ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Boldaloin

Spis treści

Reklama

Boldaloin - skład

1 tabl. zawiera 1 mg boldyny i 23,6 mg wyciągu suchego z alony; zawartość antrazwiązków w przeliczeniu na aloinę 3,6 - 4,4 mg.

Reklama

Boldaloin - działanie

Preparat działa rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg żółciowych. Pobudza czynności wydzielnicze wątroby i żołądka. Pobudza motorykę przewodu pokarmowego oraz działa łagodnie przeczyszczająco.

Reklama

Boldaloin - wskazania

Tradycyjnie w niestrawności z uczuciem pełności w jamie brzusznej, zaburzeniach wydzielania żółci i soku żołądkowego, w lekkich skurczowych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, w regulacji częstości wypróżnień (w łagodnych zaparciach związanych ze zmianą diety, miejsca pobytu). Preparat jest wskazany do stosowania u młodzieży powyżej 12 lat, dorosłych i osób w podeszłym wieku.

Reklama

Boldaloin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Marskość wątroby, niedrożność dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, zwężenie przewodu pokarmowego, atonia jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby zapalne jelita grubego (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), niewydolność nerek, ból brzucha o nieznanej etiologii, biegunka, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

Reklama

Boldaloin - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w skojarzeniu z lekami moczopędnymi. W przypadku kamicy żółciowej lek stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Ze względu na możliwość osłabienia perystaltyki jelit przy długotrwałym stosowaniu, nie zaleca się stosowania leku bez porady lekarskiej dłużej niż 7-10 dni. Unikać stosowania w czasie miesiączki. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy – galaktozy lub niedoborem sacharazy – izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Reklama

Boldaloin - ciąża

Nie wykonano kontrolowanych badań klinicznych u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Donoszono o działaniu poronnym i teratogennym bardzo wysokich dawek boldyny i wyciągu etanolowego z liści boldo u szczurów, dlatego nie zaleca się stosowania podczas ciąży. Niewielkie ilości aktywnych metabolitów wyciągu z aloesu przechodzą do mleka matki.

Reklama

Boldaloin - efekty uboczne

Rzadko: zmiana zabarwienia moczu. Bardzo rzadko: wymioty, biegunka, hipokaliemia, kolka żółciowa oraz reakcje alergiczne.

Boldaloin - interakcje

W dużych dawkach w skojarzeniu z lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami i korzeniem lukrecji potencjalnie może powodować hipokaliemię. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z lekami przeciwarytmicznymi oraz lekami przeczyszczającymi.

Boldaloin - dawkowanie

Doustnie. Jako preparat żółciopędny i pobudzający wydzielanie soków żołądkowych: dorośli 1 tabl. 3 razy na dobę, młodzież powyżej 12 lat i osoby w podeszłym wieku: 1-2 tabl. na dobę. Jako łagodny środek regulujący wypróżnienia: 1-3 tabl. jednorazowo, wieczorem.

Boldaloin - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Chelicur
Raphacholin C
Sal Carolinum Factitium effervescens
Solaren

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!