27 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, USG, wcześniak

27 tydzień ciąży zwiastuje początek nowej ery – siódmego miesiąca, który z kolei otwiera trzeci trymestr ciąży. Kobieta w ciąży z reguły w tym czasie jest już dużo spokojniejsza o dziecko, które z każdym dniem rośnie i dynamicznie się rozwija. Urodzony w tym tygodniu maluch to wcześniak, który ma spore szanse na przeżycie.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF

Spis treści

27 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Właśnie zaczął się siódmy miesiąc ciąży. 27 tydzień ciąży oznacza umowny początek trzeciego, a tym samym ostatniego, trymestru ciąży.

Przed ciężarną została ostatnia prosta, co nastraja ją pozytywnie, a nawet może ona odczuwać euforię z powodu spotkania z mieszkańcem jej brzucha, które zbliża się wielkimi krokami.

Trzeci trymestr ciąży to właściwy moment, o ile kobieta nie zdążyła pomyśleć o tym wcześniej, na szykowanie wyprawki dla dziecka. Przygotowywanie kącika dla noworodka w domu, zakup łóżeczka, wózka, wanienki oraz ubranek i innych niezbędnych akcesoriów do jego pielęgnacji sprawia, że ciężarna czuje jeszcze silniejszą więź z dzieckiem.  Jednocześnie jest to najlepszy moment na spokojne przedyskutowanie czy pobierać krew pępowinową przy porodzie. Warto również w tym okresie spakować torbę do szpitala z rzeczami dla przyszłej mamy i maleństwa. Nie trzeba będzie się stresować tym kiedy zacznie się akcja porodowa.

Dolegliwością, która może pojawić się w 27 tygodniu ciąży jest nietrzymanie moczu. Przypadłość ta, choć krępująca, jest naturalna w tym czasie. Nietrzymanie moczu w ciąży jest spowodowane naciskiem rosnącej macicy na pęcherz moczowy. Trzeba to po prostu jakoś przeżyć ratując się używaniem wkładek higienicznych lub podpasek.

26 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga

27 tydzień ciąży – waga płodu

Waga płodu w 27 tygodniu ciąży oscyluje wokół 1 kg, a jego miara dobija do 34 cm (z wyprostowanymi nóżkami). Od teraz z każdym dniem dziecku będzie przybywało niezbędnej warstwy tłuszczowej. Zatem jego waga wraz z kolejnym tygodniem ciąży będzie szybowała w górę.

Nic dziwnego, w końcu sprytny maluch stara się zmagazynować jak najwięcej składników odżywczych, które będą mu potrzebne do życia po porodzie.

W tym okresie dziecko potrafi wypić aż około 1 litra płynu owodniowego w ciągu dnia, z którego wyłuskuje dla siebie głównie cukry.

28 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga dziecka, brzuch

27 tydzień ciąży – rozwój płodu

Rozwój płodu w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży staje się bardzo dynamiczny.

Dziecko chętnie się rusza, bo ma jeszcze na to miejsce, a już jest na tyle sprawne, że sprawia mu to dużą frajdę. Jego rutynowe zajęcia to robienie fikołków, wierzganie nóżkami, rozpychanie się łokciami, wpychanie sobie kciuka do buzi, itp. Jednak ruchy dziecka mogą też być zróżnicowane: czasem maluch będzie aktywny, co wyraźnie odczuje ciężarna, a czasem będzie wolał odpocząć lub się zdrzemnąć. Jeśli przyszłą mamę niepokoją zbyt długie według niej okresy bezruchu dziecka powinna zjeść jakiś posiłek o wyrazistym smaku i położyć się spokojnie. Jeśli po godzinie wciąż ruchy będą słabe, epizodyczne, najlepiej aby jak najszybciej udała się do lekarza prowadzącego ciążę. Ginekolog z reguły w takich sytuacjach wykonuje badanie KTG lub USG ciąży.

U płodu w pełni ukształtowały się oczy, nosek, usta i uszy. Dziecko widzi, reaguje na światło, a tęczówka jego oka ma kolor niebieski. Płód staje się coraz bardziej owłosiony: oprócz oprawy oczu w postaci rzęs i brwi, rosną mu włosy na głowie. Niektóre dzieci po urodzeniu mają gęstą czuprynę do pozazdroszczenia. Inne tuż po porodzie będą łysawe.

Dziecko na tym etapie rozwoju również słyszy i odczuwa smaki. Jego mózg zamienia się w coraz sprawniej działającą maszynę.

29 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga dziecka, brzuszek

27 tydzień ciąży – wcześniak

Jeśli w 27 tygodniu ciąży dojdzie do porodu przedwczesnego, jego owocem będzie wcześniak. To dziecko, które urodziło się między 27, a 37 tygodniem ciąży.

Jak rozpoznać objawy porodu przedwczesnego? Najczęstszymi symptomami przedwczesnej akcji porodowej jest krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, poza tym regularne, silne i bolesne skurcze macicy oraz ból przypominający ból miesiączkowy, odczuwanie bolesności w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, wymioty, a także wrażenie napierania dziecka na kanał rodny.

Wcześniak, który przyjdzie na świat w 27 tygodniu ciąży dzięki współczesnej medycynie i wiedzy fachowców ma duże szanse na przeżycie. Niestety, samodzielne przetrwanie takiego dziecka nie jest możliwe, dlatego zaraz po porodzie umieszcza się go w inkubatorze, a jego życie jest podtrzymywane przez specjalistyczną aparaturę. Te urządzenia podają maluchowi tlen, gdyż sam nie jest w stanie jeszcze oddychać, a przez sondy wprowadzany jest do wnętrza jego organizmu pokarm.

Wcześniactwo często jest powiązane z powikłaniami, które mogą objąć m.in.:

  • problemy ze wzrokiem i słuchem,
  • choroby serca,
  • zaburzenia oddychania,
  • czy niepełnosprawność fizyczną, psychiczną, bądź emocjonalną.

Niektóre komplikacje zdrowotne ujawniają się dopiero kilka lat po urodzeniu.

30 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga

27 tydzień ciąży – szkoła rodzenia

to idealny czas na podjęcie decyzji w sprawie szkoły rodzenia. To miejsce przygotuje przyszłych rodziców do cudownego wydarzenia jakim jest przybycie na świat ich maleństwa. Szkoła rodzenia prowadzona przez profesjonalistów rozwieje wiele wątpliwości związanych z byciem w zaawansowanej ciąży, z zabezpieczaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej, samym porodem oraz odpowiednią pielęgnacją noworodka.

W szkole rodzenia ciężarna spotyka wyłącznie kobiety, które są w takim samym położeniu jak ona, może czerpać od nich wiedzę, udzielać im porad, itp. Ponadto, dzięki tej instytucji przyszły tata dziecka (pod warunkiem, że będzie uczestniczył w zajęciach) bardziej zaangażuje się w pomoc ciężarnej, wesprze ją podczas porodu i w fachowy sposób pomoże przy opiece nad maleństwem.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!