Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Jak się pozbyć ropnych krost na ciele?

Ropne krosty na nogach i na plecach to odmiana chorób skóry. Zmiany skórne obejmują różne części ciała. Nieleczone mogą przybierać charakter przewlekłych zmian, wymagających leczenia dermatologicznego.
Ropne krosty występują najczęściej na plecach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Najczęstszą przyczyną pojawiania się krost na ciele jest nadkażenie bakteryjne. Ta uporczywa zmiana skórna jest niekiedy ledwo zauważalna, ale potrafi przyjąć postać większej i bolesnej zmiany, wypełnionej płynem.
 • Szczególnie dokuczliwe są ropne krosty przy ospie lub półpaścu. Trudno jest powstrzymywać się od rozdrapywania wyprysków, a każdy rozdrapany wykwit przedłuża chorobę. Warto ściśle stosować się do zaleceń lekarza i smarować systematycznie wszystkie zmiany.
 • Podstawową formą walki z ropnymi wykwitami na ciele jest leczenie dermatologiczne. Przy zmianach łagodnych można stosować sprawdzone domowe sposoby.
SPRAWDŹ TEŻ: Swędzące krostki - na ciele, dłoniach, nogach. Poznaj przyczyny
Spis treści

Reklama

Czym są ropne krosty?

Żadna skóra nie jest doskonała. Każdy co jakiś czas boryka się z wykwitami na różnych partiach ciała. Zmiany, które mają tendencje do powtarzania powinny być skonsultowane przez lekarza dermatologa. Oprócz profesjonalnych metod leczenia, ropne krosty można łagodzić domowymi sposobami.

Krosta, nazywana także „pustulą” to rodzaj wykwitów skórnych. Najczęściej ta przypadłość dotyka osoby młode w okresie dojrzewania. Osoby dorosłe także borykają się z tymi nieestetycznymi zmianami skórnymi. Krosta nie przekracza średnicy 1 cm. Jeśli wyprysk jest większy to ma już cechy ropnia.

Medycyna rozróżnia 2 rodzaje krost:

 • śródnaskórkowe,
 • przymieszkowe.

Najczęstszą przyczyną pojawiania się krost na ciele jest nadkażenie bakteryjne. Ta uporczywa zmiana skórna jest niekiedy ledwo zauważalna, ale potrafi przyjąć postać większej i bolesnej zmiany, wypełnionej płynem.

Krosty pierwotne powstają na skutek stanu chorobowego skóry. Krosty wtórne są wynikiem rozdrapywania lub pękania pierwotnych zmian.  Przyczyn ich powstawania jest wiele. Najczęściej to objaw choroby skórnej.

Zbyt duże namnażanie bakterii tuż pod skórą powoduje pojawianie się tego typu wykwitów. Niekiedy do takiego stanu skóry doprowadza zła dieta, zbyt obfita w cukier, alkohol czy nadmiar niektórych witamin. Inną przyczyną mogą być zmiany hormonalne w organizmie.

Jedno jest pewne – takie zmiany pojawiają się u osób w różnym wieku, bez względu na stan zdrowia i świadczą o zbyt silnym rogowaceniu naskórka bądź zbyt silnej produkcji łoju w gruczołach.  Wiele osób o skłonnościach alergicznych ma także tendencję do występowania ropnych krost na ciele.

Reklama

Ropne krosty na nogach

Swędzące krosty na nogach to nie tylko brzydki wygląd nóg, a także duża uciążliwość i dyskomfort. Szczególnie mocno przeszkadza kobietom, które nie mogą w pełni i swobodnie eksponować nóg. Jednak nie to jest największym problemem. Takie zmiany mogą oznaczać choroby skóry, szczególnie, gdy są bolesne i nawracające.

Najczęstszą przyczyną ropnych krost na nogach jest alergia kontaktowa. Używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji nóg niekiedy kończy się uczuleniem i pojawieniem się zmian na różnych częściach nóg.

