ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Profenid

Spis treści

Reklama

Profenid - skład

1 ampułka 2 ml zawiera 100 mg ketoprofenu.

Reklama

Profenid - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (zaliczany do profenów - pochodnych kwasów arylopropionowych) o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Hamuje syntezę prostaglandyn i uwalnianie enzymów lizosomalnych, wykazuje aktywność przeciwbradykininową i hamuje migrację makrofagów. Przez zwiększenie przepuszczalności włośniczek i zmniejszenie migracji makrofagów (np. do błony maziowej, wysięku) wykazuje aktywność w fazie wczesnej - naczyniowej i późnej - komórkowej odczynu zapalnego. Hamuje agregację płytek krwi. Szybko wchłania się po podaniu domięśniowym, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 20-30 min. W 99% wiąże się z białkami osocza, przenika do płynów, tkanek (w tym mazi stawowej, gdzie osiąga stężenie większe niż w osoczu) oraz przez barierę łożyskową. Inaktywowany w organizmie przez sprzęganie z kwasem glukuronowym i w niewielkim stopniu przez hydroksylację. Wydalany w 65-75% jako glukuronian i w 1% w postaci nie zmienionej przez nerki. T0,5 wynosi 1,2 h. Po 6 h około 50% podanej dawki przechodzi do moczu. U osób starszych obserwuje się wolniejszy metabolizm leku, wydłużony okres półtrwania i eliminacji.

Reklama

Profenid - wskazania

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa choroby zwyrodnieniowe stawów, objawów reumatyzmu pozastawowego (zapalenie ścięgien, zapalenie kaletek maziowych, rwy kuleszowej).

Reklama

Profenid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek i inne pochodne kwasów fenylokarboksylowych oraz u chorych reagujących napadami astmy oskrzelowej na kwas acetylosalicylowy i pochodne. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność nerek lub wątroby, choroby zakaźne. Nie stosować w III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W I i II trymestrze ciąży stosować jedynie w zdecydowanej konieczności. Dzieci do ukończenia 15 rż. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u chorych z przebytą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie, niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, przy jednoczesnym stosowaniu diuretyków sodopędnych lub leków przeciwzakrzepowych z grupy witaminy K. Ze względu na upośledzanie przez lek sprawności psychoruchowej i możliwość wystąpienia zawrotów głowy - nie stosować u kierowców, operatorów maszyn. U chorych w podeszłym wieku stosować zmniejszone dawki.

Reklama

Profenid - efekty uboczne

Mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia), nawrót choroby wrzodowej, owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, rzadziej - krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego, ból i zawroty głowy, skórne reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka - wyjątkowo: zespół Lyella, zespół Stevens-Johnsona). U osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy i pochodne może wywołać napad astmy. Sporadycznie powoduje spadek liczby erytrocytów, leukopenię, niewydolność nerek. Obniża sprawność psychomotoryczną i wydłuża czas reakcji.

Reklama

Profenid - interakcje

Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, antagonistów witaminy K, doustnych leków przeciwcukrzycowych, sulfonamidów. Nasila toksyczność metotreksatu, nasila działanie antyagregacyjne tyklopidyny, nasila działania niepożądane innych leków z grupy NLPZ, alkoholu, steroidów kory nadnerczy, zwiększa stężenie litu we krwi. Osłabia działanie spironolaktonu oraz hipotensyjne i diuretyczne działanie leków sodopędnych. Leku nie należy stosować łącznie z kwasem acetylosalicylowym i innymi NLPZ, lekami przeciwkrzepliwymi (w tym heparyną i antagonistami witaminy K), sulfonamidami, doustnymi przeciwcukrzycowymi, metotreksatem.

Reklama

Profenid - dawkowanie

Domięśniowo. Dorośli: 100-200 mg (1-2 amp.) na dobę, zazwyczaj w 2 dawkach przez 5-15 dni. W razie potrzeby leczenie kontynuować stosując postaci doustne.

Profenid - uwagi


Podobne leki
Anapran
Bi-Profenid
Febrofen
Flugalin

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!