ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Pieczone buraki – jak upiec i w jakiej temperaturze? Przepisy

Pieczone buraki są niezwykle smaczne i łatwe do przygotowania. Upieczone stanowią świetny półprodukt, z którego można przyrządzić szybki posiłek np. kaszotto, pastę warzywną czy zupę.
Pokrojony burak do pieczenia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak upiec buraki w piekarniku?

Burak należy do niskokalorycznych warzyw (43 kcal / 100g) i jest niezwykle wartościowym składnikiem diety. Dostarcza między innymi witaminy C oraz witamin z grupy B (w szczególności kwasu foliowego).

Dodatkowo, stanowi źródło wielu składników mineralnych m.in.:

  • żelaza,
  • magnezu,
  • miedzi,
  • potasu,
  • fosforu.

To warzywo jest również unikatowym źródłem cennych fitoskładników zwanych betalainami, które wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Jak piec buraki? Na początku powinno się je dokładnie umyć i wyszorować. Następnie buraki należy włożyć do naczynia żaroodpornego, przykryć pokrywką i wstawić na 60 – 90 min do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C.

Czas pieczenia zależy od ich wielkości – w międzyczasie miękkość można sprawdzać przy pomocy widelca lub noża. Kiedy buraki pieczone będą gotowe należy je ostudzić i obrać ze skórki. Pieczony burak w kuchni ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Stanowi świetny dodatek do sałatek, kanapek czy past warzywnych.

Jak piec buraki w folii? Sposób pieczenia jest bardzo podobny do wspomnianego powyżej. Różnica tkwi jednak na tym, by każdego buraka po umyciu oddzielnie zawinąć w kawałek folii aluminiowej błyszczącą stroną do środka, a następnie ułożyć na blaszce do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnia.

Czas pieczenia całych buraków w foli również wynosi 60 - 90 minut.

Reklama

Ile piec buraki?

Pieczenie buraków jest jedną z popularniejszych metod ich obróbki termicznej. Czas pieczenia zależy od ich wielkości, wieku (im są starsze tym dłużej) oraz rozdrobnienia (czy są w plastrach, ćwiartkach czy w całości).

Pieczone buraki w plastrach będą gotowe szybciej niż buraki pieczone w folii w całości. Warzywo pokrojone w plastry będzie miękkie już po około 30 minutach.

Natomiast buraki pieczone w piekarniku w całości będą gotowe po 60 – 90 minutach.

Przepisy z pieczonymi burakami

Po pieczone buraki można sięgać począwszy od śniadania, a kończąc na kolacji. Świetnie komponują się z innymi warzywami, mięsem czy serami np. fetą, kozim czy twarogowym. Warto w lodówce mieć tak przygotowany półprodukt. Wtedy wystarczy tylko chwila, aby przygotować szybką i pożywną przekąskę np. pieczone buraki z fetą.  

Z uwagi na łatwe ich przechowywanie pieczone buraki do obiadu można również przygotować dużo wcześniej, aby skrócić czas przyrządzania posiłku.

Buraki można piec saute lub z różnymi dodatkami np. czosnkiem, ziołami, miodem czy oliwą z oliwek. Pieczone buraki z ziołami to świetny sposób na nadanie im jeszcze więcej smaku i aromatu. W tym celu można wykorzysta zarówno zioła świeże jak i suszone. Doskonale sprawdzi się: tymianek, rozmaryn czy oregano.

Sałatka z indykiem, serem kozim i burakiem

Składniki:

  • Indyk, mięso z piersi bez skóry – 100g
  • Ser kozi, twardy – 1 plaster
  • Burak – 1 sztuka
  • Miks sałat – 1 szklanka
  • Winogrona czerwone – 40 g
  • Olej rzepakowy – 1 łyżka
  • Sok z cytryny – 2 łyżki
  • Musztarda – 1 łyżka
  • Oliwa z oliwek – 2 łyżeczki
  • Miód pszczeli – 1 łyżeczka
  • Sól, pieprz

 Sposób przygotowania:

  1. Buraka umyj i owiń folią aluminiową, piecz w piekarniku przez około 90 minut, a następnie obierz ze skórki i pokrój w paski.
  2. Przygotuj marynatę mieszając olej, sok z cytryny, ocet, sól i pieprz.
  3. Mięso umyj, osusz, pokrój i wymieszaj w marynacie, następnie usmaż.
  4. Winogrona umyj i przekrój na połówki.
  5. Ser pokrusz.
  6. Przygotuj dressing mieszając oliwę, miód, musztardę, sok z cytryny, sól i pieprz.
  7. Składniki ułóż na talerzu i polej dressingiem.

