Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Operacja przepukliny pachwinowej, brzusznej i innych. Ile trwa i na czym polega?

Operacja przepukliny trwa kilkadziesiąt minut, a jeszcze tego samego dnia pacjent może opuścić mury szpitala. Nieleczona przepuklina prędzej czy później doprowadzi bowiem do stanu zagrożenia życia. Zobacz, na czym polega i ile trwa operacja przepukliny pępkowej, pachwinowej, udowej i innych. Ile się czeka na zabieg refundowany przez NFZ? Ile trzeba zapłacić prywatnie?
Chirurg w trakcie operacji
źródło:123RF
W skrócie
 • Operacja przepukliny ma najczęściej charakter planowy i rutynowy. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy staje się zabiegiem ratującym życie
 • Przepukliny operowane są zazwyczaj w trybie jednodniowym. Pacjent zgłasza się do szpitala rano, zaś wieczorem wypisywany jest do domu.
 • Operacje przepukliny wykonuje się wieloma technikami. Zależą one m.in. od lokalizacji, wielkości tzw. wrót, ogólnego stanu zdrowia i wieku pacjenta.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny. Jak mu zapobiegać?
Spis treści

Reklama

Operacja przepukliny

Operacja przepukliny zazwyczaj ma charakter planowy i rutynowy, są też jednak sytuacje, gdy staje się zabiegiem ratującym życie, który należy przeprowadzić bez najmniejszej zwłoki, w ciągu nie więcej niż 8-12 godzin. 

Przepuklina to stan patologiczny, którego istotą jest przemieszczenie narządów wewnętrznych (najczęściej jelit) lub tkanki tłuszczowej poza naturalne ograniczenie, na przykład powłokę brzuszną. 

W zależności od charakteru i lokalizacji wyróżnia się wiele odmian przepuklin, a wśród nich:

 • zewnętrzne:
  • brzuszne, takie jak między innymi pachwinowa, udowa, pępkowa. kresy białej, lędźwiowa (zazwyczaj nabyte, występujące u osób starszych, otyłych, nadaktywnych fizycznie, kobiet po porodach);
  • pępowinowe (wrodzone, będące efektem zaburzeń genetycznych i współwystępujące z innymi tego typu wadami);
  • cewy nerwowej, w tym mózgu oraz rdzenia kręgowego (także formujące się w okresie życia płodowego);
  • kręgosłupa, czyli tzw. wypadanie dysku;
 • wewnętrzne:
  • przepuklina przepony;
  • p. rozworu przełykowego;
  • p. okołokątniczna;
  • p. zachyłka okołodwunastniczego;

Zwykłe, planowe operacje naprawcze przeprowadza się w sytuacji, gdy przemieszczanie się narządów do worka przepuklinowego ma charakter przejściowy i odwracalny. 

Natomiast w przypadku, gdy jelit lub innego organu nie daje się odprowadzić na swoje miejsce (tzw. uwięźnięcie przepukliny), niezbędne jest wykonanie zabiegu w trybie natychmiastowym ze względu na ogromne ryzyko wystąpienia martwicy, zapalenia otrzewnej i innych potencjalnie śmiertelnych zaburzeń. 

Reklama

Ile trwa operacja przepukliny pachwinowej i innych?

Ta oraz inne najczęściej występujące przepukliny (udowa, pępkowa, kresy białej) operowane są zazwyczaj w trybie jednodniowym. W przypadku zabiegu planowego pacjent zgłasza się do szpitala rano, wieczorem zaś (po około 6-8 godzinach), wypisywany jest do domu, jeśli tylko nie pojawią się żadne komplikacje. 

Operacja ma charakter rutynowy i masowy, a także na swój sposób nieunikniony.  Specjaliści radzą, by poddać się jej na wstępnym etapie rozwoju schorzenia, kiedy zabieg jest prosty i nie obarczony dużym ryzykiem powikłań. Ponieważ inne metody leczenia nie istnieją, a przepuklina nie ma tendencji do samoograniczania, z biegiem czasu stan pacjenta może być tylko gorszy, aż do wystąpienia uwięźnięcia. 

O ile zwykły zabieg polega wyłącznie na odprowadzeniu narządów na swoje miejsce i wzmocnieniu tkanek, o tyle uwięźnięcie może implikować konieczność podjęcia bardziej radykalnych kroków. Przykładowo – jeśli dojdzie do martwicy jelita, niezbędna będzie jego resekcja. Jest to operacja długa, trudna , niezwykle inwazyjna i daleko ingerująca w ustrój, obarczona bardzo wysokim ryzykiem powikłań, w tym także śmiertelnych. Jednym z nich jest zespół krótkiego jelita – zespół schorzeń i zaburzeń wynikających z niewystarczającego wchłaniania wody i substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym.

Na czym polega operacja przepukliny pępkowej?

Operacje przepukliny wykonuje się wieloma technikami, w zależności od lokalizacji, wielkości tzw. wrót, ogólnego stanu zdrowia i wieku pacjenta oraz wielu innych czynników. Przykładowo operacja przepukliny pępkowej ze względu na charakter schorzenia wykonywana jest przede wszystkim u małych dzieci (przed ukończeniem 2-3 roku życia).

