ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Debelizyna

Spis treści

Reklama

Debelizyna - skład

100 g preparatu zawiera 65,45 g wyciągu zagęszczonego (1:3) z nasion fasoli indyjskiej. Preparat zawiera skrobię pszeniczną, parahydroksybenzoesan metylu (E 218) i parahydroksybenzoesan propylu (E 216).

Reklama

Debelizyna - działanie

Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Wyciąg z nasion fasoli indyjskiej wykazuje działanie diuretyczne. Podczas stosowania preparatu nie zaobserwowano zmian stężenia wapnia i fosforu nieorganicznego w surowicy krwi. Wyciągom wodnym z nasion fasoli indyjskiej przypisuje się też pozytywny wpływ na wydalanie rozkruszonych złogów (np. po zabiegu ESWL).

Reklama

Debelizyna - wskazania

Tradycyjny preparat roślinny do stosowania jako środek moczopędny, wspomagający leczenie kamicy dróg moczowych (drobne złogi) i w profilaktyce kamicy dróg moczowych. Preparat przeznaczony do stosowania u dorosłych.

Reklama

Debelizyna - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W przypadku konieczności zmniejszenia ilości przyjmowanych płynów (np. ciężkie choroby serca lub nerek).

Reklama

Debelizyna - ostrzeżenia

Brak danych na temat stosowania preparatu u dzieci, młodzieży i osób w podeszłym wieku. Jeśli objawy nasilą się, nie ustąpią lub towarzyszyć im będzie gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować leku przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem. Lek zawiera bardzo małe ilości glutenu (pochodzącego ze skrobi pszenicznej) i określa się go jako „bezglutenowy”. W związku z tym jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowało to jakiekolwiek problemy u pacjentów z chorobą trzewną (celiaklią). 5 g preparatu zawiera nie więcej niż 15 mikrogramów glutenu. Leku nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna). Ponadto preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E 218) i parahydroksybenzoesan propylu (E 216), które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Reklama

Debelizyna - ciąża

Bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią nie zostało ustalone.

Reklama

Debelizyna - interakcje

Nie są znane.

Debelizyna - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: przeciętnie 3 razy na dobę po 1 łyżeczce pasty rozpuszczonej w 1/2 szklanki (ok. 100-120 ml) przegotowanej wody. Ze względu na brak dostępnych danych nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Sposób podania. Podczas stosowania preparatu zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów.

Debelizyna - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Betasol
Ginjal
Nefrol
Nefrosept

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!