Nowy sklep

już ON-LINE

Refleksologia – pseudonauka czy skuteczne leczenie?

Dla wielu refleksologia to skuteczna forma masażu lecząca codzienne dolegliwości. Dla innych zaś pseudonauka, której pozytywne oddziaływanie na zdrowie nie zostało potwierdzone przez medycynę.

Spis treści

Starożytny rodowód

Jak wiele holistycznych sposobów leczenia, także refleksologia wywodzi się z wielkich, starożytnych medycyn Wschodu. Do Europy przywędrowała na początku XX wieku, stając się jednym z popularniejszych sposobów leczenia codziennych dolegliwości.

Czy wiesz, że: Stopy to wskaźniki Twego stanu zdrowia

 

Naturalne samoleczenie

Refleksologia opiera się na przekonaniu, że na stopach znajdują się punkty (tak zwane refleksy), które odpowiadają poszczególnym narządom i częściom ciała. Nacisk w odpowiednim miejscu pozwala na przepływ energii przez ciało, a co za tym idzie, skuteczne przeciwdziałanie określonej dolegliwości.

Według tej metody punktom na stopach odpowiada określony organ. Zdaniem specjalistów odpowiedni nacisk na punkt oddziałuje korzystnie na wybrany organ, likwidując dyskomfort spowodowany jego zaburzeniem.

Reklama

Mapa stóp

Specjaliści z zakresu refleksologii posługują się specjalną mapą stóp, na której znajdują się zaznaczone organy oraz części ciała. Zwykle jest tak, że punkty pojedynczych organów znajdują się na jednej stopie, najczęściej po tej stronie ciała, po której znajduje się dany narząd.

Prawa stopa odpowiedzialna jest między innymi za zatoki, wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy. Natomiast na stopie lewej znajdują się punkty odpowiadające takim organom jak: żołądek, trzustka, śledziona, jelito cienkie oraz serce.

Istnieją również punkty, które znajdują się na obu stopach, odpowiedzialne między innymi za kręgosłup, tarczycę, nerki, pęcherz moczowy, płuca i twarz.

Zobacz: Odcisk, modzel, kurzajka... Jaki problem mają twoje stopy?

Specjalista szuka bólu

Specjalista z zakresu refleksologii skupiony jest przede wszystkim na poszukiwaniu bólu w obrębie stopy. Badając obie kończyny precyzuje za pomocą nacisku miejsca dyskomfortu, które odpowiadają wybranym częściom ciała.

Masaż stosowany przez specjalistę powinien być delikatny i bezbolesny. Posługując się palcem wskazującym oraz kciukiem powoli przesuwa palcami wzdłuż całej podeszwy, grzbietu oraz boków stóp.

Czytaj też: Znane choroby, które... nie istnieją

Zablokowana energia

Bolące lub wrażliwe miejsce na stopie sugeruje, że energia ciała została zablokowana przez chorobę lub zaburzenie. W celu jej odblokowania terapeuta stosuje odpowiedni ucisk. Dzięki temu energia znów przepływa swobodnie, a ból mija.

Przeciwwskazania

Zdaniem specjalistów nie należy stosować refleksologii w przypadku wystąpienia grzybicy stóp, stanów zapalnych, zakażeń oraz owrzodzeń. Z tej metody leczenia nie powinny również korzystać osoby chore na cukrzycę, kobiety w ciąży, a także cierpiący na żylaki. Poza tym refleksologia polecana jest każdemu, bez względu na wiek.

Reklama

Brak naukowych dowodów

Dla medycyny konwencjonalnej refleksologia wciąż pozostaje pseudonauką. Skuteczność leczenia nie została udowodniona naukowo. Mimo to osoby, które poddały się zabiegom refleksologii, odczuwały znaczną poprawę w takich dolegliwościach, jak bóle pleców i głowy, bóle miesiączkowe czy zatkane zatoki.

Czytaj też: Jak można leczyć za pomocą koloru?

Zobacz też: Przywrotnik pospolity - zastosowanie, właściwości i działanie ziela

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)