Korekcie podlega wówczas tzw. pierścień pępkowy, który nie został należycie domknięty po narodzinach, czego efektem jest wydostanie się zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Zabieg często przeprowadzany jest starym, klasycznym sposobem Mayo. Chirurg wykonuje łukowate cięcie w okolicy pępka, wycina worek przepuklinowy i zespala wrota przepukliny, zszywając dachówkowato powięzi mięśni brzucha. 

Operację przeprowadza się w całkowitym znieczuleniu. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku przepuklin małych, dziecięcych. U osób dorosłych, gdy schorzenie jest wynikiem np. przebytego zabiegu operacyjnego lub powikłaniem ciąży i porodu, często zaleca się wzmocnienie powłok brzusznych specjalną polipropylenową siatką chirurgiczną. Jej zastosowanie zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotów. Zabieg można wykonać stosując tradycyjne cięcie, ale też metodą laparoskopową

Inną niezwykle częstą postać przepukliny – pachwinową – także operuje się na wiele sposobów. Metoda klasyczna wymaga cięcia o długości do 10 centymetrów. Do naprawy ubytku i dla zwiększenia trwałości efektów także i w tym przypadku najczęściej używa się siateczki. 

W ciele pacjenta tymczasowo może też zostać umieszczony dren umożliwiający swobodne wydostawanie się wydzielin pooperacyjnych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu całkowitym, podpajęczynówkowym lub miejscowym (plus środek uspokajający). Podobne rezultaty można osiągnąć metodą laparoskopową. 

Jest ona mniej inwazyjna - zamiast jednego dużego cięcia, wykonuje się kilka nakłuć służących do wprowadzenia instrumentów chirurgicznych w newralgiczne miejsce. Dostęp do przepukliny uzyskuje się od strony jamy brzusznej. Laparoskopowa operacja przepukliny pachwinowej  wymaga znieczulenia całkowitego. 

Reklama

Ile się czeka na operację przepukliny na NFZ?

Ile się czeka na operację przepukliny z refundacją NFZ? W zależności od miejscowości oraz renomy danej placówki medycznej - od 1 dnia do nawet kilku lat. Przykładowo w województwie łódzkim część szpitali może przyjąć pacjenta z dnia na dzień, w kilku pierwsze wolne terminy są za około 3 miesiące, w jednym natomiast można się zapisać na 22 marca 2025 roku (dane: terminyleczenia.nfz.gov.pl, stan na 8 sierpnia 2020). 

Jeśli chodzi o inne województwa, czas oczekiwania na planową operację przepukliny wynosi (wedle wyszukiwarki NFZ):

 • pomorskie: 1 dzień – 12 miesięcy;
 • śląskie: 1 dzień – 15 miesięcy;
 • dolnośląskie: 3 dni – 15 miesięcy;
 • wielkopolskie: 1 dzień – 9 miesięcy;
 • małopolskie: 1 dzień – 14 miesięcy;
 • mazowieckie: 1 dzień – 3 miesiące.

Należy przy tym zaznaczyć, że Fundusz podaje dane dotyczące jedynie części placówek, w wielu przypadkach jedyną informacją jest „brak danych”.

Reklama

Cena operacji przepukliny

Pacjenci, którzy nie chcą czekać kilku miesięcy na refundowaną przez NFZ operację przepukliny w renomowanym szpitalu, mogą skorzystać z usług prywatnych lecznic, które nie mają podpisanych umów z Funduszem na to świadczenie, i które wykonują zabieg pełnopłatnie, za to w znacznie krótszym terminie. 

W takim przypadku należy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Cena operacji przepukliny, w zależności od jej umiejscowienia wynosi:

 • pachwinowa: od 1,8 do 10,1 tys. złotych (średnia cena – 4272 zł);udowa: od 1,6 do 10,1 tys. zł (średnia cena – 4471 zł); 
 • kresy białej: od 2,0 do 7,0 tys. zł (średnia cena – 3696 zł);
 • pępkowa: od 1,5 do 7,0 tys. złotych (średnia cena – 3519 zł);

Czytaj również

Bibliografia

 • Informacja o przebiegu plastyki przepukliny pachwinowej, Samodzielny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicyhttp://www.szpital.swidnica.pl
 • Formularz świadomej zgody na zabieg operacyjny plastycznego zaopatrzenia przepukliny brzusznej z użyciem siatki lub bez, Centrum Medyczne Alde Med., http://www.aldemed.pl
 • Informator o terminach leczenia, Narodowy Fundusz Zdrowia, terminyleczenia.nfz.gov.pl
 • Operacje przepukliny (pachwinowej, udowej, kresy białej, pępkowej) kresy białej - cena zabiegu, https://www.tourmedica.pl
 • Sławomir Kozieł, Mateusz Majewski, Bartosz Pułtorak, Zbigniew Lorenc, Piotr Papaj, Małoinwazyjne operacje przepuklin pachwinowych z dostępu otwartego, Chirurgia Polska 2014;16(1):20-27.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Wizualizacja uchyłków esicy
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!