Znajdź lek

StructumStructum stosowany jest w czasie leczenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Prowadzi do uelastycznienia chrząstki, szybko wchłaniając się z przewodu pokarmowego. Sprawdź jego dawkowanie, działanie, a także przeciwwskazania do stosowania. 

 

 

Działanie

Kwaśny siarczan chondroityny jest jednym z podstawowych składników budowy kości i chrząstki. Nadaje chrząstce właściwości mechaniczne i elastyczne. Mechanizm działania siarczanu chondroityny polega na hamowaniu aktywności enzymów litycznych w obrębie chrząstki i pobudzeniu biosyntezy proteoglikanów. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Po podaniu doustnym preparatu w dawce jednorazowej maksymalne stężenie galaktozaminoglikanów w osoczu występuje po 30 min od podania.

Wskazania

Leczenie uzupełniające objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na siarczan chondroityny lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie ma dowodów naukowych na pozytywne działanie siarczanu chondroityny u dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat - należy go stosować wyłącznie u osób dorosłych.

Ciąża i laktacja

Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane (mniej niż 300 kobiet w ciąży) dotyczące stosowania siarczanu chondroityny u kobiet w okresie ciąży. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie wiadomo czy siarczan chondroityny/metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków/dzieci. Preparat nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: zawroty głowy, biegunka, ból brzucha, nudności. Niezbyt często: pokrzywka, wysypka, świąd, obrzęk twarzy. Rzadko: wymioty, obrzęk naczynioruchowy, rumień.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zwykle 1 kaps. 2 razy na dobę. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Uwagi

Pharmindex