Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Jaki odkurzacz dla alergika będzie najlepszy?

Odkurzacz dla alergika może być skuteczną bronią w walce z alerganami, które odpowiedzialne są wywoływanie reakcji alergicznych. Sprawdź, jaki sprzęt sprzątający skutecznie usunie roztocza kurzu domowego, należące do najczęstszych i najsilniejszych alergenów.
Odkurzanie domu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Około 100 milionów osób na świecie cierpi z powodu alergii na roztocza kurzu domowego.
  • Podstawowym sposobem leczenia reakcji alergicznych jest unikanie kontaktu z alergenami, dlatego odkurzacz jest dla alergika sprzętem niezbędnym do walki z roztoczami.
  • Nie wszystkie sprzęty sprzątające charakteryzują się jednakową skutecznością. Sprawdź, jaki odkurzacz dla alergika skutecznie usunie alergeny roztoczowe.
Spis treści

Reklama

Odkurzacz dla alergika sposobem na uczulenie

Z badań epidemiologicznych wynika, że co trzeci Polak jest alergikiem. Alergia na roztocza kurzu domowego, nazywana potocznie uczuleniem na kurz, jest najczęściej występującą alergią w Polsce. Szacuje się, że ponad połowa pośród wszystkich alergików w kraju wykazuje nadwrażliwość immunologiczną na alergeny roztoczowe, czyli odchody pozostawiane przez te niewielkie pajęczaki, mieszkające w materacach, sofach i dywanach.

Podstawowym sposobem leczenia wszystkich reakcji alergicznych jest unikanie kontaktu z alergenami. Jak mawiają alergolodzy – bez alergenu nie ma alergii. Aby ograniczyć kontakt z odchodami roztoczy kurzu domowego, należy regularnie odkurzać dom. Dlatego odkurzacz dla alergika jest sprzętem absolutnie niezbędnym do zapobiegania reakcjom alergicznym.

Warto pamiętać, że odpowiedni sprzęt sprzątający sprawi, że pozbędziemy się z domu nie tylko roztoczy kurzu domowego i ich odchodów, ale także sierści zwierząt, pyłków roślin i zarodników pleśni, które należą do czynników najczęściej wywołujących uczulenie. Jaki odkurzacz dla alergików będzie najlepszy? Jakie powinien mieć funkcje, aby skutecznie likwidować pajęczaki i inne alergeny?

Reklama

Rodzaje odkurzaczy dla alergików

Odkurzacze dla alergików można liczyć w dziesiątkach, choć nie wszystkie wykazują jednakową skuteczność. Na rynku produktów AGD można znaleźć wiele rodzajów urządzeń sprzątających, które dedykowane są osobom cierpiącym na alergię. Który z nich wybrać?

Odkurzacze dla alergika na roztocza kurzu domowego powinny być przede wszystkim wyposażone w specjalne filtry, zapobiegające wydmuchiwaniu alergenów z powrotem na zewnątrz podczas sprzątania. Odkurzacze z filtrami można podzielić na:

  • parowe,
  • z filtrem wodnym,
  • z filtrem HEPA,
  • z filtrem EPA.

Co istotne, wymienione wyżej odkurzacze z filtrami EPA i HEPA mogą występować w wersji workowej i bezworkowej. Do użytkowania tych pierwszych niezbędne są jednorazowe worki, które należy wymieniać po napełnieniu. Drugie natomiast wyposażone są w zbiorniki na kurz, które wystarczy opróżniać.

Warto pamiętać, że w czasie opróżniania zbiornika lub wyciągania worka z kurzem istnieje ryzyko kontaktu z alergenami, chyba że odkurzacz został wyposażony w dodatkowe funkcje sterylizujące.

Reklama

Jak działa odkurzacz dla alergików z filtrem wodnym?

Odkurzacz dla alergików z filtrem wodnym nie zawiera ani worka, ani zbiornika na kurz.

Zanieczyszczenia zamiast do worka lub pojemnika trafiają do zbiornika z wodą. Dzięki takiej technologii zanieczyszczenia zostają zatrzymane w wodzie, a zatem nie ma możliwości, by wydostały się na zewnątrz przez filtr wylotowy.

Warto jednak pamiętać, że taki odkurzacz wodny dla alergików wymaga dokładnego czyszczenia i suszenia po każdym użyciu, gdyż w czasie jego pracy wytwarzane jest ciepło i wilgoć, co może przyczynić się do rozwoju bakterii i pleśni. 

