Najzdrowsze miejsce w internecie

Cholamid

Spis treści

Cholamid - skład

1 tabl. zawiera 500 mg nikotynylometyloamidu.

Cholamid - działanie

Lek o działaniu żółciopędnym i odkażającym drogi żółciowe. Po podaniu doustnym ulega w organizmie hydrolizie do kwasu nikotynowego i formaldehydu. Kwas nikotynowy wykazuje działanie żółciopędne, żółciotwórcze i rozkurczające na pęcherzyk i drogi żółciowe. Formaldehyd działa przeciwbakteryjnie w wyniku hamowania dehydrogenaz drobnoustrojów.

Cholamid - wskazania

Zaburzenia czynności pęcherzyka żółciowego. Preparat stosowany jest jako lek żółciopędny.

Cholamid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nikotynylometyloamid lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas nikotynowy i jego pochodne lub na formaldehyd. Żółtaczka mechaniczna i cholestatyczna.

Cholamid - ostrzeżenia

Zaleca się szczególną ostrożność u pacjentów z kamicą żółciową ze względu na ryzyko wtórnego uszkodzenia wątroby lub trzustki w wyniku wzrostu ciśnienia w drogach żółciowych na skutek działania żółciopędnego leku.

Cholamid - ciąża

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Cholamid - efekty uboczne

Mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nasilenie stanów zapalnych i skurczowych dróg żółciowych oraz uszkodzenie wątroby, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu leku i w utrudnionym odpływie żółci.

Cholamid - interakcje

Lek nasila działanie następujących antybiotyków: chloromycetyna, chloramfenikol, streptomycyna, penicylina; a także leków rozkurczowych (papaweryna, suchy wyciąg z pokrzyku wilczej jagody).

Cholamid - dawkowanie

Doustnie. Zwykle początkowo 2 tabl. 3 razy na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkę zmniejsza się do 1 tabl. 3 razy na dobę. Czas leczenia najczęściej wynosi ok. 10 dni. W razie potrzeby lek można stosować w skojarzeniu z antybiotykami. Lek podawać po posiłkach.

Cholamid - uwagi

Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Pharmindex

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama