Cholestil

Reklama

Działanie

Hymekromon jest pochodną kumarynową. Działa spazmolitycznie na mięśniówkę gładką dróg żółciowych i zwieracza Oddiego, zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie przez drogi żółciowe. Działanie to zmniejsza zastój żółci i związane z tym dolegliwości oraz utrudnia tworzenie się złogów cholesterolowych i kamieni żółciowych. Po podaniu doustnym lek łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Największe stężenie w osoczu osiąga po 2-3 h. T0,5 w osoczu wynosi ok. 1 h. Wydalany jest z moczem.

Wskazania

Pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, dyskinez, zaburzeń dyspetycznych. Czynnościowe zaburzenia dróg żółciowych u pacjentów z niepowikłaną kamicą żółciową. Stany po operacji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a także w braku łaknienia, nudnościach i zaparciach związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na hymekromon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niedrożność dróg żółciowych. Ciężka niewydolność wątroby i (lub) nerek. Wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Crohna.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia objawów niewydolności wątroby i (lub) nerek lek należy odstawić.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i laktacji. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczalne tylko gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: biegunki, uczucie pełności lub ucisku w jamie brzusznej, reakcje nadwrażliwości.

Interakcje

Morfina osłabia działanie leku. Podczas stosowania leku razem z metoklopramidem następuje osłabienie działania obu leków.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 200-400 mg 3 razy na dobę przez 2 tyg. Lek podawać 1/2 h przed posiłkiem. Tabletek nie należy dzielić.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex