Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Lek Cartexan – działanie, dawkowanie. Na co pomaga?

Cartexan jest lekiem w kapsułkach, a zawarty w nim siarczan chondroityny w postaci soli sodowej działa podczas objawowego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Początek działania następuje dosyć późno, więc nie nadaje się do leczenia ostrego bólu, wymaga regularnego stosowania.
Spis treści

Reklama

Skład preparatu Cartexan

1 kaps. zawiera 400 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

Reklama

Działanie preparatu Cartexan

Siarczan chondroityny jest jednym z podstawowych składników budowy chrząstki. Nadaje chrząstce właściwości mechaniczne i elastyczne. W chorobie zwyrodnieniowej stawów działa przeciwzapalnie, stymuluje endogenną syntezę proteoglikanów i kwasu hialuronowego, redukuje aktywność katabolityczną chondrocytów (przez hamowanie enzymów proteolitycznych, np. kolagenazy, elastazy, proteoglikanazy, fosfatazy A2, N-acetylo-glikozoaminidazy), a także hamuje tworzenie innych substancji uszkadzających chrząstkę.

Biodostępność podanego doustnie siarczanu chondroityny wynosi 15-24%; max osiągane jest w czasie ok. 4 h. Stopień wiązania z białkami osocza wynosi 85%. 90% dawki jest metabolizowane przez sulfatazy lizosomalne, a następnie ulega depolimeryzacji przez hialuronidazy, glukuronidazy i N-acetyloheksozoamidazy. W depolimeryzacji uczestniczy wątroba, nerki i inne narządy. Enzymy cytochromu P-450 nie biorą udziału w metabolizmie leku. Lek jest wydalany przez nerki.

Wskazania do stosowania Cartexanu

Objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego.

Reklama

Przeciwwskazania do zażywania preparatu Cartexan

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Ostrzeżenia przed stosowaniem Cartexanu

Lek nie nadaje się do leczenia ostrego bólu, ponieważ początek działania następuje późno. Należy regularnie weryfikować dawkę stosowanych jednocześnie leków przeciwbólowych, ponieważ stosowanie siarczanu chondroityny może zmniejszyć potrzebę ich stosowania.

Zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek oraz w przypadku jednoczesnego stosowania leków hamujących agregację płytek krwi. U pacjentów z zaburzeniami serca i (lub) zaburzeniami czynności nerek bardzo rzadko może wystąpić obrzęk i (lub) zatrzymywanie płynów, co wynika z działania osmotycznego siarczanu chondroityny.

Reklama

Cartexan a ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Efekty uboczne stosowania Cartexanu

Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit, ból górnej części brzucha, mdłości, biegunka, rumień, swędzenie skóry, grudkowate wykwity skórne. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne, pokrzywka, egzema, obrzęk.

Interakcje Cartexanu z innymi lekami

Równoczesne stosowanie z lekami hamującymi agregację płytek krwi, takimi jak kwas acetylosalicylowy, dypirydamol, klopidogrel i tyklopidyna, może nasilać ich działanie. W przypadku jednoczesnego stosowania z kumarynowymi lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna, zaleca się monitorowanie wartości INR po rozpoczęciu lub przerwaniu stosowania siarczanu chondroityny.

Dawkowanie preparatu Cartexan

Doustnie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): 800 mg (2 kaps.) raz na dobę, przez co najmniej 3 mies. W cięższych przypadkach: 1200 mg na dobę (jednorazowo lub 3 dawkach podzielonych) przez pierwsze 4-6 tyg. leczenia, a następnie 800 mg raz na dobę do końca 3-miesięcznego okresu leczenia.

Dobową dawkę 1200 mg można przyjmować jednorazowo lub z podziałem na trzy dawki, tj. 1 kaps. 3 razy na dobę. Leczenie składa się z powtarzanych okresów 3-miesięcznego leczenia z 2-miesięcznymi przerwami bez przyjmowania leku.

Szczególne grupy pacjentów

Lek nie jest zalecany dla dzieci. Zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek. Sposób podania. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem; kapsułek nie należy nie żuć. Przyjmować niezależnie od posiłku. W przypadku ryzyka wystąpienia podrażnienia żołądka zaleca się przyjmowanie leku po posiłku.

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czytaj również

Podobne leki
Arthryl
Aulin
Rodanol
Piascledine

Reklama

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!