Dla Ciebie, na zdrowie!

14 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG i płeć dziecka

Przyszłe mamy mogą już oficjalnie przywitać drugi trymestr ciąży! W czternastym tygodniu ciąży, gdy zaczyna się czwarty miesiąc, panie najczęściej odzyskują siły witalne. Dla kobiet, które są w drugiej i kolejnej ciąży może być to też moment, w którym poczują pierwsze ruchy dziecka!
kalendarz ciąży 14
Źródło: 123RF
Spis treści

Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna chyba najprzyjemniejszy okres z całych 40 tygodni stanu błogosławionego. Większość pań dostaje wówczas zastrzyk energii, wraca im apetyt i czują się bardzo kobieco.

Nie są już tak rozchwiane emocjonalnie, choć huśtawka nastroju niektórym ciężarnym towarzyszy przez cały ten okres.

Reklama

14. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko

To moment, w którym dzieci zaczynają rozwijać się we własnym tempie – jedne rosną szybciej, drugie wolniej, ale nie wpływa to na prawidłowy rozwój.

Średnio ma około 9 cm długości i waży około 40-50 gramów. Generalnie dziecko jest wielkości zaciśniętej pięści, choć nie jest to najbardziej precyzyjne porównanie, gdyż właśnie w tym czasie zaczyna się rozprostowywać.

Na szczycie główki mogą pojawić się pierwsze włoski, zresztą tak, jak na pozostałej części ciała – puszysty meszek to tzw. lanugo, które na tym etapie spełnia funkcję ogrzewającego futerka, ale pomiędzy 7. a 8. miesiącem zanika, wraz z przyrastającą tkanką tłuszczową.

Dziecko ma już wykształcone nerki i oddaje mocz do wód płodowych, rozwijają się narządy płciowe.

Reklama

14. tydzień ciąży – ruchy dziecka

Ponieważ dziecko rośnie i rozwija się, zmienia się też jego „styl życia”. Rozwijają się mięśnie i układ nerwowy i maluszek zaczyna swobodnie „pływać” w pęcherzu płodowym. Panie, które są w drugiej lub kolejnej ciąży i mają drobną, szczupłą sylwetkę mogą już odczuwać pierwsze ruchy maleństwa.

Czemu ciążowe doświadczenie jest tu istotne? Bo po prostu mamy wiedzą, czego się spodziewać! Kobiety debiutujące w tej roli początkowo odbierają pierwsze ruchy płodu jako efekt kłopotów z trawieniem.

Najpopularniejsze odczucia to bulgotanie, „motylki” albo „rybki” pływające w żołądku, przelewanie się – ot, typowe objawy przejedzenia lub ciężkostrawnego posiłku. Panie, które już były w ciąży, wiedzą, że to maluszek dzielnie porusza się w brzuchu!

WAŻNE! 14 t.c. to zdecydowanie pierwszy moment, w którym możliwe jest poczucie ruchów dziecka.

Najczęściej panie odczuwają maluszka w 16. tygodniu ciąży, a wiele kobiet dopiero w okolicach 20. tygodnia. I to jest moment, w którym zdecydowanie należy zwrócić uwagę, czy „coś się w brzuchu rusza”. Jeśli pacjentka do 21. t.c. nie będzie czuła ruchów dziecka, powinna zgłosić się do lekarza.

Reklama

14. tydzień ciąży -  brzuch mamy

Macica jest wielkości grejpfruta i waży 250 gramów, drugie tyle - płyn owodniowy. Jest już wyczuwalna (ok. 6 cm pod pępkiem). Lekarz podczas badania sprawdzi czy jest miękka i określi jej położenie.

U pań, które mają mocne mięśnie brzucha, z pewnością ciąży jeszcze nie widać, ale są też kobiety, które mogą się pochwalić już zgrabną „piłeczką”. Bez względu na budowę ciała, z pewnością powiększają się piersi – stają się pełniejsze, nadal mogą być tkliwe i wrażliwe.

Reklama

14. tydzień ciąży – badanie moczu i morfologia

Na tym etapie ciąży lekarze zlecają kolejne badania – najczęściej w tym momencie kieruje się na badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi. Z reguły na dokumentach z laboratoriów oprócz wyników, pokazywane są normy według których ocenia się odchylenia. Czy danej substancji jest za dużo lub za mało.

Ale UWAGA! Są to normy ogólne, dla wszystkich pacjentów, tymczasem w przypadku pacjentek w ciąży coś, co jest na wynikach oznaczone jako przekroczenie normy może być wynikiem prawidłowym. Dlatego nie ma sensu samemu interpretować wyników i martwić się zbyt wysokimi lub zbyt niskimi współczynnikami, tylko poczekać na wizytę u ginekologa prowadzącego ciążę.

Oczywiście, po to robi się badania laboratoryjne, by wykluczyć pewne choroby, można więc poszukać informacji na temat wyników, a w razie wątpliwości udać się do lekarza szybciej niż w wyznaczonym terminie regularnej wizyty. Jeśli nie można dostać się do ginekologa, już lekarz rodzinny powinien pomóc rozwiać wątpliwości przyszłej mamy.

Morfologia krwi daje ogólny obraz stanu zdrowia pacjentki – na tym etapie lekarz, obserwując wyniki, może włączyć suplementację żelaza – to najpopularniejszy deficytowy pierwiastek w ciąży. Wiele pań źle znosi branie takich preparatów, głównie skarżąc się na zaparcia.

Gdy takowe się pojawią, należy uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w błonnik – jabłka ze skórką, kiwi, otręby, a także suszone śliwki.

Reklama

14. tydzień ciąży – krwawiące dziąsła

Chociaż uciążliwe objawy, takie jak senność, nudności czy zmęczenie ustały, to pojawiły się nowe… Wiele pań skarży się na krwawienia dziąseł – niestety jest to bardzo popularna przypadłość wśród ciężarnych. Wynika to choćby z faktu osłabienia naczyń krwionośnych i zmian hormonalnych. Pomóc może dieta bogata w witaminę C, która wzmacnia naczynia oraz stosowanie delikatnych środków higieny jamy ustnej – miękkiej szczoteczki, pasty na paradontozę i płynów.

Bardzo ważne jest regularne szczotkowanie zębów, najlepiej po każdym posiłku. Gdy nie jest to możliwe – warto sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej. Nieprawidłowa higiena zębów może przyczynić się do rozwoju próchnicy, która w okresie ciąży atakuje ze zdwojoną siłą.

Infekcje są w tym okresie niepożądane, więc każdy ból czy niepokojący objaw powinien być skonsultowany ze stomatologiem.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Płód widoczny na zdjęciu USG
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!