Pulmonolog dziecięcy: czym się zajmuje? Prywatnie i na NFZ

Pulmonolog dziecięcy diagnozuje i leczy najpoważniejsze choroby układu oddechowego u najmłodszych pacjentów. Liczba tego typu specjalistów w Polsce jest bardzo mała, dlatego skorzystanie z pomocy na NFZ nie zawsze jest możliwe w krótkim czasie. Zostaje wówczas pełnopłatna wizyta prywatna.
Pulmonolog dziecięcy konsultuje pacjenta
źródło:123RF
Spis treści

Kim jest pulmonolog dziecięcy?

Pulmonolog dziecięcy jest lekarzem specjalistą zajmującym się terapią schorzeń dróg oddechowych o podłożu infekcyjnym (bakteryjnym lub wirusowym) i alergicznym, niekiedy także urazowym albo onkologicznym. W obszarze jego zawodowych zainteresowań i kompetencji leżą również wady wrodzone oraz genetyczne, ujawniające się już w okresie ciąży lub po urodzeniu dziecka. 

Aby zostać pulmonologiem dla dorosłych, należy ukończyć specjalizację „choroby płuc”, natomiast lekarz, który chce się zajmować wyłącznie najmłodszymi pacjentami (od 0 do 18 roku życia), wybiera „choroby płuc dzieci”. 

Warto zaznaczyć, że pulmonolog dziecięcy często ma podwójną specjalizację – zazwyczaj drugą z nich jest pediatria albo alergologia. Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w Polsce jest obecnie 3168 pulmonologów zajmujących się pacjentami dorosłymi  (z czego 2803 wykonuje swój zawód), ale lekarzy specjalizujących się w schorzeniach dziecięcych jest tylko 109 (wśród których jedynie 97 jest aktywnych zawodowo na tym właśnie polu). 

Zważywszy, że w Polsce mieszka blisko 10 milionów dzieci, jeden lekarz statystycznie przypada na 100 tysięcy potencjalnych pacjentów. Warto w tym kontekście zauważyć, że w projekcie zmian ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przedstawionym na początku 2019 roku, pierwotnie przewidziana była likwidacja specjalizacji z chorób płuc dzieci i zredukowanie jej do rangi podspecjalizacji. Ostatecznie jednak do tego nie doszło. 

Czym się zajmuje lekarz pulmonolog?

Lekarz pulmonolog w potocznej opinii zajmuje się przede wszystkim chorobami płuc. Ale to jedynie wycinek jego praktyki zawodowej. W rzeczywistości bowiem specjalista ten leczy także poważne choroby i zaburzenia w obrębie innych odcinków układu oddechowego, w tym także jamy nosowej oraz ustnej, zwłaszcza jeśli utrudniają one oddychanie, sprawiają ból, powodują kaszel. 

Wskazaniem do wizyty u pulmonologa dla dzieci są więc:

 • bakteryjne zapalenie płuc i oskrzeli;
 • schorzenia o podłożu wirusowym, takie jak Covid-19;
 • gruźlica płucna;
 • astma oskrzelowa;
 • odma (obecność powietrza w jamie opłucnowej);
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc;
 • mukowiscydoza – choroba genetyczna obejmująca układ oddechowy, powodująca częste jego infekcje, prowadząca do niewydolności płuc;
 • wady rozwojowe któregokolwiek z elementów układu oddechowego;
 • duszności, napady kaszlu, niewydolność oddechowa o nieustalonym podłożu;
 • objawy takie, jak wciąganie powietrza ustami a nie nosem przez niemowlę.

Jak wygląda wizyta w poradni pulmonologicznej dla dzieci?

W czasie wizyty w poradni pulmonologicznej lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z małym pacjentem lub jego rodzicami. Jeśli jest to pierwsza konsultacja, możliwe jest zlecenie szczegółowych badań diagnostycznych, mających potwierdzić lub rozwiać wątpliwości. Należą do nich:

 • spirometria, a więc badanie objętości i pojemności płuc, a także przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wykorzystywane do tego celu urządzenie, tzw. spirometr, odnotowuje ilość wdechów i wydechów w określonym czasie, a także prędkość z jaką porusza się powietrze i jego ciśnienie;
 • prześwietlenie RTG lub tomografia komputerowa klatki piersiowej, ze szczególnym uwzględnieniem płuc, ewentualnie także innych części układu oddechowego (np. zatok);
 • bronchoskopia – badanie endoskopowe przewodu oddechowego. Służy do pogłębionej diagnostyki (zwłaszcza chorób nowotworowych), ale też m.in. do usuwania ciał obcych ulokowanych w tej części organizmu (np. po połknięciu przez dziecko zabawki);
 • testy skórne i wziewne pod kątem schorzeń alergicznych;
 • testy laboratoryjne z krwi (morfologia, określenie poziomu przeciwciał), badanie moczu.

Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wyników badań, specjalista ordynuje właściwe leczenie, proponuje działania profilaktyczne, a w razie poważniejszych problemów zdrowotnych może też przepisać skierowanie do szpitala. 

Pulmonolog na NFZ

Skorzystanie z pomocy typowo dziecięcego pulmonologa na NFZ, a więc za darmo, jest możliwe, ale w praktyce często utrudnione ze względu na znikomą liczbę lekarzy oraz poradni świadczących tego umowy na kontrakcie z Funduszem. 

Można też starać się o przyjęcie do szpitala na oddział chorób płuc dla dzieci, jednak ich także jest niewiele. Czas oczekiwania wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Należy też pamiętać, że poradnia pulmonologiczna dla dzieci ma charakter specjalistyczny. Dlatego przed umówieniem wizyty należy uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. 

Pulmonolog dziecięcy prywatnie

W praktyce większość osób udaje się do pulmonologa dziecięcego prywatnie. Koszty wizyt są standardowe. W zależności od konkretnej miejscowości, a także renomy i tytułu naukowego lekarza, stawka wynosi od 100 do 200 złotych za jedno spotkanie. Dodatkowo należy liczyć koszty ewentualnych badań diagnostycznych: 

 • spirometria: 30-60 zł;
 • rentgen klatki piersiowej: 40-70 zł;
 • tomografia płuc: 270-350 zł;
 • bronchoskopia: 300-600 zł.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Zestawienie liczbowe lekarzy i lekarzy dentystów wg dziedziny i stopnia specjalizacji, Naczelna Izba Lekarska w Warszawie, https://www.nil.org.pl
 • Program specjalizacji w dziedzinie choroby płuc u dzieci, https://www.cmkp.edu.pl
 • Specjalizacje lekarskie na razie bez zmian, https://pulsmedycyny.pl
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Co robisz, aby pozbyć się kaszlu?

  Przyjmuję naturalny syrop

  Sięgam po środki dostępne w aptekach

  Wykonuję inhalację

  Dbam o nawilżenie powietrza

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak walczyć z zapaleniem płuc – wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim
Przeczytaj artykuł
Woda w płucach - objawy, przyczyny i leczenie
Podobne artykuły
Jak walczyć z zapaleniem płuc – wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim
Woda w płucach - objawy, przyczyny i leczenie
Kaszel poinfekcyjny - u dzieci i dorosłych. Ile trwa?
Suche powietrze w pokoju – jak nawilżyć? Objawy

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama