36 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, ruchy, poród, USG

36 tydzień ciąży to początek dziewiątego miesiąca ciąży. Poród i kres wielu dolegliwości ciążowych są coraz bliżej. Waga dziecka osiąga już pułap niemal 3 kilogramów, a rozwój płodu z reguły jest już na szczytowym poziomie. To dobry moment na wykonanie kolejnego badania USG ciąży.
Kobieta w 36 tygodniu ciąży
Źródło: 123RF

Spis treści

36 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży wskazujący na 36 tydzień ciąży oznacza początek dziewiątego, ostatniego miesiąca ciąży. Trwa trzeci trymestr ciąży. Być może ciężarna za kilka tygodni, najdalej za około cztery, będzie już tulić swoje dziecko w ramionach.

Nie jest jednak lekko: wszystko w ciąży upija, w żadnej pozycji nie ma stuprocentowego komfortu, ale świadomość, że radosny koniec oznaczający poród i przyjście dziecka na świat są coraz bliżej, potrafią uskrzydlić i dać siłę na wytrzymanie tej końcówki maratonu ciążowego.

Kobieta ma prawo odczuwać teraz jeszcze większe zmęczenie, poirytowanie, a z drugiej strony – podekscytowanie. Objawy ciąży dominujące w dziewiątym miesiącu ciąży to m.in.:

 • gęstsza wydzielina z pochwy (może zmienić kolor na różowy, brązowy, czerwonawy),
 • zgaga,
 • zaparcia,
 • bóle głowy,
 • bóle kręgosłupa i miednicy,
 • obrzęki,
 • skurcze nóg,
 • tkliwe żebra oraz kość łonowa (które są mocno atakowane przez płód w czasie wiercenia się),
 • żylaki odbytu,
 • świąd skóry,
 • uczucie napięcia skóry na brzuchu do maksimum,
 • częste udawanie się do toalety,
 • kłopoty ze spaniem,
 • coraz częstsze i mocniejsze skurcze macicy.

9 miesiąc ciąży to czas kiedy macica wraz z płodem opuszczają się i chód kobiety ulega zmianie. Już nie kroczy ona dumnie jak lwica, a raczej drepcze nieporadnie jak kaczka. Spokojnie – to minie.

35 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, skurcze, poród

36 tydzień ciąży – waga dziecka

Waga dziecka w 36 tygodniu ciąży krąży wokół 3 kilogramów (z reguły to około 2800 g). Maluch mierzy natomiast w tym momencie około 50 cm. Wraz z kolejnymi tygodniami przebywania w brzuchu mamy masy i tłuszczu będzie mu przybywało, tak by po urodzeniu zachwycić widownię uroczymi „obwarzankami”. W ciągu całego dziewiątego miesiąca ciąży malcowi przybędzie jeszcze ponad kilogram, pępowina łącząca go z mamą rozciągnie się do około 60 cm, a waga łożyska dobije do około 700 g.

Dziecko na tym etapie ciąży jest właściwie w pełni rozwinięte. Zwykle jego mózg, nerki, płuca i inne organy są w pełni sprawne. Główne zadanie płodu to tycie. Jednak to osobnicza kwestia: niektóre dzieci urodzone w 36 tygodniu ciąży nie będą wymagały opieki neonatologicznej, inne, które przyjdą na świat w 38 tygodniu ciąży – wciąż będą jej potrzebować.

37 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga dziecka, poród

36 tydzień ciąży – ruchy płodu

Ruchy płodu w 36 tygodniu ciąży zmieniają charakter i z kopania przechodzą w wiercenie i kręcenie się. Wynika to z coraz mniejszej dostępności miejsca do ruchu. Macica już nie rośnie, płynu owodniowego jest coraz mniej, a dziecka przybywa i przybywa. Nie jest mu wygodnie, zatem wierci się, by znaleźć najlepszą dla siebie pozycję.

