Rowatinex

Reklama

Działanie

Preparat ułatwia rozpad i wydalanie kamieni nerkowych i moczowych. Terpeny takie jak borneol są metabolizowane i wydalane głównie w postaci glukuronidów, które zwiększają rozpuszczalność soli wapnia. Preparat zapobiega powstawaniu kamieni. Wykazuje ponadto działanie rozkurczające, ułatwiając przechodzenie kamieni w drogach moczowych i zmniejszając dolegliwości bólowe w przebiegu kolki nerkowej i moczowodowej. Działa przeciwbakteryjnie na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.

Wskazania

Lek działa moczopędnie oraz łagodnie rozkurczająco na drogi moczowe, ułatwiając wydalanie małych złogów kamieni nerkowych. Pomocniczo w przypadku stwierdzenia małych złogów kamieni nerkowych (tzw. "piasku nerkowego").

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. I trymestr ciąży i okres karmienia piersią. Preparatu nie należy stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Nie stosować u chorych z ostrą kolką nerkową, bezmoczem lub ciężkimi zakażeniami dróg moczowych.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić lekkie, przemijające zaburzenia żołądkowe, rzadko - wymioty.

Interakcje

Należy zachować ostrożność u pacjentów otrzymujących doustne leki przeciwzakrzepowe lub inne leki metabolizowane w wątrobie, gdzie dawka jest krytyczna.

Dawkowanie

Doustnie. Kapsułki: 1 kaps. 3-4 razy na dobę. Krople: 3-5 kropli 4-5 razy na dobę; krople należy podawać na cukrze. Preparat przyjmować na 30 min przed posiłkiem. W czasie przyjmowania preparatu zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Leku nie należy stosować u dzieci.

Reklama

Uwagi

Pharmindex