Maximaroll

Reklama

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Sylimaryna obniża poziom transaminaz (AspAT, AlAT) i bilirubiny oraz zwiększa stężenie albumin w osoczu krwi w stanach po ostrych toksycznych uszkodzeniach wątroby lub przewlekłych stanach zapalnych tego narządu. Stabilizuje błony komórkowe hepatocytów, chroniąc wątrobę przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych oraz zwiększa syntezę rybosomalnego RNA i nasila proces transkrypcji.

Wskazania

Wspomagająco w stanach rekonwalescencji po uszkodzeniu wątroby spowodowanym czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi np. alkoholem, toksycznymi środkami ochrony roślin. Pomocniczo w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby (wzdęcia, odbijania).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ze względu na brak badań nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat. Ze względu na zawartość sortbitolu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak szczegółowych badań klinicznych dotyczących teratogennego działania sylimaryny i jej zdolności przenikania do mleka matek karmiących, preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji.

Działania niepożądane

Nudności, dyskomfort w nadbrzuszu, bóle stawów, świąd, bóle głowy i wysypka. Po przyjęciu większych dawek sporadycznie występuje działanie przeczyszczające.

Interakcje

Stosowanie sylimaryny i metronidazolu powoduje zwiększenie klirensu metranidazolu i jego głównego metabolitu hydroksymetronidazolu, a także zwiększenie wydzielania z moczem metronidazolu i jego metabolitów oraz wpływa na szybszą eliminację chemioterapeutyku z ustroju.

Dawkowanie

Doustnie. W lekkich przypadkach: 1 tabl. 3 razy dziennie. W cięższych przypadkach: 2 tabl. 3 razy dziennie. Po ustąpieniu dolegliwości podaje się 1 tabl. 3 razy dziennie.

Reklama

Uwagi

Pharmindex