Ruchy dziecka przestają być tak zamaszyste jak kilka tygodni temu, ale teraz mogą być bardziej bolesne dla ciężarnej. Niektórym kobietom może się wydawać, że w ogóle nie odczuwają ruchów dziecka lub że są one ledwie wyczuwalne. To naturalne, bo płód nie ma już miejsca na boks, który uprawiał jeszcze chwilę temu.

Tym niemniej należy monitorować ruchy płodu licząc częstotliwość ich występowania (w ciągu godziny powinno być ich co najmniej 5-10). Jeżeli ruchy pojawiają się za rzadko, nie ma ich wcale lub niespodziewanie stały się paniczne, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Na początku dziewiątego miesiąca ciąży większość dzieci ustawia się już główką do dołu szykując się do przyjścia na świat, chyba że nastąpiło to wcześniej.

38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród

36 tydzień ciąży – USG i inne badania

W 36 tygodniu ciąży podczas badania ginekologicznego nastąpi sprawdzenie szyjki macicy pod kątem jej długości (czy się skraca) oraz szerokości (czy się rozwiera). Być może ginekolog skieruje ciężarną na pobranie posiewu, zwłaszcza kiedy zachodzi podejrzenie zakażenia układu moczowo-płciowego. Inne badania, jakie mogą być zlecone w dziewiątym miesiącu ciąży, to badanie obecności cukru i białka w moczu, badanie czynności serca płodu oraz badanie USG.

W czasie badania ultrasonograficznego ginekolog określi m.in. wielkość dziecka (masę i inne szczegółowe parametry), jego położenie w macicy (np. główkowe czy pośladkowe) oraz ustawienie buzi (do przodu czy do tyłu). Poza tym w gabinecie ginekologa w dziewiątym miesiącu ciąży można spodziewać się mierzenia, ważenia ciężarnej, określenia wysokości dna macicy, a także kontroli ewentualnych obrzęków i żylaków. Podczas wizyty warto zadać wszystkie nurtujące nas pytania, w tym czy warto pobrać krew pępowinową. Istnieje także możliwość wynajęcia sprzętu do słuchania serca dziecka (KTG) w domu, wykwalifikowana położna może przeanalizować wyniki zdalnie.

Badanie USG w dziewiątym miesiącu ciąży zmierza do oceny jak będzie wyglądał poród, czy jest możliwy poród fizjologiczny, czy należy go wywołać na tym etapie z jakiegoś powodu, czy może należy się przygotować do cięcia cesarskiego.

39 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Poród, dolegliwości

36 tydzień ciąży – poród

Poród w 36 tygodniu ciąży nie powinien stanowić ryzyka dla dziecka. Jednak to indywidualna sprawa, o czym była już mowa wcześniej.

Zagrożenia, jakie wynikają z porodu przedwczesnego w tym czasie to m.in. problemy wcześniacze związane z opóźnieniem rozwoju psychicznego, emocjonalnego, czy fizycznego. Dziecko urodzone przed czasem może mieć kłopoty ze słuchem, wzrokiem, z oddychaniem, normalnym przyjmowaniem pokarmów, itp. Poza tym taki wcześniak może cierpieć na powikłania kardiologiczne, neurologiczne, pokarmowe i inne. W wielu z tych potencjalnych powikłań mogą pomóc komórki macierzyste krwi pępowinowej. Można je pozyskać tylko podczas porodu więc warto na spokojnie podjąć tę decyzję.

Jednak większość noworodków urodzonych w 36 tygodniu ciąży ma się dobrze. Niekiedy muszą trochę dłużej zostać w szpitalu, by pediatrzy mogli je dokładnie przebadać i upewnić się, że ich zdrowiu i życiu nic nie zagraża.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KALENDARZ CIĄŻY

Oceń artykuł

(liczba ocen 27)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zarejestruj się

Odbierz bezpłatną wyprawkę

I ciesz się udanym początkiem macierzyństwa

Zamknij