Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Gealcid

Spis treści

Reklama

Gealcid - skład

1 tabl. zawiera: 350 mg kwasu alginowego, 120 mg wodorowęglanu sodowego i 100 mg wodorotlenku glinu (w tym 35 mg jonów glinu i 33 mg jonów sodu). Preparat zawiera sacharozę.

Reklama

Gealcid - działanie

Preparat o działaniu zobojętniającym nadmiar kwasu solnego i osłaniającym błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy, w wyniku czego łagodzi dolegliwości bólowe występujące w nadkwaśności lub chorobie wrzodowej żołądka czy dwunastnicy. Wodorotlenek glinu i wodorowęglan sodu mają działanie zobojętniające kwas solny w żołądku. Kwas alginowy w środowisku soku żołądkowego tworzy galaretowaty żel, który chroni błonę śluzową żołądka i przełyku przed działaniem kwaśnej treści żołądkowej, zmniejszając w ten sposób możliwość podrażnienia. Wodorowęglan sodu w żołądku szybko reaguje z kwasem solnym, w wyniku czego powstaje chlorek sodu, dwutlenek węgla i woda. U pacjentów z prawidłową czynnością nerek sód i wodorowęglan wydalone zostają przez nerki. Wodorotlenek glinu wolno rozpuszcza się w żołądku, w wyniku reakcji z kwasem solnym powstaje chlorek glinu i woda. Około 17-30 % chlorku glinu wchłania się i szybko wydala przez nerki. Część przekształca się w jelicie cienkim do nierozpuszczalnych, źle wchłaniających się związków glinu, jak fosforany, które są wydalane z kałem. Kwas alginowy jest nierozpuszczalny w wodzie i alkoholu. Nie jest metabolizowany i nie wchłania się z przewodu pokarmowego, w postaci niezmienionej jest wydalany z kałem.

Gealcid - wskazania

Zgaga (pieczenie w przełyku), również występująca w ciąży. Refluks żołądkowo-przełykowy (kwaśne odbijanie). Przepuklina rozworu przełykowego. Wspomagająco lub doraźnie (w razie dolegliwości): w przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka, w refluksowym zapaleniu przełyku, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Reklama

Gealcid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek.

Reklama

Gealcid - ostrzeżenia

W razie utrzymywania się objawów należy zweryfikować diagnozę. Nie należy stosować preparatu długotrwale (powyżej 3 mies.). Stosować ostrożnie u osób z niewydolnością nerek, gdyż może u nich wystąpić kumulacja jonów glinu oraz u osób z cukrzycą, ze względu na zawartość sacharozy. Długotrwałe stosowanie u osób dializowanych może spowodować lub nasilić osteomalację oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia encefalopatii. Ze względu na zawartość wodorowęglanu sodu preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z marskością wątroby, zastoinową niewydolnością serca oraz obrzękami. Stosować ostrożnie u dzieci w wieku < 6 lat, zwłaszcza odwodnionych lub z niewydolnością nerek. Udowodniono, że środki zobojętniające kwas solny zawierające glin, zwalniają rozwój płodu. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza w czasie podawania preparatu w I trymestrze ciąży. Glin wpływa negatywnie na nasienie i reprodukcję u mężczyzn, dlatego nie należy długotrwale stosować związków glinu przed planowanym poczęciem. 1 tabl. zawiera 825 mg sacharozy. Ze względu na zawartość sacharozy pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Ze względu na zawartość sacharozy preparat może działać szkodliwie na zęby.

Reklama

Gealcid - ciąża

Preparat może być stosowany w okresie ciąży, jeśli jest podawany w zalecanych dawkach i zgodnie ze wskazaniami. Ze względu na zawartość sodu, preparat należy stosować tylko, gdy spodziewane korzyści leczenia są większe niż ryzyko powstawania obrzęków. Należy zachować szczególną ostrożność w zatruciu ciążowym. Preparat może być stosowany podczas karmienia piersią, jeśli jest podawany w zalecanych dawkach i zgodnie ze wskazaniami. Glin wpływa negatywnie na nasienie i reprodukcję u mężczyzn, dlatego nie należy długotrwale stosować związków glinu przed planowanym poczęciem.

Reklama

Gealcid - efekty uboczne

Preparat może powodować zaparcia i nadmierną utratę fosforu, szczególnie jeśli podawany jest w zbyt dużych dawkach lub przez dłuższy czas. Ponadto może mieć wpływ na równowagę kwasowo-zasadową.

Gealcid - interakcje

Preparat zmniejsza wchłanianie tetracyklin, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, żelaza, doustnych leków przeciwzakrzepowych, digoksyny i witamin. Leki te należy podawać 1 h przed zażyciem preparatu lub 2 h po jego zażyciu.

Gealcid - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 2 tabl. Najczęściej stosuje się 2 tabl. na 1 h i (lub) 3 h po posiłku oraz przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości, zwykle 4-6 razy na dobę (maks. 12 tabl. na dobę). Dzieci do 12 lat: 1 tabl. Najczęściej stosuje się 1 tabl. na 1 h i (lub) 3 h po posiłku oraz przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości, zwykle 4-6 razy na dobę (maks. 6 tabl. na dobę). Sposób podania. Tabl. przed połknięciem należy dokładnie pogryźć do uzyskania papki. Podczas stosowania preparatu ograniczyć spożycie mleka i produktów mlecznych.

Gealcid - uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Sal Vichy Factitium
Woodwards Gripe Water

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!