Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Czy azotyny w moczu są powodem do niepokoju? Sprawdź, jakie są ich przyczyny

Azotyny w moczu wskazują na obecność bakterii i infekcji, w tym między innymi na zakażenie układu moczowego, które dotyka co roku 10 procent kobiet i 1-2 procent mężczyzn. Azotyny mogą niepokoić zwłaszcza, gdy pojawią się w moczu kobiet ciężarnych.
Próba moczu w badaniu azotynów
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Azotyny w moczu mogą wskazywać na infekcję układu moczowego, taką jak: bakteria Escherichia coli, czy Klebsiella.
 • Azotyny są niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, ponieważ nieleczona infekcja może prowadzić m.in. do przedwczesnego porodu jak i do niewydolności nerek oraz nadciśnienia tętniczego.
 • W przypadku dzieci objawiają się najczęściej wzmożoną płaczliwością, bólem brzucha oraz bólem podczas oddawania moczu.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie pęcherza moczowego
Spis treści

Reklama

Co znaczą  azotyny w moczu?

U zdrowego człowieka układ moczowy jest w większości jałowy (oprócz końcowego odcinka), gdy jednak pojawiają się w nim bakterie Gram ujemne, które są najczęstszą przyczyną infekcji tego układu, azotany w moczu zostają przekształcone w azotyny.

Można je zdiagnozować przy pomocy bardzo prostego testu paskowego, który każdy wykona w domowych warunkach. Azotyny obecne w moczu z wynikiem dodatnim mogą świadczyć o występowaniu bakterii w układzie moczowym i powinien być początkiem rozszerzonej diagnostyki.

Żeby wynik badania moczu był wiarygodny, trzeba trzymać się kilku wskazań. Do badania wykorzystujemy poranną porcję moczu. Bakterie potrzebują czasu na przerobienie azotanów w azotyny, dlatego przerwa od ostatniego oddania moczu nie może być krótsza niż 4 godziny. Próbki moczu nie można przechowywać zbyt długo w domowych warunkach, bo wynik będzie fałszywy, może wyjść w niej więcej azotynów, niż jest ich w rzeczywistości.

Wynik może zostać zafałszowany także wtedy, kiedy pacjent przyjmuje wysokie stężenie kwasu askorbinowego lub inne silne utleniacze. Azotyny mogą się wtedy nie pojawić w wyniku, choć w układzie moczowym rozwija się infekcja bakteryjna.

Reklama

Przyczyny azotynów w moczu

Jeśli oddajemy mocz do badania w laboratorium, to trzeba to zrobić w ciągu 2 godzin od pobrania próbki moczu. Po otrzymaniu wstępnych wyników lekarz może zlecić analizę osadu moczu i wykonanie posiewu. Dopiero to ostatnie badanie da odpowiedź na pytanie, jakie bakterie pojawiły się w układzie moczowym.
 

Co oznaczają azotyny w moczu? Za infekcję układu moczowego najczęściej odpowiadają bakterie Gram ujemne, takie jak:

Reklama

Azotyny w moczu w ciąży

Czy azotyny w moczu w ciąży są niebezpieczne? Ciąża jest stanem, który zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego, szacuje się, że ok. 20-30 procent ciężarnych ma przynajmniej raz w ciąży infekcję dróg moczowych (ma to m.in. związek z częstszym zaleganiem moczu w pęcherzu). Dlatego badania moczu, w tym na obecność azotynów, powinno się wykonywać podczas comiesięcznych wizyt kontrolnych.

Dzięki wynikom lekarz może ocenić pracę nerek i w porę wyłapać ewentualne zakażenie układu moczowego. To ważne, bo azotyny obecne w moczu zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu, mogą spowodować infekcje wewnątrzmaciczne i źle wpłynąć na rozwój dziecka, powodując u niego niedokrwistość i niską masę urodzeniową. U ciężarnej może dojść do niewydolności nerek i nadciśnienia tętniczego.

Reklama

Azotyny w moczu u dziecka

Co druga gorączka pojawiająca się u maluchów jest związana z infekcjami dróg moczowych, co może wskazywać na azotyny w moczu dziecka

Stanom zapalnym towarzyszy często:

 • ból podczas oddawania moczu,
 • brak apetytu,
 • płaczliwość.

Im dziecko mniejsze, tym trudniej stwierdzić jednak, czy te niecharakterystyczne objawy są związane z infekcją układu moczowego, czy inną chorobą. Najlepiej wtedy pobrać próbkę moczu do badania, co niestety nie jest prostą sprawą.

Żeby wynik nie został zafałszowany trzeba dokładnie umyć mydłem narządy płciowe dziecka, pobrać mocz poranny do jałowego pojemnika i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Po przeanalizowaniu wyników lekarz dobierze antybiotyk, który powinien szybko zadziałać. Ważna jest też profilaktyka u małych dzieci: codzienna, prawidłowa higiena miejsc intymnych oraz karmienie piersią.

Reklama

Azotyny w moczu - wynik dodatni

Jeżeli próbka do badania moczu została odpowiednio pobrana, to azotyny dodatnie w moczu mogą świadczyć o obecność bakterii w układzie moczowym. Szacuje się, że zakażenia układu moczowego dotykają przynajmniej raz w roku 10 procent kobiet i 1-2 procent mężczyzn.  To nagminna choroba kobiet między 16 a 35 rokiem życia, które mają aktywne życie seksualne.

Azotyny w moczu dodatnie często występują też u starszych osób, kobiet po menopauzie, u których zanika ilość estrogenów oraz mężczyzn po 60. roku życia (ma to związek z częstym zastojem moczu w pęcherzu i przerostem gruczołu krokowego).

Reklama

Powikłania nieleczonych azotynów w moczu

Zakażenia układu moczowego to prawie połowa wszystkich zakażeń szpitalnych. Nie można ich lekceważyć, bo niosą za sobą poważne powikłania.

Nieleczone infekcje dróg moczowych mogą prowadzić do:

 • sepsy,
 • ostrej niewydolności nerek,
 • ropnia nerki.

Nawracające infekcje (cierpi na nie 20 proc. kobiet) mogą być przyczyną m.in. zbliznowaceń i kamicy układu moczowego.

Bibliografia

 • prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz, dr hab. med. Michał Holecki Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, : „Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2011-2015”
 • Badanie ogólne moczu, Katedra Analityki Medycznej, https://szp.uwm.edu.pl/sites/default/files/download/202003/badanie_ogolne_moczu_2015_0.pdf [data dostępu: 02.12.2021]
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
Białko w moczu - normy. Co oznacza podwyższony poziom?
Badanie próbki z moczem
Kolor moczu - jak wygląda prawidłowy? Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie moczu
Próbki z różnymi kolorami moczu
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbka moczu do badania escherichia coli
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie
Próbka moczu do badania
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii
Próba moczu z erytrocytami
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!