Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Pulmonolog dziecięcy - prywatnie i na NFZ. Czym się zajmuje?

Pulmonolog dziecięcy diagnozuje i leczy najpoważniejsze choroby układu oddechowego u najmłodszych pacjentów. Liczba tego typu specjalistów w Polsce jest bardzo mała, dlatego skorzystanie z pomocy na NFZ nie zawsze jest możliwe w krótkim czasie. Zostaje wówczas pełnopłatna wizyta prywatna. Sprawdź, kiedy warto udać się do tego specjalisty.
Pulmonolog dziecięcy konsultuje pacjenta
źródło:123RF
W skrócie
 • Do pulmonologa dziecięcego należy udać się z dzieckiem, kiedy występują u niego zaburzenia dróg oddechowych. Jakie?
 • Wizyta u pulmonologa może trwać dość długo, gdyż lekarz często zleca przeprowadzenie różnych badań w celach diagnostycznych.
 • Na wizytę u pulmonologa dziecięcego na NFZ czasami czeka się długo, jednak można udać się także na konsultację prywatnie.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym jest pulmonologia i kim jest pulmonolog?
Spis treści

Reklama

Kim jest pulmonolog dziecięcy?

Pulmonolog dziecięcy jest lekarzem specjalistą zajmującym się terapią schorzeń dróg oddechowych o podłożu infekcyjnym (bakteryjnym lub wirusowym) i alergicznym, niekiedy także urazowym albo onkologicznym.

W obszarze jego zawodowych zainteresowań i kompetencji leżą również wady wrodzone oraz genetyczne, ujawniające się już w okresie ciąży lub po urodzeniu dziecka. 

Aby zostać pulmonologiem dla dorosłych, należy ukończyć specjalizację „choroby płuc”, natomiast lekarz, który chce się zajmować wyłącznie najmłodszymi pacjentami (od 0 do 18 roku życia), wybiera „choroby płuc dzieci”. 

Warto zaznaczyć, że pulmonolog dziecięcy często ma podwójną specjalizację - zazwyczaj drugą z nich jest pediatria albo alergologia.

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w Polsce jest obecnie 3168 pulmonologów zajmujących się pacjentami dorosłymi  (z czego 2803 wykonuje swój zawód), ale lekarzy specjalizujących się w schorzeniach dziecięcych jest tylko 109 (wśród których jedynie 97 jest aktywnych zawodowo na tym właśnie polu). 

Zważywszy, że w Polsce mieszka blisko 10 milionów dzieci, jeden lekarz statystycznie przypada na 100 tysięcy potencjalnych pacjentów.

Warto w tym kontekście zauważyć, że w projekcie zmian ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przedstawionym na początku 2019 roku, pierwotnie przewidziana była likwidacja specjalizacji z chorób płuc dzieci i zredukowanie jej do rangi podspecjalizacji. Ostatecznie jednak do tego nie doszło. 

Reklama

Czym się zajmuje lekarz pulmonolog?

Lekarz pulmonolog w potocznej opinii zajmuje się przede wszystkim chorobami płuc. Ale to jedynie wycinek jego praktyki zawodowej, gdyż często jest też on np. alergologiem.

W rzeczywistości specjalista ten leczy także poważne choroby i zaburzenia w obrębie innych odcinków układu oddechowego, w tym także jamy nosowej oraz ustnej, zwłaszcza jeśli utrudniają one oddychanie, sprawiają ból, powodują kaszel. 

Warto iść z dzieckiem do pulmonologa, kiedy przejawia niepokojące objawy, np. nawracające infekcje lub alergie. Udać można się również wtedy, gdy maluszek wciąga powietrze przez usta zamiast przez nos.

W pewnych przypadkach lekarz pediatra sam może zaproponować wystawienie skierowania do pulmonologa.

Wskazaniem do wizyty u pulmonologa dla dzieci są więc:

 • bakteryjne zapalenie płuc i oskrzeli,
 • schorzenia o podłożu wirusowym, takie jak COVID-19,
 • gruźlica płucna,
 • astma oskrzelowa,
 • odma (obecność powietrza w jamie opłucnowej),
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • mukowiscydoza - choroba genetyczna obejmująca układ oddechowy, powodująca częste jego infekcje, prowadząca do niewydolności płuc,
 • wady rozwojowe któregokolwiek z elementów układu oddechowego,
 • duszności, napady kaszlu, niewydolność oddechowa o nieustalonym podłożu,
 • objawy takie, jak wciąganie powietrza ustami a nie nosem przez niemowlę.

