Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Cholestil

Spis treści

Reklama

Cholestil - skład

1 tabl. zawiera 200 mg lub 400 mg hymekromonu.

Reklama

Cholestil - działanie

Hymekromon jest pochodną kumarynową. Działa spazmolitycznie na mięśniówkę gładką dróg żółciowych i zwieracza Oddiego, zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie przez drogi żółciowe. Działanie to zmniejsza zastój żółci i związane z tym dolegliwości oraz utrudnia tworzenie się złogów cholesterolowych i kamieni żółciowych. Po podaniu doustnym lek łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Największe stężenie w osoczu osiąga po 2-3 h. T0,5 w osoczu wynosi ok. 1 h. Wydalany jest z moczem.

Reklama

Cholestil - wskazania

Pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, dyskinez, zaburzeń dyspetycznych. Czynnościowe zaburzenia dróg żółciowych u pacjentów z niepowikłaną kamicą żółciową. Stany po operacji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a także w braku łaknienia, nudnościach i zaparciach związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci.

Reklama

Cholestil - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na hymekromon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niedrożność dróg żółciowych. Ciężka niewydolność wątroby i (lub) nerek. Wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Crohna.

Reklama

Cholestil - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia objawów niewydolności wątroby i (lub) nerek lek należy odstawić. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabl., to znaczy uznaje się go za "wolny od sodu".

Reklama

Cholestil - ciąża

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w ciąży i w okresie karmienia. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania hymekromonu w okresie ciąży. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie hymekromonu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki. W badaniach przedklinicznych nie obserwowano wpływu na płodność.

Reklama

Cholestil - efekty uboczne

Rzadko: biegunka, uczucie pełności lub ucisku w jamie brzusznej, reakcje nadwrażliwości, wysypka lub inne skórne reakcje alergiczne.

Cholestil - interakcje

Morfina osłabia działanie leku. Podczas stosowania leku razem z metoklopramidem następuje osłabienie działania obu leków.

Cholestil - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 200-400 mg 3 razy na dobę przez 2 tyg. Sposób podania. Lek podawać 1/2 h przed posiłkiem. Tabletek nie należy dzielić.

Cholestil - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Cholestil Max

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!