Pasta z sera ricotta, kaszy jaglanej i buraka

Składniki:

  • Ser ricotta – 30g
  • Kasza jaglana – 4 łyżki
  • Burak – ½ sztuki
  • Fasola czerwona konserwowa, bez zalewy – ¼ szklanki
  • Czosnek – 1 ząbek
  • Tahini – 1 łyżka
  • Sok z cytryny – 1 łyżka
  • Kolender mielona, sól, pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Buraka umyj i owiń folią aluminiową, piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 90 minut, a następnie obierz ze skórki i pokrój.
  2. Kaszę ugotuj w osolonej wodzie zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu produktu.
  3. Fasolę odsącz z zalewy i opłucz na sitku.
  4. Kaszę, ser, fasolę, buraka, posiekany czosnek, tahini, sok z cytryny oraz przyprawy przełóż do blendera i zblenduj na gładką pastę.

Reklama

Barszcz z pieczonych buraków

Jedną z najbardziej tradycyjnych potraw przygotowywanych z tego warzywa jest barszcz czerwony z pieczonych buraków. W celu jego przyrządzenia należy najpierw upiec buraki i przygotować bulion. Następnie, do czystego wywaru należy dodać ostudzone, obrane i starte na tarce o dużych oczkach buraki oraz doprawić: majerankiem, pokrojoną natką pietruszki, solą oraz pieprzem i podgrzewać przez około 10 minut.

Na samym końcu do zupy powinno się dodać posiekany koperek oraz sok z cytryny. W celu skrócenia czasu przygotowywania potrawy pieczone buraki na barszcz można przygotować wcześniej.

Barszcz z pieczonych buraków to niezwykle smaczna i rozgrzewająca potrawa. Doskonale sprawdza się w szczególności w chłodniejsze wieczory.

Reklama

Pieczone buraki z czosnkiem

Buraki pieczone z czosnkiem są niezwykle aromatyczne. Świetnie sprawdzają się w daniach obiadowych jako dodatek do mięsa. Bardzo dobrze komponują się również z serem w przeróżnych sałatkach. Tworzą idealne połączenie w szczególności z serem feta lub kozim.

Jak je przygotować? Warzywo należy dokładnie umyć, obrać, a następnie pokroić w ćwiartki. W naczyniu żaroodpornym należy umieścić buraki, obrany czosnek oraz świeże zioła np. rozmaryn. Następnie wszystko powinno się polać oliwą z oliwek, doprawić solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszać.

Tak przygotowane buraki należy wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec przez około godzinę.

Buraki są cennym produktem, który jest często pomijany w codziennym jadłospisie. Po inspiracje kulinarne z udziałem tego warzywa można sięgnąć do aplikacji dietetycznej. Oferuje ona kilkanaście planów dietetycznych do wybory oraz niemal 2000 przepisów.

Użytkownik dopasowuje plan do swoich indywidualnych potrzeb, a w ramach subskrypcji otrzymuje również kontakt z dietetykiem, listę zakupów czy motywatora picia wody.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

  • Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ)
  • Gaj R., Budka A., Przybył J. “Wpływ zróżnicowanych metod uprawy na zawartość I pobranie mikrosładnikiów przez buraki cukrowe”. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 2015, nr 580, 13-24
  • „Burak”, W harmonii z naturą, 38-39
Karina Białek
Artykuł napisany przez
Karina Białek
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety. Od najmłodszych lat eksperymentuje w kuchni i poszukuje niebanalnych połączeń. Obecnie uwielbia wertować książki kucharskie w poszukiwaniu ciekawych pomysłów na zdrowsze wersje tradycyjnych dań. Dietetyka i żywienie człowieka to jej pasja, dlatego ciągle stara się poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Pracując w Akademii Kulinarnej oraz cateringach dietetycznych, zdobyła wiedzę jak prawidłowo komponować posiłek, by był odżywczy i apetyczny. Wierzy, że zdrowa dieta może być smaczna i różnorodna.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Żywienie w chorobie
Jak rozpisać dietę przed kolonoskopią? Których produktów unikać?
Woda stosowana w diecie przed badaniem kolonoskopijnym
Dieta przy łuszczycy - jadłospis. Co jeść, a czego unikać?
Dieta przeciwzapalna przy łuszczycy
Dieta przy i po radioterapii – co jeść i jak długo ją stosować? Przepisy
Jedzenie w czasie leczenia choroby nowotworowej
Podobne artykuły
Produkty w diecie po usunięciu woreczka żółciowego
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – jadłospis
Zdrowy talerz w diecie przy menopauzie
Dieta w menopauzie - jadłospis. Co warto jeść, a czego lepiej unikać?
Ryby to doskonały składnik diety przy zapaleniu żołądka
Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść? Przykładowy jadłospis
Jaglanka to idealne śniadanie w diecie przy uchyłkach jelita grubego
Dieta przy uchyłkach jelita grubego - co jeść? Jadłospis
Dieta przy kamicy żółciowej
Dieta przy kamicy żółciowej – co jeść? Przykładowy jadłospis

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!