Ropne krosty na udach i łydkach mogą świadczyć o:

 • zapaleniu mieszków włosowych. Nieleczone doprowadza do groźnych chorób skóry, jak czerniak. Bardzo często ten rodzaj zapalenia pojawia się w postaci ropnych krost po depilacji. Choroba w dalszym rozwoju atakuje tkankę okołomieszkową i głębsze warstwy skóry. Właściwym sposobem leczenia jest w tym przypadku antybiotykoterapia. Nie wolno wyciskać ropnych krostek, gdyż grozi to zakażeniem innych partii ciała. Ropny wyprysk zawsze oznacza bakteryjny stan zapalny,
   
 • początku takich chorób, jak świerzb, łuszczyca i grzybica (ropne krosty na stopach),
   
 • ospie, której oprócz niewielkich ropnych krost towarzyszy gorączka i silne swędzenie,
   
 • półpaścu, który jest chorobą zakaźną, wywołaną przez ten sam wirus co ospa.

Szczególnie dokuczliwe są ropne krosty przy ospie lub półpaścu. Trudno jest powstrzymywać się od rozdrapywania wyprysków, a każdy rozdrapany wykwit przedłuża chorobę. Warto ściśle stosować się do zaleceń lekarza i smarować systematycznie wszystkie zmiany.

Reklama

Duże ropne krosty na udach

Skóra ud jest dość wrażliwa i podatna na otarcia. Problem ten dotyczy nie tylko osób o masywnych udach, które stykają się i ocierają przy chodzeniu. Ropne krosty mogą pojawić się u każdego.

W początkowej fazie powstają zaczerwienienia, które z czasem zaczynają się przekształcać w krosty i wypełniają ropą. Często jest to reakcja alergiczna na środki chemiczne, używane do prania spodni czy innych części garderoby.

Skóra skłonna do zmian, a w szczególności skóra alergika wymaga stosowania produktów do higieny, które zawierają jak najmniej barwników czy perfum. Ropne wypryski mogą także oznaczać bakteryjny stan zapalny. Z pewnością takich zmian nie wolno bagatelizować. 

Warto pamiętać, aby takich ropnych krostek nie wyciskać, gdyż może dojść do zakażenia kolejnych partii ciała. To lekarz powinien określić sposoby walki z tymi zmianami.    

Reklama

Ropne krosty na plecach

Lekarze podkreślają, iż skóra mówi wiele o kondycji całego organizmu. Krosty powstają na skutek zbyt nadmiernej produkcji sebum (łoju). Większość zmian zapalnych pojawia się na górze pleców i w okolicy ramion.  

Ropne krosty na ramionach i plecach mogą oznaczać:

 • problemy z przewodem pokarmowym i często jest to pierwszy sygnał, że układ pokarmowy jest zaatakowany przez bakterie,
 • niedobór substancji odżywczych, który przejawia się w postaci ropnych zmian na ciele,
 • nadpotliwość, która sprzyja ropnym wypryskom na plecach,
 • negatywny wpływ stresu na organizm,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn,
 • intensywne zmiany w organizmie kobiety z powodu cyklu menstruacyjnego,
 • sygnał ze strony organizmu o niehigienicznym trybie życia – zła dieta, palenie papierosów lub nadużywanie alkoholu,
 • nadmiar androgenów u mężczyzn,
 • źle dobrane leki antykoncepcyjne,
 • nieprawidłowe dobrane leki, zażywane systematycznie, takie jak antydepresanty, leki przeciwzapalne czy lekarstwa na alergię.

Sposób leczenia nawracających stanów zapalnych pleców w postaci ropnych krostek określa lekarz dermatolog. Najczęściej jest to antybiotykoterapia w formie tabletek lub maści oraz retinoidy, czyli pochodne witaminy A, dość powszechnie stosowane w leczeniu schorzeń dermatologicznych.

Reklama

Ropne krosty pod pachami

Dość często pojawiają się także ropne krosty pod pachami. Tego rodzaju zmiany często związane są z nadmierną potliwością. Inną przyczyną jest także niewłaściwa depilacja skóry pod pachami. To miejsce jest dość wrażliwe i wymaga delikatnej pielęgnacji.

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu ropnym wypryskom w tej części ciała? Oto kilka praktycznych porad:

 • zwracać uwagę na skład używanych kosmetyków czy dezodorantów,
 • częściej stosować kosmetyki do skóry wrażliwej,
 • nosić ubrania, które w tym miejscu nie powinny być zbyt obcisłe,
 • wykorzystywać ubrania wykonane z naturalnych materiałów, a unikać produktów syntetycznych,
 • nie zapominać o higienie i codziennej pielęgnacji skóry w tym miejscu.

