Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Ursocam

Spis treści

Reklama

Ursocam - skład

1 tabl. zawiera 250 mg kwasu ursodeoksycholowego.

Reklama

Ursocam - działanie

Po podaniu doustnym kwasu ursodeoskycholowego wysycenie żółci cholesterolem zmniejsza się w następstwie zahamowania wchłaniania cholesterolu w jelicie i zmniejszenia wydzielania cholesterolu do żółci. Złogi cholesterolowe stopniowo rozpuszczają się, prawdopodobnie na skutek rozpraszania się cholesterolu i tworzenia ciekłych kryształków. Działanie kwasu ursodeoskycholowego w chorobach wątroby i dróg żółciowych polega na zastępowaniu lipofilnych, detergentopodobnnych, toksycznych kwasów żółciowych prze hydrofilny i nietoksyczny kwas ursodeoskycholowy o właściwościach cytoprotekcyjnych, na poprawie czynności wydzielniczej hepatocytów oraz na regulowaniu procesów immunologicznych. Po podaniu doustnym kwas ursodeoskycholowy jest szybko wchłaniany. Wchłonięciu ulega 60-80% podanej dawki. Wchłonięty kwas ursodeoskycholowy jest niemal w całości sprzęgany w wątrobie z aminokwasami glicyną i tauryną, a następnie wydzielany do żółci. Ok. 60% leku jest metabolizowane w trakcie pierwszego przejścia przez wątrobę. Część kwasu ursodeoskycholowego jest rozkładana przez bakterie jelitowe do kwasy 7-ketolitocholowego i kwasu litocholowego, który działa hepatotoksycznie u zwierząt. U ludzi wchłaniana jest bardzo mała ilość kwasu litocholowego. Po wchłonięciu ulega on detoksykacji poprzez siarkowanie w wątrobie, następnie jest wydzielany do żółci i ostatecznie wydalany z kałem. T0,5 kwasu ursodeoskycholowego wynosi 3,5-5,8 dni.

Reklama

Ursocam - wskazania

Rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych o średnicy nie przekraczającej 15 mm, przepuszczalnych dla promieni rentgenowskich, u pacjentów, u których pomimo obecności kamieni czynność pęcherzyka żółciowego jest zachowana. Leczenie objawowe pierwotnej marskości żółciowej wątroby, pod warunkiem, że nie występuje niewyrównana marskość wątroby.

Reklama

Ursocam - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną i (lub) substancje pomocnicze. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Niedrożność przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego. Preparatu nie należy stosować, jeśli pęcherzyk żółciowy jest niewidoczny na zdjęciu rentgenowskim, jeśli występują zwapnienia w obrębie złogów, jeśli czynność skurczowa pęcherzyka żółciowego jest zaburzona lub jeśli często występuje kolka żółciowa.

Reklama

Ursocam - ostrzeżenia

Parametry czynności wątroby (AspAT, AlAT i GGT) należy kontrolować co 4 tyg. przez pierwsze 3 mies. leczenia, a następnie co 3 mies. W celu oceny skuteczności leczenia i wczesnego wykrycia zwapnień w obrębie złogów żółciowych, należy wykonać badanie radiologiczne pęcherzyka żółciowego (cholecystografię doustną) po 6-10 mies. od rozpoczęcia leczenia, w zależności od średnicy złogów. Zdjęcia (przeglądowe i po podaniu kontrastu) należy wykonać zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej (monitorowanie ultrasonograficzne).

Reklama

Ursocam - ciąża

Preparatu nie należy stosować w I trymestrze ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym podczas leczenia powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć ciążę. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Reklama

Ursocam - efekty uboczne

Często: jasne stolce, biegunka. Bardzo rzadko: zwapnienie kamieni żółciowych, pokrzywka. Bardzo rzadko podczas leczenia pierwotnej marskości żółciowej: silny ból w prawym górnym kwadrancie brzucha, nasilenie objawów choroby wątroby (które częściowo ustępowały po odstawieniu leku).

Ursocam - interakcje

Preparatu nie należy stosować z cholestyraminą, kolestypolem lub wodorotlenkiem glinu i (lub) lekami zobojętniającymi kwas solny, zawierającymi wodorotlenek glinu i trójkrzemian magnezu. Wymienione substancje wiążą kwas ursodeoksycholowy w przewodzie pokarmowym i uniemożliwiają jego wchłanianie, co powoduje, że leczenie jest nieskuteczne. Jeśli stosowanie preparatu z wyżej wymienionymi lekami jest konieczne, należy przyjmować preparat 2h przed lub po zastosowaniu tych leków. Preparat może nasilać wchłanianie cyklosporyny z przewodu pokarmowego; należy kontrolować stężenie cyklosporyny we krwi, a w razie konieczności zmniejszyć jej dawkę. W pojedynczych przypadkach preparat może zmniejszać wchłanianie cyprofloksacyny. Kwas ursodeoksycholowy zmniejsza Cmax i  AUC antagonisty wapnia - nitrendypiny. W jednym przypadku opisano interakcję z dapsonem - zmniejszenie działania terapeutycznego tego leku. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków metabolizowanych z udziałem CYP3A4; może być konieczna modyfikacja dawkowania leków.

Ursocam - dawkowanie

Doustnie. Rozpuszczanie kamieni żółciowych: 8-10 mg/kg mc. na dobę w 2 dawkach. Zaleca się następujący schemat dawkowania: pacjenci o mc. do 60 kg: 500 mg na dobę (2 tabl. wieczorem); pacjenci o mc. 60-80 kg: 750 mg na dobę (1 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem); pacjenci o mc. 80-100 kg: 1000 mg na dobę (1 tabl. rano i 3 tabl. wieczorem); pacjenci o mc. powyżej 100 kg: 1250 mg na dobę (2 tabl. rano i 3 tabl. wieczorem). Pierwotna żółciowa marskość wątroby: 5-10 mg/kg mc. na dobę, jednorazowo lub w dawkach podzielonych.

Ursocam - uwagi

Nie obserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
Ursopol
Proursan - skład i dawkowanie. Jak długo stosować?

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!