Nieco inaczej działa odkurzacz parowy dla alergików, który przeznaczony jest do czyszczenia na mokro. Sprzęt nie tylko zbiera zanieczyszczenia, ale dodatkowo wytwarza gorącą parę, która czyści podłogi oraz zapobiega unoszeniu się kurzu. Innymi słowy to odkurzacz i mop w jednym urządzeniu.

Reklama

Czym jest odkurzacz dla alergika z filtrem HEPA?

Odkurzacz z filtrem HEPA dla alergików należy do najczęściej stosowanych urządzeń. Filtr HEPA (od ang. High Efficiency Particulate Air) nazywany jest wysokoskutecznym filtrem powietrza, gdyż został tak skonstruowany, aby wyłapywać mikroskopijne zanieczyszczenia, mniejsze od 0,3 mikrometra.

Jego efektywność filtracji oceniana jest na 99,95 proc. Oznacza to, że odkurzacz dla alergika z filtrem HEPA wyłapuje nawet najmniejsze alergeny, takie jak odchody roztoczy kurzu domowego i nie wypuszcza ich na zewnątrz.

W podobny sposób działają odkurzacze z filtrami EPA (od ang. Efficiency Particulate Air), jednakże są one nieco mniej skuteczne od tych z filtrami HEPA. Ich zdolność filtracji wynosi bowiem 99,5 proc.

Reklama

Jaki odkurzacz dla alergika warto wybrać?

Najlepszy odkurzacz dla alergika to taki, który wyeliminuje z otoczenia większość alergenów, nie tylko odkurzy, ale też umyje podłogi, sam opróżni zebrany brud, a dodatkowo będzie przyjemny i łatwy w użytkowaniu. Jaki odkurzacz dla alergika spełni wszystkie te funkcje?

Robot sprzątający Roidmi Eve Plus ma znacznie więcej funkcji niż sprzęty wymienione powyżej. Nie tylko samodzielnie odkurza i myje podłogi, ale też opróżnia zawartość zbiornika na kurz, pozostawiając zanieczyszczenia w bazie dokującej. Dodatkowo wyposażony jest w system sterylizacji stacji usuwania kurzu, dzięki któremu zebrane zanieczyszczenia nie będą stanowiły zagrożenia dla alergika.

System sterylizacji wykorzystuje filtr HEPA oraz technologię Active Oxygen (używaną m.in. do czyszczenia sprzętu medycznego), dzięki której można pozbyć się pasożytów domowych, takich jak roztocza kurzu domowego, a także drobnoustrojów (m.in. bakterii Escherichia coli czy grzybów Candida albicans) oraz toksycznych substancji chemicznych (jak amoniak czy formaldehyd).

Ponadto robot automatycznie dostosowuje się do warunków otoczenia. Rozpoznaje czy ma wyczyścić dywan, parkiet, terakotę z fugami czy gładkie linoleum. To jednak nie wszystko.

Roidmi Eve Plus  jest sterowany za pomocą smartfona lub tabletu. Można go zaprogramować tak, by sprzątał w określonych godzinach w ciągu całego tygodnia, na przykład wtedy, gdy nie ma nikogo w domu, co także minimalizuje kontakt z potencjalnymi alergenami. Co więcej, dzięki funkcji wirtualnej ściany, można mu wyznaczyć w których pomieszczeniach ma sprzątać, a w których nie.

Robot sprzątający to świetny pomysł na prezent nie tylko dla osób chorujących na alergię, ale także dla wszystkich ceniących sobie wygodne i komfortowe sprzątanie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Samoliński B., Alergia na roztocze kurzu domowego, Alergia, 2016, 3, s. 39-42.
  • Ewa Dadas-Stasiak, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), s. 92-99.
  • https://mlodytechnik.pl/archiwum/05-2004_jak_to_dziala.pdf [dostęp: 16.01.2022 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Waga elektroniczna – jaką warto kupić? Na co zwrócić uwagę?
Kobieta z pączkiem w ręki stoi na wadze elektronicznej
Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Mierzenie ciśnienie krwi
Jak wybrać chodzik dla seniora? Który rodzaj dla kogo?
Osoba starsza poruszająca się z pomocą chodzika
Podobne artykuły
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Męska dłoń z pulsoksymetrem na palecu
Pulsoksymetr na palec - jakie ma zastosowanie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!