Krosty pod pachami mogą być także zwiastunem choroby. Jeśli nie znikają po kilku dniach warto zgłosić się do lekarza. I zawsze pamiętać, aby ich nie drapać.     

Reklama

Ropne krosty na twarzy

Zmiany ropne na nogach i plecach to nie jedyne tego typu wykwity na ciele. Twarz to kolejne miejsce, często narażone na infekcje bakteryjne. Ropne krosty na twarzy pojawiają się najczęściej u osób o tłustej cerze, czyli takiej która wydziela nadmiar sebum (łoju).

W miejscach, gdzie skóra jest zbyt tłusta „budują się” ropne wypryski. Nie tylko rodzaj cery ma wpływ na tego typu zmiany skórne.

Do najczęstszych przyczyn powstania ropnych krostek na twarzy należą:

 • zaburzenia hormonalne, głównie spowodowane przez zwiększenie stężenia prolaktyny, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową,
 • nieprawidłowa dieta, bogata w ciężkostrawne i tłuste posiłki, smażone potrawy, zbyt dużą ilość białka,
 • niehigieniczny tryb życia, a przede wszystkim nałogowe palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
 • niewłaściwa pielęgnacja twarzy, przy użyciu kosmetyków zmywających także powłokę ochronną skóry i narażając ja tym samym na infekcje bakteryjne.

Zmiany tego rodzaju to przede wszystkim ropne krosty na czole. Te występują najczęściej u osób, posiadających grzywkę. Dość często pojawiają się także ropne krosty na policzkach, brodzie i nosie.

Reklama

Ropne krosty na stopach

Wiele osób boryka się ze zmianami skórnymi na wewnętrznej stronie stóp. Ten element ciała jest dość mocno narażony na otarcia z uwagi na ciągłe noszenie obuwia. Skóra w tym miejscu dość często „nie oddycha”, a to sprzyja powstawaniu ropnych krost i wielu innych zmian.

Stopy wymagają odpowiedniej higieny, bardzo często przy użyciu kosmetyków antyalergicznych.

Ropne krosty na stopach mogą też świadczyć o początku choroby (na przykład grzybicy lub łuszczycy). Warto zatem nieprzemijające wykwity ropne skonsultować z lekarzem dermatologiem, szczególnie, gdy nie znikają po kilku dniach i zaczynają mocno swędzieć.

Ropne krosty – jak się ich pozbyć?

Podstawową formą walki z ropnymi wykwitami na ciele jest leczenie dermatologiczne. Przy zmianach łagodnych można stosować sprawdzone domowe sposoby.

Należą do nich:

 • regularne kąpiele z użyciem specjalnej szczotki, która dokładnie oczyszcza ciało z brudu i potu,
 • unikanie ostrych peelingów, które ścierają i podrażniają skórę,
 • kąpiele ziołowe (szałwia, bratek, rumianek), które łagodzą podrażnienia i odkażają skórę,
 • okłady z czosnku (działanie antybakteryjne),
 • wyeliminowanie z diety słodyczy, tłustych potraw i przetworzonej żywności,
 • noszenie bawełnianej, przewiewnej odzieży,
 • regularne stosowanie środków natłuszczających,
 • rezygnacja z produktów do pielęgnacji, które zawierają alkohol, dodatkowo wysuszający zmiany i sprzyjający produkcji nadmiernej ilości sebum.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Kamuś „Leczenie trądziku pospolitego, charakterystyka schorzenia”
 • A. Kamm, W. Barańska – Rybak „Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry”, Klinika Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, 2016 r.
 • M. A. Zych „Choroby wywołane przez drobnoustroje bytujące na skórze”, Medycyna Rodzinna 4/2013
 • E. Małek „Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych”, Radom 2007 r..
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Wysypka pęcherzowa na skórze
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Czerwone plamy na nogach. Co może być przyczyną ich powstawania?
Kobieca noga z czerwonymi plamami
Podobne artykuły
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!