Dla Ciebie, na zdrowie!

9 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. USG, jak wygląda dziecko

9 tydzień ciąży to początek trzeciego miesiąca ciąży i ciąg dalszy pierwszego trymestru ciąży. Płód zaczyna wyglądać jak dziecko, a rozmiarem dorównuje oliwce lub pomidorkowi koktajlowemu. Dzieje się w nim teraz dużo ważnych procesów, które go rozwijają i przybliżają do dnia porodu.
Płód dziecka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

9 tydzień ciąży – który to miesiąc?

9 tydzień ciąży otwiera trzeci miesiąc ciąży, czyli ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Ciężarna ma za sobą dwa miesiące bycia w ciąży, pozostało jeszcze siedem miesięcy noszenia dziecka pod sercem. Objawy ciąży pogłębiają się. Z niektórymi można sobie poradzić, inne trzeba po prostu zaakceptować wiedząc, że kiedyś muszą minąć.

Macica kobiety ciężarnej obecnie wyglądem przypomina niewielkiego melona. Przyszła mama z pewnością zaobserwuje poszerzanie się w pasie oraz uwypuklenie pod linią pępka. Życie, które w niej rośnie, zaczyna być widoczne na zewnątrz.

Kobieta będąca w ciąży może także zauważyć przybieranie na wadze. Waga w ciąży w pierwszym trymestrze powinna wzrosnąć o około 1,5-2 kg w stosunku do masy sprzed ciąży. Przyrost wagi w ciąży stanowi jednak jednostkowe zagadnienie. Z pewnością ciężar ciała kobiety będzie jednym z podstawowych wytycznych, którymi zajmie się ginekolog podczas wizyty prenatalnej.

Reklama

9 tydzień ciąży – objawy ciąży

Objawy ciąży w dziewiątym miesiącu ciąży przybierają na sile i mogą mocno doskwierać ciężarnej. Można je podzielić na objawy fizyczne i psychiczne.

Do tych pierwszych zalicza się powiększenie i tkliwość piersi oraz wzrost i pociemnienie brodawek. Częste oddawanie moczu to drugi symptom, z którym trzeba się nauczyć żyć w czasie ciąży. Nierzadko pojawiają się mdłości, a także wymioty. Kobieta może też cierpieć z powodu zaparć, zgagi, wzdęć i niestrawności. Mogą ją męczyć okresowe bóle głowy oraz pobolewanie brzucha. Skóra może zacząć zachowywać się jakby została obarczona trądzikiem lub przeciwnie – może stać się gładka jak pupcia niemowlaka. Uczucie senności i permanentnego zmęczenia to następne objawy ciążowe.

Dziewiąty tydzień ciąży to czas, w którym zaczyna być widoczna ciemna linia ciągnąca się środkiem brzucha od spojenia łonowego do pępka, a nawet sięgająca mostka.

Z niektórymi niedogodnościami ciążowymi nie ma co walczyć, najlepiej im się poddać poprzez robienie częstych odpoczynków, ucinanie sobie drzemek w ciągu dnia, dbanie o własną wygodę i komfort. Inne można próbować osłabiać poprzez zdrową dietę: pełną warzyw, owoców oraz wody.

Do psychicznych oznak ciąży należy zaliczyć natomiast nerwowość, depresję, rozchwianie emocjonalne, stres, zaniki pamięci, itp. W tym przypadku najbardziej pomocne może okazać się wsparcie bliskich osób. Czasem konieczna będzie konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna.

Na szczęście, nie każda ciężarna doświadczy wszystkich objawów ciąży.

Reklama

9 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Dziecko w dziewiątym tygodniu ciąży wyglądem przypomina już małego człowieka, a rozmiarowo dorównuje wielkości oliwki lub pomidorka koktajlowego. Wzrost płodu wynosi około 3-4 cm, a jego waga około 2-3 g.

Ze względu na dynamiczny rozwój mózgu oraz układu nerwowego połowę wielkości płodu zajmuje głowa. Coraz bardziej zaznaczają się rysy twarzy dziecka: oczy, uszy, nos, usta. Rączki i nóżki zyskują palce oraz przewężenia, z których niedługo powstaną łokcie i kolana.

Kręgosłup zaczyna coraz bardziej odciążać przód ciała w podtrzymywaniu całej konstrukcji płodu. Czterokomorowe serce z pełną mocą pompuje krew. Narządy płciowe też już istnieją.

Maluszek porusza się kurcząc i rozkurczając malutkie mięśnie. Jednak ruchy płodu na tym etapie są zbyt delikatne, by kobieta mogła je wyczuć.

Ciałko dziecka, choć nadal przezroczyste, zaczyna obrastać delikatnym meszkiem włosowym, zwanym lanugo.

U płodu zaczynają się rozwijać kubki smakowe, a krtań zyskuje więzadła głosowe.

Reklama

9 tydzień ciąży – badania w ciąży

Początek trzeciego miesiąca ciąży to dobry moment na kolejną wizytę u ginekologa.

Lekarz prowadzący ciążę zważy oraz zmierzy ciężarną, w badaniu ginekologicznym oceni wielkość macicy oraz wysokość dna macicy (przy zastosowaniu badania zewnętrznego) oraz prawdopodobnie pobierze śluz z szyjki macicy do badania cytologicznego, ponadto obejrzy kobietę pod kątem występowania obrzęków rąk i nóg lub też żylaków podudzi.

Medyk może także zlecić wykonanie badania moczu na zawartość w nim cukru i białka oraz może przeprowadzić test określający czynność serca płodu. Jeśli wcześniej nie były robione badania w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia chorób zakaźnych (takich jak m.in. różyczka, toksoplazmoza, wirusowe zapalenie wątroby typu B, HIV), przez które przeszła lub którymi jest obarczona ciężarna, teraz jest na to optymalny czas.

Ponadto ciężarna powinna pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Reklama

9 tydzień ciąży – USG

Jeśli dotąd nie zostało przeprowadzone pierwsze badanie USG, to najwyższy czas na jego realizację.

Na tym etapie ciąży badanie ultrasonograficzne wykonuje się przy użyciu dopplera dopochwowego. W ten sposób lekarzowi robiącemu to badanie łatwiej jest „odszukać” zarodek i ocenić prawidłowość jego parametrów życiowych. Ponadto ginekolog oceni czy macica właściwie się rozrasta i czy jest dobrze zbudowana.

Podczas tego badania możliwe będzie posłuchanie bicia serca dziecka. To bardzo wzruszający moment. Warto go uwiecznić jeśli technik wykonujący USG nie będzie widział ku temu przeszkód.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!