Stres i skóra

Każdy wie, że stres może wywołać ból głowy, żołądka. Ostatnio coraz szerzej mówi się o dużej roli czynnika stresogennego w patogenezie atopowego zapalenia skóry. Psychodermatologia być może już niedługo stanie się skutecznym sposobem w walce z łuszczycą, AZS czy trądzikiem.

Dermatolodzy od dawna przekonują, że pod wpływem stresu zaostrzają się choroby skóry. Choroby te nie są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, ale za to uciążliwe. Chorzy skarżą się na uporczywe swędzenie, pieczenie, a co za tym idzie poranione ciało. Nie od dziś wiadomo, że nasz mózg, układ odpornościowy i skóra są ze sobą powiązane.

Pod wpływem długotrwałego stresu wyczerpują się rezerwy sił fizycznych i psychicznych. To prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu wielu układów w tym immunologicznego i nerwowego. Uważa się, że następuje przewaga limfocytów Th2 odpowiedzi alergicznej. Etiologia genetyczna mówi o mutacji filagryny i receptora Toll-like 2 (TLR2).

Stres powoduje wydzielanie w nadmiarze kortyzolu i adrenaliny, które pobudzają produkcję łoju i hamują odbudowę naskórka. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia bariery ochronnej skóry, która staje się bardziej podatna na wpływ alergenów, czynników chemicznych i mechanicznych.

Psychodermatologia
Psychodermatologia jest nową specjalnością z zakresu psychologii, psychiatrii, dermatologii, medycyny estetycznej i kosmetologii. Obejmuje dziedziny w których liczy się wygląd, uroda, dobre samopoczucie.


Psychodermatolog najczęściej diagnozuje podwyższony poziom lęku, obniżone poczucie własnej wartości, nieumiejętne radzenie z frustracją. Lekarze ci pomagają chorym na atopowe zapalenie skór, łuszczycę, trądzik, łysienie plackowate, nadmierne obgryzanie paznokci, bielactwo, nadmierna potliwość, przewlekła egzema czy pokrzywka.

Relaksacja przede wszystkim
Pacjenci oprócz tradycyjnej pomocy lekarskiej otrzymują zalecenia odnośnie relaksacji. Ważne jest uświadomienie podłoża choroby, rozmowa oraz tzw. zabiegi relaksacyjne (masaże, refleksoterapia).

Lekarze zgodnie twierdzą, że wyżej wymienione choroby są trudne do wyleczenia. Niekiedy współpraca pacjenta z dermatologiem, psychologiem czy psychiatrą może przynieść pozytywny skutek. Często dla wielu osób to jedyne rozwiązanie.

Wszechobecny kult piękna i młodości dominuje w naszym życiu. Sprawia on, że ludzie niepasujący do tego wizerunku bywają spychani na margines życia społecznego. Chorzy na choroby skórne nie akceptują swojego wyglądu, co prowadzi do wielu schorzeń psychicznych. Wtedy właśnie pojawia się stres - gdy ktoś czuje się odrzucony przez otoczenie i zmęczony własną chorobą. Powoduje zaostrzenie objawów czy wysiew następnych zmian skórnych.

Skóra poniekąd stała się odzwierciedleniem naszych emocji, życia, odbiornikiem bodźców zewnętrznych. Dzięki skórze możemy przekazywać sobie emocje, uczucia. Wpływa ona na postrzeganie nas samych, determinuje spotkania towarzyskie. Wszelkie zmiany na powierzchni naskórka powodują rozdrażnienie i przewlekle występujący stan napięcia nerwowego. Zwłaszcza trudne dla pacjenta są objawy widoczne na twarzy.

Wyjazd, odpoczynek-to alergik lubi najbardziej
Stąd często dla alergików proponuje się przede wszystkim wyjazdy nad morze ale też i wszelkie zmiany miejsca pobytu. Wyjazd wiąże się nie tylko z innym klimatem. Istotniejsze w tym przypadku jest oderwanie się od codzienności, możliwość odprężenia, wyciszenia i spokoju.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->