Provisc

Reklama

Działanie

Preparat wiskoelastyczny do stosowania wewnątrzgałkowego. Jest jałową, apyrogenną, charakteryzującą się dużym ciężarem cząsteczkowym, nie wywołującą stanów zapalnych, wysoko oczyszczoną frakcją hialuronianu sodu, rozpuszczalną w roztworze soli fizjologicznej. Hialuronian sodu jest polisacharydem o dużym ciężarze cząsteczkowym, składającym się z glukuronianu sodu i N-acetyloglukozoaminy, który tworzy powtarzająca się disacharydowa jednostka łącząca alternatywnie wiązania glikozydowe beta 1-3 i beta 1-4. Działa jako płyn wypełniający przestrzeń komory przedniej, po zabiegu wypełniającej się ponownie cieczą wodnistą.

Wskazania

Wskazany do stosowania w trakcie operacji zaćmy i implantacji soczewki wewnątrzgałkowej. Służy do utrzymywania odpowiedniej głębokości przedniej komory podczas operacji, umożliwiając zmniejszenie urazu śródbłonka rogówki. Zapobiega spłyceniu przedniej komory w trakcie operacji i przemieszczeniu ciała szklistego.

Przeciwwskazania

Preparatu nie wolno stosować w przypadku uszkodzenia jałowego opakowania strzykawki lub kaniuli.

Działania niepożądane

Preparat jest dobrze tolerowany, w niektórych przypadkach obserwowano przemijające podwyższenie ciśnienia śródgałkowego. Istnieją doniesienia o pooperacyjnych reakcjach zapalnych (wysięk ropny w przedniej komorze oka i zapalenie tęczówki), jak też o przypadkach obrzęku rogówki i dekompensacji rogówki.

Dawkowanie

Indywidualnie w zależności od rodzaju zabiegu. Preparat należy podawać do przedniej komory oka za pomocą kaniuli lub igły. Wstrzyknięcie może być wykonywane przed lub po usunięciu soczewki oka. Preparatu można także użyć do pokrycia instrumentów chirurgicznych i soczewek wewnątrzgałkowych przed implantacją. Preparat może być ponownie użyty podczas operacji w celu uzupełnienia jego ubytków powstałych w trakcie wykonywania zabiegu. Zaleca się, by po operacji preparat został usunięty przez wypłukanie, nie należy przepełniać przedniej komory.

Reklama

Uwagi

Preparat należy: przechowywać w temperaturze 2-8st.C, chronić przed zamarznięciem, chronić przed światłem. Schłodzony preparat powinien być pozostawiony przed użyciem w temperaturze pokojowej przez 20-40 min.

Pharmindex