniu z sosami (np. pomidorowym, śmietanowym), oliwą z oliwek, mięsem, rybami, owocami morza, czy warzywami stanowi pożywne i smaczne danie.
Jakie jeszcze występują rodzaje makaronów? M.in. rurki, określane też jako penne, które są krótkimi, okrągłymi, grubymi produktami, idealnie pasującymi np. do zapiekanek makaronowych, czy past z sosami, warzywami, rybami lub mięsem.
Makaron świderki to kolejna propozycja makaronowa, nazywana też fusilli, którą można odgrzewać i nadal świetnie smakuje. Następny znany rodzaj makaronu, a także nazwa potrawy, to lasagne. To prostokątne płaty ciasta, które przekłada się wybranym farszem (np. z mięsa mielonego, grzybów, itp.).
Makaron łazanki to z kolei rodzaj popularnych w Polsce, które łączy się np. z kiszoną kapustą, grzybami (to wersja wigilijna), czy kiełbasą, a także dodaje do zup, itp.
Inne typy makaronu to np.:
- cannelloni (grube rurki świetnie nadające się do faszerowania np. mięsem mielonym, czy warzywami);
- kokardki (we Włoszech znane jako farfalle; z uwagi na swój dekoracyjny wygląd można je dodawać do sałatek);
- tagliatelle (wyglądem przypominają wstążki);
- pappardelle (także wyglądają jak wstążki, ale są szersze i bardziej płaskie);
- anelli (pierścionki);
- creste di gallo (grzebień koguta);
- capellini (włosy anioła);
- chiocciole (muszelki);
- ravioli (pierożki);
- vermicelli (cienkie, długie nitki, szczególnie popularne w kuchni azjatyckiej);
- rotelle (kółeczka).
Reklama
Właściwości makaronu
Makaron włoski to nie jedyny typ jakie oferuje branża spożywcza. Znamy także m.in. makaron chiński, makaron tajski, poza tym występują też w wersji dla wegetarian i wegan.
Na opakowaniu znajduje się wówczas opis: „makaron wegetariański”, czy „makaron wegański”. Mąka jest w tym przypadku wytwarzana np. z soczewicy, czy ciecierzycy.
Właściwości odżywcze przynoszących pożytek organizmowi będą zatem zależne od szczegółowego składu danego rodzaju makaronu. Z pewnością makaron stanowi bazę węglowodanową dla ustroju. Oprócz węglowodanów zawiera również m.in.:
- białka,
- błonnik,
- witaminy (zwłaszcza te z grupy B),
- minerały (takie jak np. żelazo, cynk, miedź, magnez).
Więcej cennych komponentów skrywają makarony pełnoziarniste i gryczane. One także są polecane osobom odchudzającym się, diabetykom, ludziom otyłym i z nadwagą, ponieważ cechuje je niska kaloryczność.
Reklama
Rodzaje makaronów do danych dań
Zarówno kształty makaronu, jak i jego wielkość warto dobierać do konkretnych potraw. I tak długie, cieńsze makarony pasują do dań typu spaghetti. Można je wówczas łączyć np. z mięsem mielonym, kawałkami kurczaka, owocami morza, rybami, warzywami, czy sosami. Krótsze, grubsze rodzaje, wyglądem przypominające rurki warto wykorzystywać do różnych past z mięsem, rybami, warzywami, zieleniną, ziołami, sosami, pesto, itp.
Malutkie natomiast pasują do zup warzywnych, owocowych oraz mlecznych.
Makarony o ciekawych kształtach, takich jak np. kokardki, muszelki, kółeczka stanowią urozmaicenie sałatek. Świderki, czy łazanki można podawać zarówno na słono, jak i na słodko. Dobrze smakują np. ze śmietaną, truskawkami i odrobiną cukru. Grubsze, podobne do rur lub głębokich muszli, idealnie nadają się do faszerowania.
Nadzieniem może być mięso połączone z jakimś warzywem, zieloną pietruszką i ziołami, czy też np. boczek z kurkami.