Jak wygląda wizyta w poradni pulmonologicznej dla dzieci?

W czasie wizyty w poradni pulmonologicznej lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z dzieckiem i jego rodzicami. Jeśli jest to pierwsza konsultacja, możliwe jest zlecenie szczegółowych badań diagnostycznych, mających potwierdzić lub rozwiać wątpliwości. Należą do nich:

 • spirometria - badanie objętości i pojemności płuc, a także przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wykorzystywane do tego celu urządzenie, tzw. spirometr, odnotowuje ilość wdechów i wydechów w określonym czasie, a także prędkość z jaką porusza się powietrze i jego ciśnienie;
 • prześwietlenie RTG lub tomografia komputerowa klatki piersiowej - ze szczególnym uwzględnieniem płuc, ewentualnie także innych części układu oddechowego (np. zatok);
 • bronchoskopia - badanie endoskopowe przewodu oddechowego. Służy do pogłębionej diagnostyki (zwłaszcza chorób nowotworowych), ale też m.in. do usuwania ciał obcych ulokowanych w tej części organizmu (np. po połknięciu przez dziecko zabawki),
 • testy skórne i wziewne pod kątem schorzeń alergicznych,
 • testy laboratoryjne z krwi (morfologia, określenie poziomu przeciwciał), badanie moczu.

Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wyników badań, specjalista ordynuje właściwe leczenie, proponuje działania profilaktyczne, a w razie poważniejszych problemów zdrowotnych może też przepisać skierowanie do szpitala. 

Reklama

Pulmonolog na NFZ

Skorzystanie z pomocy typowo dziecięcego pulmonologa na NFZ, a więc za darmo, jest możliwe, ale w praktyce często utrudnione ze względu na znikomą liczbę lekarzy oraz poradni świadczących tego umowy na kontrakcie z Funduszem. 

Można też starać się o przyjęcie do szpitala na oddział chorób płuc dla dzieci, jednak ich także jest niewiele. Czas oczekiwania wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Należy też pamiętać, że poradnia pulmonologiczna dla dzieci ma charakter specjalistyczny. Dlatego przed umówieniem wizyty należy uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. 

Reklama

Pulmonolog dziecięcy prywatnie

W praktyce większość osób udaje się do pulmonologa dziecięcego prywatnie. Czas oczekiwania na refundowaną wizytę może być zbyt długi, jeśli dziecko przejawia niepokojące dolegliwości.

Koszty wizyt są standardowe. W zależności od konkretnej miejscowości, a także renomy i tytułu naukowego lekarza, stawka wynosi od 100 do 200 złotych za jedno spotkanie.

Dodatkowo należy liczyć koszty ewentualnych badań diagnostycznych: 

 • spirometria: 30-60 zł,
 • rentgen klatki piersiowej: 40-70 zł,
 • tomografia płuc: 270-350 zł,
 • bronchoskopia: 300-600 zł.

Czytaj również

Bibliografia

 • Zestawienie liczbowe lekarzy i lekarzy dentystów wg dziedziny i stopnia specjalizacji, Naczelna Izba Lekarska w Warszawie, https://www.nil.org.pl [data dostępu: 30.11.2022].
 • Program specjalizacji w dziedzinie choroby płuc u dzieci, https://www.cmkp.edu.pl [data dostępu: 30.11.2022].
 • Specjalizacje lekarskie na razie bez zmian, https://pulsmedycyny.pl [data dostępu: 30.11.2022].
 • „Pulmonologia”, wyd. 2, red. A. Shifren, D. E. Byers, C. A. Witt, red. wyd. polskiego R. Krenke, 2021.
 • M.Kulus, K.Krenke, Pulmonologia dziecięca, PZWL, 2018.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Proktolog - lekarz od odbytu. Jak wygląda wizyta?
Proktolog wykonuje m.in. per rectum
Perinatolog – czym zajmuje się ten lekarz? Co leczy?
Perinatolog przeprowadza badanie
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Opiekun medyczny - kurs i zakres obowiązków. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!