Legalon 140

Reklama

Działanie

Sylimaryna działa jako stabilizator błon komórkowych, dzięki czemu chroni komórki wątroby przed szkodliwym wpływem czynników toksycznych oraz sprzyja regeneracji tych komórek. Posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki temu może zapobiegać patofizjologicznemu procesowi utleniania lipidów, odpowiedzialnemu za destrukcję błon komórkowych. Ponadto w uszkodzonych komórkach wątroby, sylimaryna pobudza syntezę białek i stabilizuje metabolizm fosfolipidów. Podczas podawania sylimaryny obserwuje się ograniczenie niedoborów transaminaz w hepatocytach co prowadzi do stabilizacji błon komórkowych. Sylimaryna ogranicza dostęp do hepatocytów (powodując zmianę zewnętrznych struktur błon komórkowych wątroby - uszczelniając je), substancji toksycznych dla wątroby (między innymi toksyn pochodzących od muchomora sromotnikowego). Sylimaryna również stymuluje jądrową polimerazę I RNA (enzym w jądrze komórkowym), nasilając wytwarzanie rybosomalnego RNA i biosyntezę białek, której wynikiem jest wzrost zdolności regeneracyjnych wątroby poprzez rozwój jej komórek. Główny składnik sylimaryny - sylibina wydala się przede wszystkim z żółcią, osiąga niewielkie stężenie we krwi, eliminacja przez nerki jest nieznaczna. T0,5 w fazie eliminacji wynosi 6,3 h.

Wskazania

Leczenie stanów po toksycznym uszkodzeniu wątroby. Pomocniczo w przewlekłych schorzeniach zapalnych wątroby oraz marskości wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ostropest i (lub) inne rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (dawniej złożone - Compositae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy zalecać w celu leczenia ostrych zatruć. Należy unikać czynników szkodliwych dla wątroby (np. alkoholu). W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (jasne do ciemnożółtego przebarwienie skóry, żółte zabarwienie białkówki oczu) należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak danych, leku nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią, ze względu na brak dostępnych właściwych badań podczas stosowania leku. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na rozrodczość.

Działania niepożądane

Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit, luźny stolec. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, duszność, wysypka.

Interakcje

Nie są znane.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: początkowo oraz w poważnych stanach 1 kaps. 3 razy na dobę; w leczeniu podtrzymującym 1 kaps. 2 razy na dobę. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Kaps. przyjmować w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Reklama

Uwagi

Brak danych na temat przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania leku.

Pharmindex