Odżywka do włosów dla dzieci - jak stosować?

Odżywka do włosów dla dzieci pozwala rozczesywać skręcone loki, prostuje puszące się i elektryzujące pasma. Regeneruje też włosy osłabione, nadając im zdrowego wyglądu, blasku i gładkości. Czy jednak tego typu kosmetyki do włosów dla dzieci są absolutnie niezbędne? O czym należy pamiętać, aby nie doprowadzić do ich „przedawkowania”?
Mama rozczesuje dziecku włosy
Źródło:123RF

Spis treści

Odżywka do włosów dla dzieci

Odżywka do włosów dla dzieci jest produktem stosowanym relatywnie rzadko, nie jest też kosmetykiem, który byłby w sposób szczególny polecany w poradnikach pielęgnacji maluchów. Powód? Rzadko zachodzi taka potrzeba. Po tego typu preparaty nie sięgamy bowiem profilaktycznie, lecz w reakcji na konkretny problem. Tymczasem zniszczone włosy to u dzieci rzadkość. W wieku kilku lat – poza wyjątkami potwierdzającymi regułę - pasma nie mają prawa być jeszcze wysuszone i pozbawione substancji odżywczych wskutek intensywnych zabiegów stylizacyjnych, z użyciem środków termicznych i chemicznych (prostownica, lokówka, farba z amoniakiem). Oznacza to, że w większości przypadków do pielęgnacji wystarczy zwykły, dobry, naturalny, delikatny szampon. 

Czy należy w związku z tym rozumieć, że odżywka do włosów dla dzieci jest kosmetykiem zbędnym i wymyślonym jedynie dla celów marketingowych? Nie do końca. 

Słabe włosy u dziecka

Włosy w wieku dziecięcym są osłabione rzadko, nie mniej takie sytuacje także się zdarzają. Przyczyny tego stanu rzeczy najczęściej są naturalne, związane bądź ze schorzeniami i zaburzeniami, na które cierpi maluch, bądź wpływem czynników środowiskowych. 

Tym, co dziecięcym włosom szkodzi w największym stopniu, są:

  • promieniowanie ultrafioletowe pochodzenia słonecznego, zanieczyszczenia płynące ze środowiska,
  • łojotok, łupież, przesuszenie skóry głowy i inne problemy dermatologiczne, a także alergologiczne,
  • błędy w pielęgnacji – używanie zbyt silnych szamponów myjących lub innych ciężkich kosmetyków,
  • długość włosów – im dłuższe, tym bardziej obciążone i trudniejsze w codziennej pielęgnacji. 

Co można zrobić obserwując słabe włosy u dziecka? O tym poniżej. 

Reklama

Jak wzmocnić włosy dziecka?

Jeśli z któregoś z wyżej wymienionych powodów dojdzie do osłabienia włosów dziecka, należy je wzmocnić. W przypadku osób dorosłych arsenał dostępnych środków jest w takiej sytuacji przebogaty, pamiętajmy jednak, że większość z nich nie nadaje się do zastosowania na głowie kilkuletniego malucha. A zatem – jak wzmocnić włosy dziecka? Przede wszystkim ze sklepowych i aptecznych półek wybierajmy te produkty, które dedykowane są najmłodszym – zazwyczaj świadczą o tym nazwy typu „kids” czy „junior”. Po drugie, uważnie czytajmy składy na etykietach. Ważne, aby odżywka bazowała wyłącznie na substancjach naturalnych, pochodzenia roślinnego, mających działanie nawilżające, natłuszczające i regenerujące. 

W dostępnych na rynku odżywkach do włosów dla dzieci zawarte są takie komponenty, jak między innymi:

Tym, czego należy natomiast unikać, są silikony, alkohol etylowy, konserwanty, sztuczne kompozycje zapachowe oraz inne chemiczne ulepszacze.

Odżywka do włosów dla dzieci nie powinna być stosowana częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Pamiętajmy też, aby nie wcierać jej w skórę głowy, a jedynie nanosić na powierzchnię włosów. 

Odżywka do włosów dla dzieci ułatwiająca rozczesywanie

Szczególnie w przypadku dziewczynek dużym problemem w codziennej pielęgnacji i stylizacji włosów jest ich rozczesywanie. Zdarza się, że jest ono utrudnione z powodu osłabienia włosów, skutkującego ich puszeniem się, skręcaniem, elektryzowaniem. Może też być tak, że włosy nie poddają się szczotce i grzebieniowi gdyż są zbyt długie, albo zbyt rzadko myte i czesane. 

W takich sytuacjach zastosowanie znajduje odżywka do włosów dla dzieci ułatwiająca rozczesywanie. Jest to relatywnie lekki kosmetyk, wygładzający włosy, zapobiegający ich puszeniu się i elektryzowaniu. Na rynku dostępne są tego tego typu preparat oparte na działaniu ekstraktu z fiołka i malwy, a także między innymi gliceryny i innych humektantów, czyli substancji ułatwiających nawilżanie włosów. 

Reklama

Kosmetyki do włosów dla dzieci – jak nie przedawkować?

Kosmetyki do włosów dla dziecipowinny być używane z umiarem i wyłącznie wtedy, gdy istnieje taka konieczność. Nawet dziecięce preparaty można „przedawkować” jeśli stosowane są bezzasadnie. Odżywianie włosów zdrowych i właściwie odżywionych sprawić może, że staną się one ciężkie i przetłuszczone. Zbyt duże ilości humektantów, zamiast ułatwiać rozczesywanie, będą sprawiać, że włosy zaczną nadmiernie nasiąkać wodą, absorbując przesadnie duże jej ilości z otoczenia, szczególnie w deszczowe dni. 

Ważne jest też, by moment ewentualnego wprowadzenia odżywek i innych tego typu kosmetyków, maksymalnie opóźnić w czasie. Istnieją wprawdzie preparaty przeznaczone do używania już po ukończeniu pierwszego roku życia, w praktyce jednak odżywki przeważnie zaczyna się stosować u dzieci przynajmniej kilkuletnich. Jeżeli mamy w tej kwestii wątpliwości, przed aplikacją nowego kosmetyku na głowę dziecka, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą – trychologiem lub lekarzem dermatologiem. Zawsze też, po zastosowaniu odżywki należy pamiętać o uważnym obserwowaniu skóry pod kątem wystąpienia ewentualnych reakcji alergicznych. 

Czytaj też: 

Bibliografia

  • Pielęgnacja włosów dziecka, https://estyl.pl
  • Odżywki a włosy dziecka, https://uczeszmniemamo.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!