Gealcid

Reklama

Działanie

Preparat złożony o działaniu zobojętniającym, osłaniającym błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wodorotlenek glinu i wodorowęglan sodu mają działanie zobojętniające kwas solny w żołądku. Kwas alginowy w środowisku soku żołądkowego tworzy galaretowaty żel, który chroni błonę śluzową żołądka i przełyku przed działaniem kwaśnej treści żołądkowej. Wodorotlenek sodu w żołądku szybko wchodzi w reakcje z kwasem solnym w wyniku czego powstaje chlorek sodu, dwutlenek węgla i woda. Sód i wodorowęglany wydalane są przez nerki. Wodorotlenek glinu jest wolno rozpuszczalny w żołądku, w wyniku reakcji z kwasem solnym powstaje chlorek glinu i woda. Około 17-30% chlorku glinu ulega wchłanianiu jelitowemu i wydalaniu przez nerki. Pozostała część jest przekształcana w jelicie cienkim do nierozpuszczalnych i źle wchłaniających się związków glinu, które w obrębie jelita cienkiego tworzą nierozpuszczalne fosforany glinowe wydalane z kałem. Kwas alginowy jest nierozpuszczalny w wodzie i alkoholu. Nie ulega metabolizmowi i nie wchłania się z przewodu pokarmowego, w postaci niezmienionej jest wydalany z kałem.

Wskazania

Zgaga (również występująca w czasie ciąży), refluks żołądkowo-jelitowy (kwaśne odbijanie), przepuklina rozworu przełykowego. Wspomagająco lub doraźnie w przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka, refluksowym zapaleniu przełyku, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek (ze względu na możliwość wystąpienia kumulacji jonów glinu), marskością wątroby, zastoinową niewydolnością serca, obrzękami (ze względu na zawartość wodorowęglanu sodu), z cukrzycą (preparat zawiera cukier) oraz w zatruciu ciążowym. Ostrożnie stosować u dzieci do 6 lat, zwłaszcza odwodnionych lub z niewydolnością nerek. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

W ciąży ze względu na zawartość sodu stosować tylko, gdy spodziewane korzyści leczenia są większe niż ryzyko powstawania obrzęków. Szczególną ostrożność zachować w zatruciu ciążowym. Środki zobojętniające kwas solny zawierające glin, zwalniają rozwój płodu. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza w czasie podawania leku w I trymestrze ciąży. Lek może być podawany w okresie ciązy i karmienia piersią jeśli jest podawany w zalecanych dawkach i zgodnie ze wskazaniami. Glin wpływa negatywnie na nasienie i reprodukcję u mężczyzn, dlatego nie należy stosować leku długotrwale przed planowanym poczęciem.

Działania niepożądane

Zaparcia i nadmierna utrata fosforu. Długotrwałe stosowanie u osób dializowanych może powodować lub nasilać osteomalację oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia encefalopatii. Długotrwałe stosowanie związków glinu może powodować zaburzenia elektrolitowe (zwiększenie stężenia glinu, zmniejszenie stężenia fosforanów). Ponadto preparat może mieć wpływ na równowagę kwasowo-zasadową.

Interakcje

Preparat zmniejsza wchłanianie tetracyklin, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, preparatów żelaza, doustnych leków przeciwzakrzepowych, digoksyny i witamin. Leki te należy podawać 1 h przed lub 2 h po zażyciu preparatu.

Dawkowanie

Doustnie: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 2 tabl. jednorazowo. Dzieci do 12 lat: 1 tabl. jednorazowo. Najczęściej stosuje się 1 h i/lub 3 h po posiłku i przed snem. W razie wystąpienia dolegliwości stosować 4-6 razy na dobę. Przed połknięciem tabletki należy dokładnie rozgryźć (do uzyskania papki).

Reklama

Uwagi

Podczas stosowania leku należy ograniczyć spożycie mleka i produktów mlecznych. Lek stosowany długotrwale (powyżej 2 tygodni) może działać szkodliwie na zęby. Nie należy stosować leku długotrwale (powyżej 3 miesięcy). W razie utrzymywania się objawów należy zweryfikować diagnozę.

Pharmindex