Raphacholin forte

Reklama

Działanie

Preparat o działaniu żółciotwórczym i żółciopędnym. Zwiększa objętość żółci, stymuluje opróżnianie pęcherzyka żółciowego oraz przyspiesza transport żółci do dwunastnicy. Działa przeczyszczająco pobudzając pracę jelita grubego. Efekt przeczyszczający następuje najpóźniej po 6 h.

Wskazania

Niedostateczne wydzielanie żółci przez wątrobę i niestrawność objawiająca się wzdęciami, bólami brzucha, odbijaniem, nudnościami, zaparciami oraz jako łagodny środek przeczyszczający.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostre lub przewlekłe choroby wątroby, ostre stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, niedrożność dróg żółciowych i przewodu pokarmowego.

Środki ostrożności

Stosowanie w przypadku kamicy żółciowej lub przewodowej oraz stosowanie dłużej niż tydzień należy omówić z lekarzem. Preparat zawiera olejek eteryczny miętowy, który może wywoływać reakcje alergiczne. Nie stosować u dzieci i młodzieży.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone, dlatego nie zaleca się podawania.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: biegunka, nudności, wymioty oraz inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, reakcje alergiczne.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: Niestrawność - 1 tabl. do 3 razy dziennie, po posiłku. Nie stosować więcej niż 6 tabl. dziennie. Zaparcia - 2 tabl. jednorazowo. Efekt przeczyszczający spodziewany jest do 6 h. Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Reklama

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex