Dla Ciebie, na zdrowie!

10 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. USG, brzuch, dziecko

10 tydzień ciąży według kalendarza ciąży przypada na trzeci miesiąc i jednocześnie pierwszy trymestr ciąży. Zarodek staje się płodem coraz bardziej przypominając wyglądem małego bobasa. Brzuch przyszłej mamy zaokrągla się i zaczyna być widoczny „na zewnątrz”. Niebezpieczeństwo poronienia zdecydowanie spada.
Kobieta w początkowej ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

10 tydzień ciąży – który to miesiąc?

10 tydzień ciąży to trzeci miesiąc ciąży i zarazem pierwszy trymestr ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Dziesiąty tydzień ciąży wyznacza przełom w podejściu do małego człowieka rosnącego w macicy ciężarnej. Od tej pory oficjalnie z zarodka przeistacza się w prawdziwy płód.

Ponadto zagrożenie poronieniem zdecydowanie zmniejsza się. Czas, w którym mała fasolka była najbardziej podatna na zagrożenia zewnętrzne, takie jak wpływ groźnych leków, substancji odurzających, papierosów, alkoholu i innych na jego rozwój, mija. Co nie oznacza, że od tej pory przyszła mama ma mniej dbać i uważać na siebie.

Wciąż powinna prowadzić higieniczny, zdrowy i rozważny tryb życia.

Jeśli jednak w 10 tygodniu ciąży kobieta zaobserwuje obfite, mocno czerwone krwawienie z dróg rodnych, a do tego dołączy się silny ból podbrzusza, przypominający dolegliwości miesiączkowe (nie musi on być mocny może też nie być go wcale), powinna jak najszybciej udać się do szpitala.

Bardzo prawdopodobne, że to poronienie. W placówce szpitalnej otrzyma ona fachową pomoc polegającą m.in. na zatamowaniu krwawienia i ustaleniu jego przyczyny.

Reklama

10 tydzień ciąży – objawy ciąży

Objawy ciąży w dziesiątym tygodniu ciąży osiągają zwykle swój szczyt: nudności> i wymioty są nad wyraz dotkliwe. Być może ciężarna z powodu częstych mdłości będzie cierpiała na problemy z przyjmowaniem posiłków. Jakiekolwiek jedzenie będzie jej się kojarzyło z wymiocinami.

Niestety, trzeba się przemóc i pomimo wszystko dostarczać organizmowi zdrowe produkty w uwadze o dobrostan płodu.

Charakterystycznym dla pierwszego trymestru symptomem ciąży jest potrzeba częstego załatwiania się. Trudno na tę przypadłość coś zaradzić. Na pewno nie powinno się unikać przyjmowania płynów. 2-3 litry dziennie to absolutna podstawa jeśli chodzi o zasilanie organizmu w wodę. Jeśli nagminne wizyty w toalecie staną się nie do zniesienia, warto poradzić się lekarza, aby wykluczyć zakażenie dróg moczowych.

Huśtawki nastrojów od euforii po rozdrażnienie i strach – to także niedogodności ciążowe, które często dokuczają ciężarnym w tym czasie. Warto rozmawiać o tych emocjach z bliskimi osobami, by nie wywoływać niepotrzebnych konfliktów.

Bóle głowy, które pojawiają się od czasu do czasu, zawroty głowy i omdlenia wciąż mogą towarzyszyć kobiecie spodziewającej się dziecka.

Oprócz wyżej wymienionych objawów ciężarna może odczuwać także inne dolegliwości ciążowe (takie jak m.in. zgaga, zaparcia, wzdęcia, itp.) może się również zdarzyć, że będzie borykała się tylko z jednym bądź kilkoma z nich. Jeśli coś zaniepokoi przyszłą mamę, w każdym przypadku powinna zwrócić się z tym do lekarza prowadzącego ciążę.

Reklama

10 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch w 10 tygodniu ciąży staje się już z reguły widoczny dla otoczenia. Macica znajduje się tuż ponad spojeniem łonowym.

Charakterystyczne wybrzuszenie dolnego odcinka brzucha nie pozostawia złudzeń co do obecności ciąży w życiu kobiety. W przypadku gdy jest to kolejna ciąża kobiety dziesięciotygodniowy brzuszek ciążowy będzie szybciej zauważalny przez osoby postronne.

Ciężarna powinna teraz ubierać mniej dopasowane ubrania, przestawić się na luźniejsze spodnie i sukienki oraz buty na płaskim obcasie.

Prawdopodobnie od początku ciąży do tej pory kobieta przybrała około 1 kg na wadze. Jednak przez silne wymioty może tę nadwyżkę masy stracić, a nawet schudnąć poniżej swojej wyjściowej wagi. To dość typowe zjawisko przy tego typu problemach. Jakkolwiek fakt spadku wagi należy zgłosić ginekologowi.

Reklama

10 tydzień ciąży – dziecko

Dziecko w 10 tygodniu ciąży mierzy około 3 cm, wielkościowo można je przyrównać do śliwki bądź sporej truskawki. Od tej pory jego wzrost będzie się dynamicznie zwiększał, a waga szybko rosła.

Główne narządy płodu wykształciły się. Maluch macha rączkami i nóżkami zakończonymi palcami, rusza także klatką piersiową być może szykując się do „normalnego” oddychania. U dziewczynek kształtują się jajniki.

Dziesięciotygodniowy płód posiada już zdolność do połykania płynu owodniowego, co zbliża go do samodzielnego jedzenia i oddychania.

Łożysko, które zaopatruje malca w składniki pokarmowe, działa pełną parą. W związku z tym pęcherzyk żółtkowy za chwilę przestanie być potrzebny i zaniknie.

Płód na tym etapie rozwoju stanowi niesamowity barometr ciężarnej – doskonale odbiera jej emocje i rozpoznaje kiedy przyszła mama się cieszy i jest szczęśliwa, a kiedy dręczy ją przygnębienie.

Reklama

10 tydzień ciąży – USG

Jeśli USG w ciąży jest przeprowadzane w 10 tygodniu jej trwania, najprawdopodobniej lekarz użyje urządzenia dopochwowego.

Kobietę czeka przyjemny widok, gdyż płód coraz bardziej przypomina wyglądem małego człowieka. Słychać bicie jego serduszka, co może spotęgować wzruszenie u przyszłych rodziców.

Ginekolog zbada macicę od wewnątrz, oceni prawidłowość jej budowy, przyjrzy się jednak przede wszystkim płodowi: czy zdrowo rośnie, właściwie przybiera na wadze i wzroście oraz określi czy istnieją jakieś zagrożenia dla ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Płód widoczny na zdjęciu USG
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!