ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Cholestil Max

Spis treści

Reklama

Cholestil Max - skład

1 tabl. zawiera 200 mg hymekromonu.

Reklama

Cholestil Max - działanie

Hymekromon jest pochodną kumaryny. Działa spazmolitycznie na mięśniówkę gładką dróg żółciowych i zwieracza Oddiego, zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie przez drogi żółciowe. Działanie to zmniejsza zastój żółci i związane z tym dolegliwości oraz utrudnia tworzenie się złogów cholesterolowych i kamieni żółciowych. Po podaniu doustnym hymekromon jest szybko absorbowany z przewodu żołądkowo-jelitowego. Maks. stężenie w osoczu osiąga po 2-3 h. Okres półtrwania w osoczu wynosi około 1h. W osoczu hymekromon wiąże się z białkami osocza. Śr. objętość dystrybucji przedziału środkowego wynosi 20,8 ± 11,4 l. Hymekromon jest metabolizowany głównie w wątrobie do glukuronidu oraz metabolitów siarczanowych. Wydalany jest z moczem: w 93% w postaci glukuronidu, 1,4%w postaci sulfonianu i 0,3% w postaci niezmienionej.

Reklama

Cholestil Max - wskazania

Pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, dyskinez, zaburzeń dyspeptycznych. Stany po operacji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a także w braku łaknienia, nudnościach i zaparciach związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci.

Reklama

Cholestil Max - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na hymekromon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niedrożność dróg żółciowych. Ciężka niewydolność wątroby i/lub nerek. Pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy i z chorobą Crohna.

Reklama

Cholestil Max - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia objawów niewydolności wątroby i (lub) nerek lek należy odstawić. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabl., to znaczy uznaje się go za "wolny od sodu".


Reklama

Cholestil Max - ciąża

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek jest wydzielany do mleka matki. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków/dzieci. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Reklama

Cholestil Max - efekty uboczne

Rzadko: biegunka, uczucie pełności lub ucisku w jamie brzusznej, reakcje nadwrażliwości, wysypka lub inne skórne reakcje alergiczne.

Cholestil Max - interakcje

Morfina osłabia działanie leku. Podczas stosowania preparatu z metoklopramidem następuje osłabienie działania obu leków.

Cholestil Max - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 200 - 400 mg (1-2 tabl.) 3 razy na dobę przez tydzień. Sposób podania. Lek podawać 1/2 h przed posiłkiem. Tabletek nie należy dzielić.

Cholestil Max - uwagi


Podobne leki
Cholestil

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!